فردا؛ بررسی دو فوریت لایحه ضدتورمی دولت در مجلس

به گزارش ایرنا، “امید قالیباف” با اشاره به بررسی دوفوریت لایحه اصلاح بندهایی از بودجه ۱۴۰۱، افزود: بر اساس این لایحه ضدتورمی، حقوق گمرکی مواد اولیه، قطعات، ماشین آلات و تجهیزات تولیدی از چهار درصد به یک درصد کاهش خواهد یافت.
سخنگوی وزارت صمت ادامه‌داد: در صورت تصویب نهایی این لایحه، ۷۰ درصد واردات که به‌طور مستقیم با تولید ارتباط دارد مشمول کاهش حقوق گمرکی قرار خواهد گرفت.
قالیباف در تشریح جزئیات لایحه ضد تورمی دولت گفت: در بند “ه” تبصره ۷ قانون بودجه ۱۴۰۱ بر حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی به عنوان مبنای محاسبه حقوق ورودی تاکید شده است که با توجه به تحولات بین المللی نظیر افزایش قیمت جهانی کالاها و همچنین مسائل داخلی نظیر نوسان قیمت ارز، افزایش قیمت مواد اولیه بورسی و حذف معافیت های گمرکی ماشین‌آلات و تجهیزات، اجرای این بخش از قانون بودجه باعث افزایش هزینه تولید و در نهایت افزایش تورم می‌شد؛ از این رو دولت با قید دو فوریت لایحه ای را به‌منظور کاهش حقوق گمرکی از چهار درصد به یک درصد (برای کالاهایی که حقوق ورودی آنها ۱۰ درصد است) تقدیم مجلس شورای اسلامی کرد.
مشاور رسانه ای وزیر صمت با اشاره به دغدغه‌مندی مشترک دولت و مجلس برای اجرای سیاست‌های حمایتی از فضای تولید و تجارت کشور، خاطرنشان‌کرد: این لایحه ۲۸‌هزار میلیارد تومان از درآمدهای بودجه ای دولت را کم می کند که با انتشار و فروش اوراق های مالی تامین می‌شود، اما کاهش هزینه ترخیص تولید نقش زیادی در کنترل تورم خواهد داشت.
وی با ذکر مثالی اظهار داشت: اگر کالایی در سال ۱۴۰۰ به ارزش یک‌هزار دلار وارد می‌شد، تولیدکننده با احتساب ۱۰ درصد حقوق ورودی بر اساس نرخ تسعیر ۴۲۰۰ تومانی باید ۴۲۰ هزار تومان بابت ترخیص آن کالا پرداخت می‌کرد، در حالی که بر اساس قانون بودجه امسال این رقم به بیش از ۲ میلیون و ۵۰۰‌هزار تومان افزایش پیدا می‌کند؛ یعنی حدود ۶ برابر افزایش هزینه ترخیص مواد اولیه واحدهای تولیدی.
قالیباف در پایان با اشاره به مصوبه اردیبهشت‌ماه هیات وزیران مبنی بر کاهش سود بازرگانی در سال جاری، گفت: در صورت تصویب نهایی این لایحه، همین کالای یک‌هزار دلاری با نرخ سود بازرگانی یک درصدی و حقوق گمرکی یک درصدی با نرخ تسعیر سامانه مبادله الکترونیکی(ETS) با ۵۰۰ هزار تومان ترخیص می‌شود.


منبع: https://www.irna.ir/news/84818283/%D9%81%D8%B1%D8%AF%D8%A7-%D8%A8%D8%B1%D8%B1%D8%B3%DB%8C-%D8%AF%D9%88-%D9%81%D9%88%D8%B1%DB%8C%D8%AA-%D9%84%D8%A7%DB%8C%D8%AD%D9%87-%D8%B6%D8%AF%D8%AA%D9%88%D8%B1%D9%85%DB%8C-%D8%AF%D9%88%D9%84%D8%AA-%D8%AF%D8%B1-%D9%85%D8%AC%D9%84%D8%B3