رشد ۸۱ درصدی ذخیره سازی پست لارو میگو در خوزستان

پیش بینی تولید ۱۶۰۰ تن میگو در خوزستان

کاهش وابستگی واردات پست لارو از سایر استان ها

ایسنا/خوزستان مدیرکل شیلات خوزستان همزمان با پایان فصل ذخیره سازی بچه میگو در مزارع پرورشی استان از ذخیره سازی ۹۸ میلیون قطعه پست لارو و بچه میگو در سطح زیرکشت مفید به مساحت ۵۷۵ هکتار در ۳ منطقه مهم میگوپروری خوزستان خبر داد.

مدیر کل شیلات خوزستان با اشاره به کاهش وابستگی واردات پست لارو از سایر استان ها بیان کرد: تا قبل از ۲ سال گذشته جهت تامین پست لارو مورد نیاز پرورش دهندگان میگو به طور کامل به استان های میگوپرور وابسته بودیم و در بحث واردات مشکلات فراوانی به لحاظ نکات بهداشتی و خطر انتقال بیماری، هزینه های حمل و نقل و کاهش تولیدات را شاهد بودیم.

مدیرکل شیلات خوزستان با تاکید بر اینکه صنعت میگو در استان در زمینه تولید و پرورش میگو روند رو به رشد خود را ادامه می دهد، افزود: در این زمینه تولید بیش از ۱۶۰۰ تن میگو تا پایان دوره پرورش در مناطق میگوپروری استان را پیش بینی می کنیم. این در حالی است که در سال گذشته میزان تولید میگوی پرورشی استان ۸۰۲ تن بوده است.

ابوعلی ادامه داد: در سال گذشته تعداد مزارع پرورشی فعال در این ۳ منطقه مهم میگوپرور استان شامل مجتمع پرورش میگو چوئبده آبادان، مزارع انفرادی خارج مجتمع و آب های نامتعارف خرمشهر با ۳۰ مزرعه و ۴۳۲ استخر بوده است که در سال جاری این تعداد به ۳۹ مزرعه در قالب ۵۹۴ استخر افزایش یافته است.

وی با بیان اینکه در طول دو سال اخیر و با تلاش جهت رفع بخشی از این مشکلات و موانع موفق به فعال سازی تعداد قابل توجهی از این واحدهای راکد و تعطیل شده ایم، اظهار کرد: سیاست گذاری ها جهت ایجاد رونق و شکوفایی پایدار در این صنعت ارزآور و اشتغالزا به ویژه در مناطق کم برخوردار ساحلی و مستعد استان تدوین شده است و مسائلی نظیر توسعه مراکز نرسری و  تکثیر میگو، گازرسانی به مجتمع های مراکز تکثیر و پرورش میگو، حمایت و ترویج استفاده از آب های نامتعارف در صنعت تکثیر و پرورش میگوی استان و فعالسازی تمام واحدهای راکد موجود، در دستور کار جدی این اداره کل قرار دارد.

وی به پشتیبانی مجموعه شیلات از توسعه پرورش میگو و ماهیان دریایی آب شور در استان با توجه به وجود مناطق و اراضی مستعد فراوان در خط ساحلی، وجود آب های شور و لب شور فراوان و همچنین آب های نامتعارف که به صورت بالقوه زمینه را برای توسعه این صنعت اشتغالزا و ارزآور فراهم کرده است اشاره و بر حمایت همه جانبه از شرکت های دانش بنیان و استفاده از روش ها و تکنیک های نوین در میگوپروری نظیر استفاده از مراکز نوزادگاهی میگو و پروبیوتیک تاکید کرد.

وی ادامه داد: در سال ۱۴۰۱ با حمایت های صورت گرفته، ۳ مرکز تکثیر که سال ها راکد و تعطیل بودند وارد چرخه تولید و مجددا فعال شدند و میزان تولید پست لارو در استان توسط این مراکز با رشد بیش از ۳ برابری نسبت به سال گذشته به ۸۳ میلیون قطعه رسیده است که این دستاورد ارزشمند تکامل و پویایی صنعت میگوپروری استان را نشان می دهد.

مدیر کل شیلات خوزستان خاطرنشان کرد: نظارت های کمیته فنی میگوی استان، متشکل از نمایندگان اداره کل دامپزشکی استان، پژوهشکده آبزی پروری جنوب کشور، اداره کل شیلات خوزستان و حمایت هایی از قبیل پیگیری بخشودگی سود و جرایم بانکی پرورش دهندگان، مکانیزه شدن مزارع پرورشی، بازدیدهای مستمر کارشناسان شیلات از مزارع پرورشی و رفع موانع تولید، نقش موثری در استقبال خوب تولیدکنندگان داشت که این امر موجب افزایش سطح زیر کشت مزارع پرورشی از ۴۰۸ هکتار در سال گذشته به ۵۷۵ هکتار در سال جاری شده است.

ابوعلی همچنین مهمترین مشکلات این صنعت را فرسودگی زیرساخت ها در مجتمع پرورش میگوی چوئبده آبادان، رکود و تعطیلی بخش زیادی از مزارع پرورشی و مراکز تکثیر مجتمع چوئبده به علت مشکلات انباشته در سال های گذشته، انباشتگی سود و جرائم بانکی مربوط به بدهی های معوق، عدم وجود تشکل منسجم و فراگیر، وجود ویروس لکه سفید در منابع وحش منطقه که به عنوان یک تهدید بالقوه جهت به چالش کشیدن تولید همواره وجود دارد، عنوان کرد.

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1401042919495/%D8%B1%D8%B4%D8%AF-%DB%B8%DB%B1-%D8%AF%D8%B1%D8%B5%D8%AF%DB%8C-%D8%B0%D8%AE%DB%8C%D8%B1%D9%87-%D8%B3%D8%A7%D8%B2%DB%8C-%D9%BE%D8%B3%D8%AA-%D9%84%D8%A7%D8%B1%D9%88-%D9%85%DB%8C%DA%AF%D9%88-%D8%AF%D8%B1-%D8%AE%D9%88%D8%B2%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86

فتح الله ابوعلی در گفت و گو با ایسنا در تشریح وضعیت صنعت میگو در تابستان امسال، با بیان اینکه دوره ذخیره سازی بچه میگو در مزارع و استخرهای ۳ منطقه مهم و فعال میگوپروری خوزستان در سال جاری و بر اساس تقویم مجاز پرورش میگو در استان پایان یافته است، اظهار کرد: این در حالی است که میزان لارو ذخیره سازی شده در مزارع پرورش میگو از ۵۴ میلیون و ۲۸۰ هزار قطعه در سال گذشته، با رشد ۸۱ درصدی به ۹۸ میلیون قطعه رسیده است.

این مقام مسئول تعداد مراکز نرسری میگو (نوزادگاهی) فعال استان را ۵ مرکز عنوان کرد و از افزایش دو برابری تعداد مراکز فعال نسبت به سال گذشته خبر داد و گفت: میزان بچه میگوی تولیدی در این مراکز از ۲۴ میلیون قطعه به ۳۳ میلیون قطعه رسیده است.