بافت‌ فرسوده لرستان بیش از هزار هکتار است

کرم‌اللهی بیان کرد: در زلزله ۶.۲ ریشتری بروجرد و دورود کمتر از صد نفر تلفات جانی داشتیم چون در زلزله بم بیش از ۴۰ هزار نفر از هموطنانمان از بین رفتند.

کرم‌اللهی عنوان کرد: در مشوق مالی، برای صدور پروانه شهرداری‌ها بین ۵۰ تا ۱۰۰ درصد تخفیف را لحاظ خواهند کرد و سازمان نظام مهندسی نیز موظف شده که از بین ۵۰ تا ۷۰ درصد در ارائه خدمات مهندسی به شهروندان لرستانی تخفیف ارائه دهد.

مدیرکل راه و شهرسازی لرستان بیان کرد: بیش از هزار هکتار بافت فرسوده در شهرهای استان وجود دارد.

مدیرکل راه و شهرسازی لرستان اضافه کرد: این نشان می‌دهد که در ساخت و سازها رعایت ضوابط مهندسی و آیین‌نامه به شکل بهتری و مخصوصا در روستاها لحاظ شده است.

وی اضافه کرد: هدف اصلی از برگزاری این همایش استفاده از تجربیات و عبرت‌های بم برای نوسازی و بهسازی بافت‌های فرسوده و ناکارآمد شهری و اطلاع رسانی از مشوق‌هایی که دولت برای نوسازی و بهسازی این بافت‌ها به مردم، ماکین، انبوسازان و دستگاه‌های اجرایی است.

وی افزود: جامعه مهندسی کشور، شهرداری‌ها و راه و شهرسازی و نظام مهندسی و مالکین کارهای خوبی انجام دادند اما هدف رسیدن به یک نقطه مطلوب است.

مدیرکل راه و شهرسازی لرستان بیان کرد: مشوق‌هایی که در نظر گرفته شده و نیاز است انبوه‌سازان و ساکنین بافت‌های فرسوده  به آنها توجه کنند در دو قسمت مالی و ضوابط تشویقی شهرسازی در نظر گرفته شده است.

کرم‌اللهی اظهار کرد: باید با کمک رسانه، دستگاه‌های اجرایی و رسانه ملی این مشوق‌ها اطلاع رسانی شود تا شاهد جهش و نهضت خوبی در نوسازی و بهسازی و مقاوم‌سازی بافت‌های شهری باشیم.

مدیرکل راه و شهرسازی لرستان ادامه داد: برای قطعات زیر دانه که حتی زیر ۵۰ متر باشند دولت ضابطه را در نظر گرفته است که حتی چنانچه قابل تجمیع نیستند پروانه برای آنها نیز صادر شود.

وی تصریح کرد: پس از زلزله‌های مهیب رودبار و منجیل و بم، زلزله‌هایی با همان شدت در کشور داشتیم اما تلفاتی به آن گستردگی زلزله‌های قبلی وجود نداشته است.

وی گفت: به لحاظ ضوابط شهرسازی نیز از یک تا دو طبقه تراکم‌های تشویقی داده خواهد شد و نحوه محاسبه پارکینک و تراکم و استفاده از طبقات هم‌کف برای کاربری‌های انتفاعی در نظر گرفته شده است.

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1401100503057/%D8%A8%D8%A7%D9%81%D8%AA-%D9%81%D8%B1%D8%B3%D9%88%D8%AF%D9%87-%D9%84%D8%B1%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86-%D8%A8%DB%8C%D8%B4-%D8%A7%D8%B2-%D9%87%D8%B2%D8%A7%D8%B1-%D9%87%DA%A9%D8%AA%D8%A7%D8%B1-%D8%A7%D8%B3%D8%AA

ایسنا/لرستان مدیرکل راه و شهرسازی لرستان گفت: بافت‌های فرسوده استان بیش از هزار هکتار است.

وحید کرم‌اللهی امروز پنجم دی ماه در نشست آموزه‌های زلزله بم که به همت راه و شهرسازی لرستان و در سالن جلسات کمیته امداد امام خمینی(ره) برگزار شد، اظهار کرد: امروز با سومین روز همایش درس‌آموزی و آموزه‌هایی از زلزله بم که از سوم تا پنجم دی ماه در یکصد شهر کشور برگزار شد.