اعتبار ۱۰۰ میلیاردی برای توسعه صادرات/حمایت از دانش‌بنیان‌ها برای ورود به صنعت ماشین‌سازی مدرن

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس‌جمهوری گفت: توسعه بازار صادراتی تجهیزات و مواد آزمایشگاهی از برنامه‌های راهبردی جدی ما در معاونت علمی و فناوری است. ما آمادگی داریم با همکاری منابع یکی از بانک‌ها ۱۰۰ میلیارد تومان را در سال برای این شرکت‌ها اختصاص دهیم تا بتوانند صادرات داشته باشند.

وی گفت: ما باید بتوانیم تجهیزاتی را که بتوانند ۲۰ ساعت در روز کار کنند، تولید کنیم و از محصولاتی که توانایی کار در این مدت زمان را ندارد، تحریم کنیم.

به گزارش ایسنا، دکتر روح الله دهقانی فیروزآبادی امروز در افتتاحیه دهمین نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی و بیست و سومین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش،  فناوری و فن بازار که در محل نمایشگاه بین‌المللی تهران برگزار شد، افزود: اینکه امروز در این نمایشگاه حدود ۳۰۰ شرکت حاضر شده و حدود ۹ هزار محصول عرضه می‌شود و اینکه حدود ۱۳۰۰ میلیارد تومان فروش داشته است، حاکی از آن است که کشور به بلوِغ فناوری رسیده است.

دهقانی فیروز آبادی با بیان اینکه در حال حاضر ۸ هزار شرکت دانش‌بنیان در کشور محصول تولید می‌کنند، گفت: ما می‌توانیم این شرکت‌ها را شبکه کنیم که شرکت‌های کوچک با شرکت‌های بزرگ همکاری کنند تا بتوانیم علاوه بر تولید در کشور به توسعه صادراتی برسیم.

دهقانی فیروزآبادی عنوان کرد: ما می‌توانیم در حوزه بازارسازی و نوسازی تجهیزات آزمایشگاهی ورود کنیم و بازار منطقه را به دست آوریم؛ زیرا شرکت‌های دانش‌بنیان و فناوران توان و دانش تولید تجهیزات آزمایشگاهی را دارند.

به گفته دهقانی فیروزآبادی، در این کشور ما لبریز از تجهیزات و دستگاه‌هایی هستیم که می‌توانند ۲۰ ساعت کار کنند و به توسعه شبکه آزمایشگاهی کمک کنند.

وی با اشاره به راهبرد دیگر معاونت علمی، گفت: تولید ارزان و با کیفیت در حوزه‌های صنعت، معدن، کشاورزی و انرژی از دیگر برنامه‌های راهبردی ما در معاونت علمی محسوب می‌شود.

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس‌جمهوری در پایان گفت: امیدواریم این نمایشگاه جلوه‌های اقتدار فناوران کشور را به خوبی نشان دهد.

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1401091912734/%D8%A7%D8%B9%D8%AA%D8%A8%D8%A7%D8%B1-%DB%B1%DB%B0%DB%B0-%D9%85%DB%8C%D9%84%DB%8C%D8%A7%D8%B1%D8%AF%DB%8C-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%AA%D9%88%D8%B3%D8%B9%D9%87-%D8%B5%D8%A7%D8%AF%D8%B1%D8%A7%D8%AA-%D8%AD%D9%85%D8%A7%DB%8C%D8%AA-%D8%A7%D8%B2-%D8%AF%D8%A7%D9%86%D8%B4-%D8%A8%D9%86%DB%8C%D8%A7%D9%86-%D9%87%D8%A7

وی ادامه داد: ما در معاونت علمی از همه فعالان که علاقه‌مند به تولید ماشین آلات و محصولات مربوط به شبکه آزمایشگاهی هستند، دعوت به همکاری می‌کنیم و علاقه‌مند هستیم به آنها کمک کنیم و حمایت‌هایی در این زمینه‌ها داشته باشیم.

وی با تاکید بر اینکه این فرصت یک فرصت جدید برای شرکت‌های دانش‌بنیان محسوب می‌شود، گفت: دانش تولید تجهیزات آزمایشگاهی در کشور ما به قدری است که می‌تواند در بازار بزرگ بین‌المللی حضور یابد و بازارسازی کند.

وی با بیان اینکه تمام گزارش‌ها حاکی از آن است که تعداد تجهیزات آزمایشگاهی و کارگاهی تولید شده در ایران به نسبت بسیاری از کشورها چند برابر است، اظهار کرد: در برخی زمینه‌ها میزان این تولیدات از کشورهای اروپایی بیشتر یا برابر است؛ از این رو ما در معاونت علمی نگرش جدیدی به بحث صادرات داریم و در حال برنامه ریزی هستیم که در راستای افزایش صادرات، حمایت‌هایی داشته باشیم.

دهقانی فیروزآبادی ادامه داد: ورود به این حوزه‌ها می‌تواند به ماشین سازی به عنوان یک صنعت مادر و اتوماسیون رونق دهد که باید این حوزه را جدی بگیریم.

دهقانی فیروزآبادی، حمایت از شرکت‌های دانش بنیان فعال در عرصه بین‌المللی را از برنامه های این معاونت نام برد و یادآور شد: توسعه بازار صادراتی تجهیزات و مواد آزمایشگاهی از برنامه‌های راهبردی جدی ما در معاونت علمی و فناوری است. ما آمادگی داریم با همکاری منابع یکی از بانک‌ها ۱۰۰ میلیارد تومان را در سال برای این شرکت‌ها اختصاص دهیم تا بتوانند صادرات داشته باشند.

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس‌جمهوری تاکید کرد: امیدوار هستیم با حمایت از دانش‌بنیان‌ها در این حوزه بتوانیم وارد صنعت ماشین‌سازی مدرن شویم.

وی در خصوص شبکه آزمایشگاهی فناوری راهبردی، گفت: طی سال‌های گذشته این شبکه آزمایشگاهی راهبرد جدیدی را برای کاهش هزینه‌ها در پیش گرفته تا اساتید، دانشجویان و صاحبان صنایع بتوانند از این شبکه آزمایشگاهی بهره ببرند.