۹۶ درصد اراضی کشاورزی فاقد سند هستند/صادرات انواع سویه مرغ آزاد است

ایسنا/کرمان وزیر جهادکشاورزی به موضوع سنددار کردن زمین های کشاورزی اشاره کرد و گفت: اراده کرده ایم که سند به کشاورزان بدهیم. این کار سخت است زیرا در حال حاضر تنها ۴ درصد اراضی کشاورزی سند دارند اما تلاش داریم تا پایان سال آینده تداخلات را رفع و تا پایان دولت اسناد اراضی را صادر کنیم.

وزیر جهادکشاورزی با بیان اینکه از ابتدای سال جاری تاکنون قیمت کودهای پایه را به منظور حمایت از کشاورزان حدود ۴۳ درصد کاهش داده ایم اظهار کرد: انجام کشاورزی قراردادی با مشارکت بخش خصوصی از جمله اقدامات این وزارتخانه در راستای حمایت از کشاورزان در سال جاری است.

ساداتی نژاد درباره انتقال آب گفت: پیشنهاد می کنم برای حل مشکل آب، بازار آب را در کرمان راه اندازی کنید زیرا با این اقدام بهره وری افزایش پیدا کند.

سید جواد ساداتی نژاد شامگاه پنجشنبه ۲۰ مردادماه در جمع فعالین حوزه کشاورزی کرمان گفت: طبق برنامه ریزی ها در فصل زراعی جدید باید حدود ۲ میلیون هکتار گندم کشت کنیم اما مقداری نگرانی در تامین مالی آن داریم.

وی گندم مولد را یکی از سرمایه های بزرگ کشور تلقی کرد و افزود: از ماه جاری خرید تضمینی ۳۰ میلیون تخم مرغ نطفه دار را در دستور کار خواهیم داشت که این اقدام در راستای صیانت از مرغ مادر است.

وزیر جهاد کشاورزی با تاکید برآنکه تولید کننده، بنگاه خیریه نیست، اظهار کرد: صادرات انواع سویه های مرغ آزاد است.

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1401052014780/%DB%B9%DB%B6-%D8%AF%D8%B1%D8%B5%D8%AF-%D8%A7%D8%B1%D8%A7%D8%B6%DB%8C-%DA%A9%D8%B4%D8%A7%D9%88%D8%B1%D8%B2%DB%8C-%D9%81%D8%A7%D9%82%D8%AF-%D8%B3%D9%86%D8%AF-%D9%87%D8%B3%D8%AA%D9%86%D8%AF-%D8%B5%D8%A7%D8%AF%D8%B1%D8%A7%D8%AA-%D8%A7%D9%86%D9%88%D8%A7%D8%B9-%D8%B3%D9%88%DB%8C%D9%87-%D9%85%D8%B1%D8%BA-%D8%A2%D8%B2%D8%A7%D8%AF

وزیر جهاد کشاورزی بیان کرد: هیچ محدودیتی در مورد ایجاد مرغداری نداریم و در خصوص تسهیلات آن نیز مشکلی وجود ندارد ضمن آنکه مشکلی برای تامین مالی صنایع تبدیلی نداریم و در این سفر ۲ هزار میلیارد تومان تسهیلات برای صنایع تبدیلی و جلوگیری از خام فروشی در نظر گرفته‌ایم.

وی در بخش دیگری از صحبت های خود در جمع فعالان بخش کشاورزی استان کرمان، با بیان این مطلب که مقرر شد ۱۰۰۰ میلیارد تومان در اختیار استان های سیل زده برای جبران خسارات وارده به بخش کشاورزی قرار داده شود، در ادامه سخنانش گفت: در این سفر ۳۵۰۰ میلیارد تومان پیشنهاد مصوبه در همه بخش های کشاورزی ارائه داده ایم.

ساداتی نژاد با انتقاد از عملکرد برخی از بانک ها در دادن تسهیلات به فعالان بخش کشاورزی در ادامه با بیان این مطلب که حدود ۸۳ هزار نفر از مرغداران و دامداران تسهیلات دریافت کرده اند، عنوان کرد: بانک ها باید با کشاورزان این سرزمین مهربان باشند و بانک کشاورزی انصافا گل کاشته است.

وزیر جهادکشاورزی تاکید کرد: باید کشاورزی کشور را اقتصادی کنیم که با کشاورزی قراردادی می توان کشاورزی را تجاری کرد.

وی به موضوع سنددار کردن زمین های کشاورزی اشاره کرد و ادامه می دهد: اراده کرده ایم که سند به کشاورزان بدهیم. این کار سخت است زیرا در حال حاضر تنها ۴ درصد اراضی کشاورزی سند دارند اما تلاش داریم تا پایان سال آینده تداخلات را رفع و تا پایان دولت اسناد اراضی را صادر کنیم و این یک کار بین قوه ای است که در همین راستا نیز قرارگاهی برای این مهم تشکیل داده ایم و در رفع تداخلات نگاهمان به سمت کشاورز است.

وی حمایت از تولید داخل، رفتن به سمت خودکفایی، کاهش وابستگی و حمایت از معیشت کشاورزی را از سیاست های وزارت کشاورزی برشمرد که با کشاورزی قراردادی محقق می شود.