۶۵ واحد تولیدی راکد مازندران ۱۳۰ میلیارد تومان بدهی مالیاتی و بیمه‌ای دارند

حسن خیریانپور روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، مهم‌ترین مشکل واحدهای صنعتی و تولیدی راکد و نیمه فعال مازندران را معوقات مالی برشمرد و افزود : با پیگیری‌های قضایی و برگزاری مستمر جلسات کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید و همچنین برگزاری نشست‌های گفت و گوی دولت و بخش خصوصی درصدد تقسیط بدهی‌ها و یا واگذاری این واحدهای تولیدی به متقاضیان و سرمایه‌گذاران جدید هستیم تا دوباره به چرخه تولید بازگردند.

حذف قوانین مخل تولید

به گزارش ایرنا، صنعت و تولید همواره در مازندران از جایگاه ویژه‌ای برخوردار بوده و ۱۵ درصد از تولید ناخالص استان از این بخش است و دستکم سه هزار واحد صنعتی با اشتغال‌زایی مستقیم ۸۰ هزار نفر در استان وجود دارد که از این تعداد ۴۶۱ واحد صنعتی در بخش ماشین‌آلات و فلزات اساسی، ۱۳۹ واحد در بخش برق و الکترونیک، ۱۱۵ واحد در بخش نساجی، ۴۰۸ واحد در بخش محصولات شیمیایی، ۲۱۶ واحد در بخش سلولزی، ۵۳۰ واحد در بخش کانی غیرفلزی و ۳۶۷ واحد صنعتی نیز در بخش تولید محصولات غذایی مشغول به فعالیت هستند که نوسازی و روغن کاری چرخ دنده های این بنگاه های اقتصادی با تلاش دولت سیزدهم در دست اجرا است.


منبع: https://www.irna.ir/news/84899036/%DB%B6%DB%B5-%D9%88%D8%A7%D8%AD%D8%AF-%D8%AA%D9%88%D9%84%DB%8C%D8%AF%DB%8C-%D8%B1%D8%A7%DA%A9%D8%AF-%D9%85%D8%A7%D8%B2%D9%86%D8%AF%D8%B1%D8%A7%D9%86-%DB%B1%DB%B3%DB%B0-%D9%85%DB%8C%D9%84%DB%8C%D8%A7%D8%B1%D8%AF-%D8%AA%D9%88%D9%85%D8%A7%D9%86-%D8%A8%D8%AF%D9%87%DB%8C-%D9%85%D8%A7%D9%84%DB%8C%D8%A7%D8%AA%DB%8C-%D9%88معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار با بیان این‌که با برگزاری جلسه گفت و گوی دولت و بخش خصوصی ، شناسایی و حذف قوانین مخل تولید در مازندران در دستور کار قرار دارد ، گفت : معتقدیم کاغذبازی‌های اداری و ابلاغ دستورالعمل‌های روزانه و هفتگی امان واحدها صنعتی و تولیدی استان را بریده و باید در شرایط جنگ اقتصادی قوانین به نفع صنعتگران باشد تا آنان بتوانند راحت‌تر در مسیر تولید و اشتغال گام بردارند.

وی آمار به روز شده مجموع بنگاه های صنعتی راکد مازندران را ۲۸۰ واحد اعلام کرد و گفت: ۶۵ واحد از این تعداد با مشکل بدهی مالیاتی و بیمه‌ای به مبلغ ۱۳۰ میلیارد تومان مواجه هستند.

وی  از آیین نامه‌های غیرکاربردی و غیراجرایی بالادستی ، ناتوانی صنعتگران در نوسازی ماشین آلات خط تولید ، کمبود نقدینگی و دغدغه تامین مواد اولیه به دلیل تحریم‌های اقتصادی از جمله مشکلات تولیدکنندگان نام برد و تاکید کرد که باید برای رفع این مشکلات تدبیر کرد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار مازندران با بیان این که در زمان حاضر ۲۱۵ واحد صنعتی و تولیدی راکد مازندران حدود ۵۲۰ میلیارد تومان معوقه بانکی دارند، ادامه داد: برای بازپس گیری معوقات، توقیف ابزار تولید به هیچ عنوان نباید در دستور کار مسوولان مربوطه باشد.

۶۵ واحد تولیدی راکد مازندران ۱۳۰ میلیارد تومان بدهی مالیاتی و بیمه‌ای دارند

وی  از بازگشت ۱۱۵ واحد صنعتی راکد استان به چرخه تولید پس از رفع مشکلات بدهی معوق بانکی و مالیاتی و بیمه ای در ۶ ماه گذشته خبر داد و افزود که تا پایان امسال هم براساس برنامه زمان‌بندی حدود ۴۰ واحد صنعتی دیگر در استان به چرخه تولید باز خواهند گشت.

خیریانپور گفت : بهبود فضای کسب و کار از سیاست‌های مهم دولت سیزدهم است که باید با بررسی دقیق فرایندهای صدور مجوز در این بخش در راستای حذف قوانین مخل تولید و اشتغال در استان تسهیل شود.

وی افزود : معتقدیم تمام دستگاه‌های اجرایی و خدماتی برای اجرای طرح‌های سرمایه‌گذاری باید در خدمت و کنار فعالان اقتصادی باشند و سازمان صنعت، معدن و تجارت هم باجدیت در روند اجرای طرح‌های توسعه در حوزه تولید و صنعت در کنار بخش خصوصی قرار دارد و معتقدیم باید برای سرمایه‌گذاران فرش قرمز پهن کرد.

خیریانپور گفت : در صورتی که صاحبان بنگاه اقتصادی راکد در پرداخت معوقات بانکی، مالیاتی و بیمه‌ای ناتوان باشند با تشکیل پرونده قضایی و کارگروه تخصصی، واحد راکد به سرمایه‌گذار جدید واگذار خواهد شد و طلب دستگاه‌های دولتی و خدمات‌رسان هم از محل فروش ملک و یا کارخانه پرداخت خواهد شد.