۴۰۰ هزار نفر در معادن سنگ تزئینی کشور اشتغال دارند

وی اظهار داشت: به دلیل حمایت از تولید داخل، واردات سنگ تزئینی به شکل بریده شده وجود ندارد اما به صورت بلوک مانعی نیست.

مدیرکل دفتر صنایع و معادن وزارت صنعت، معدن و تجارت بیان کرد: اکنون این رقم یک و نیم میلیون دلار است و برای رسیدن به این هدف ، نوسازی و بازسازی واحدهای فرآوری، افزایش تولید و ایجاد هلدینگ صادراتی و ایجاد هلدینگ صادرات در کشور مقصد مورد نظر است.

وی بیان کرد: شهرستان محلات حدود ۲ میلیون تن تولید سنگ دارد و یکی از بزرگترین تولید کننده‌های سنگ تراورتن کشور محسوب می‌شود.

وی عنوان کرد: شورای سیاستگذاری صنعت در کشور راه اندازی شده اما باید به روزرسانی شود و به دلیل تغییرات مدیریتی در وزارت صمت به تعویق افتاد که با جدیت پیگیری می‌شود.

امیری اظهار داشت: همچنین میزان مصرف سنگ بریده در کشور ۶۵ میلیون تن و عمده سنگ‌های تزئینی که در کشور مورد استفاده قرار می گیرد مرمر و تراورتن ست.

وی تصریح کرد: در ۶ ماهه اول امسال ۲ هزار و ۱۸۸ معدن در کشور وجود داشته که یک هزار و ۳۵۴ معدن فعال، ۲۵ معدن در حال تجهیز و ۸۰۹ معدن غیرفعال بوده که باید تعیین تکلیف شود.

امیری افزود: ممنوعیت واردات سنگ کارشده، تغییر قیمت پایه ارزی در خصوص سنگ‌های وارداتی و انجام شرایط رقابت تولید توسعه خوشه های صنعتی، ایجاد بستر مناسب برای استفاده از تسهیلات بانکی توسط واحدهای تولیدی و فرآوری و توسعه واحدهای فرآوری به منظور استفاده از ضایعات سنگ از جمله اقدامات وزارت صمت در صنعت سنگ است.

مدیرکل دفتر صنایع و معادن وزارت صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: میزان ظرفیت اسمی سنگ تزئینی ۳۰ میلیون تن و تولید سنگ بلوک در کشور حدود ۱۲ میلیون تن است.

مدیرکل دفتر صنایع و معادن وزارت صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: وزارت اقتصاد و دارایی در بودجه سال گذشته مواد خام و نیمه خام را تفکیک کرده و باید برای هر کدام عوارض در نظر گرفته شود، البته عوارضی برای سنگ تعیین نشده اما در بودجه ۱۴۰۰ تکلیف شده است که حتما باید برای سنگ خام، نیمه عوارض در نظر گرفته شود که برای سنگ فرآوری شده عوارض در نظر نگرفتیم اما وزارت اقتصاد و دولت اختیار میزان عوارض را به وزارت صمت داده تا مقدار آن توسط وزارتخانه تعیین شود که ناچار شدیم کمترین میزان عوارض از جمله کمتر از یک درصد برای سنگ در نظر گرفته شود.

مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صنعت،معدن و تحارت بیان کرد: ایران با ۱۲ میلیون تن تولید سنگ تزئینی رتبه چهارم بعد از چین، هند و ایتالیا را در رتبه‌بندی جهانی سنگ تزئینی دارد.

چهاردهمین نمایشگاه بین‌المللی سنگ کشور تا ۲۲ مهرماه جاری در محلات دایر است.


منبع: https://www.irna.ir/news/84909378/%DB%B4%DB%B0%DB%B0-%D9%87%D8%B2%D8%A7%D8%B1-%D9%86%D9%81%D8%B1-%D8%AF%D8%B1-%D9%85%D8%B9%D8%A7%D8%AF%D9%86-%D8%B3%D9%86%DA%AF-%D8%AA%D8%B2%D8%A6%DB%8C%D9%86%DB%8C-%DA%A9%D8%B4%D9%88%D8%B1-%D8%A7%D8%B4%D8%AA%D8%BA%D8%A7%D9%84-%D8%AF%D8%A7%D8%B1%D9%86%D8%AF

امیری گفت: میزان صادرات سنگ خام در سال  ۹۶ بالغ بر یک میلیون تن بوده است که با تمهیدات انجام شده و حمایت از واحدهای فرآوری اکنون این مقدار به ۹۵۰ تن کاهش یافته است.

امیری گفت: بدون شک اگر اختیار با ما بود این حداقل عوارض را نیز در نظر نمی گرفتیم.

وی گفت: هدفگذاری در افق ۱۴۰۴  صادرات یک و نیم میلیارد دلاری سنگ است که شهرستان محلات با وجود برخورداری از معادن ارزشمند می‌تواند در تحقق این برنامه پیشتاز باشد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، «سیف‌الله امیری » روز سه‌شنبه در آیین گشایش چهارهمین نمایشگاه بین‌المللی سنگ ایران در نیم‌ور شهرستان محلات افزود: طبق گزارش سال ۲۰۲۱، میزان ذخایر جهان ۲۱ میلیارد تن است و میزان ذخایر سنگ تزئینی با چهار و نیم میلیون تن متعلق به کشور ایران است.