۳۹ بار ریزش بهمن و انسداد جاده پرتردد طبیعی است؟

عباسعلی بهرامی‌نیا در گفت‌وگو با ایسنا با بیان اینکه حدود ۱۲ نقطه مستعد ریزش بهمن در محور چالوس وجود دارد، گفت: هنگام ریزش برف و باران، تا جایی که امکان هست دیواره‌هایی را به صورت توری یا بتنی ایجاد کردیم که بتواند از بهمن جلوگیری کند، در حال حاضر هم نقاط مستعد بهمن شناسایی شده و ساخت بهمن‌گیر در بعضی از نقاط هم اجرا شده است. ما تا جایی که امکان داشته باشد، برخی از بهمن‌گیرهای لازم را در نقاط مستعد بهمن ایجاد می‌کنیم و به دنبال این هستیم تا حدی که منابع مالی‌مان پاسخگو باشد، تکمیل کنیم.

بهرامی‌نیا خاطرنشان کرد: با وجود این، برای مسیر شمال، مسیرهای جایگزین اژ جمله محور فیروزکوه و هراز وجود دارد و البته یکی از مسائل هم تکمیل نبودن آزادراه تهران-شمال است که اگر این آزادراه تکمیل شود بسیاری از این مشکلات رفع خواهد شد.

مدیرکل بحران و تجهیز ماشین‌آلات سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای ادامه داد: شدت بارش‌ها در هفته گذشته و هفته جاری و گرم شدن هوا نسبت به روز گذشته، باعث شده ریزش بهمن داشته باشیم؛ انسداد جاده هم صرفا به خاطر حفظ ایمنی کسانی است که در این مسیر تردد می‌کنند و تا زمانی که ما در شرایط ریزش برف، به ایمنی لازم نرسیم و شرایط عادی نشود، سعی می‌کنیم همین انسداد را داشته باشیم اما در صدد هستیم که به‌زودی محورهای مسدودشده را بازگشایی کنیم.

پیشتر  مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان البرز از سقوط ۳۹ فقره بهمن در جاده کرج چالوس خبر داده و گفته بود که این مسیر تا اطلاع ثانوی مسدود است. این درحالی است که برخی مخاطبان در تماس با ایسنا، از بسته شدن پرتکرار جاده چالوس در پی هربار بارش برف و ریزش پرتکرار بهمن در این جاده پرتردد انتقاد کرده بودند.

مدیرکل بحران و تجهیز ماشین‌آلات سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای با اشاره به بارش برف و باران در محورهای شمالی و ریزش بهمن، گفت: انسداد جاده صرفا به خاطر حفظ ایمنی است و تا زمانی که به ایمنی لازم نرسیم و شرایط عادی نشود، سعی می‌کنیم همین انسداد را داشته باشیم.

وی با وجود این به دلیل توپوگرافی منطقه و وضعیت استانی این تعداد نقاط مستعد بهمن در اثر بارش‌های سنگین برف زیاد می‌شود و ما هم این امکان که بخواهیم تمام حاشیه جاده را دیوارکشی کنیم، نداریم زیرا هم به بودجه بسیار سنگین احتیاج دارد و هم به صرفه و صلاح نیست، بنابراین اگر به‌مدت یک یا نهایتا دو روز اعلام انسداد کنیم ایمن‌تر و به‌صرفه‌تر است و از این رو با هماهنگی پلیس راه و راهداری اعلام انسداد کردیم.

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1401112418473/%DB%B3%DB%B9-%D8%A8%D8%A7%D8%B1-%D8%B1%DB%8C%D8%B2%D8%B4-%D8%A8%D9%87%D9%85%D9%86-%D9%88-%D8%A7%D9%86%D8%B3%D8%AF%D8%A7%D8%AF-%D8%AC%D8%A7%D8%AF%D9%87-%D9%BE%D8%B1%D8%AA%D8%B1%D8%AF%D8%AF-%D8%B7%D8%A8%DB%8C%D8%B9%DB%8C-%D8%A7%D8%B3%D8%AA