۱۲۳۰ هزار میلیارد تومان حجم تجارت الکترونیک ایران در سال ۱۴۰۰


راه اندازی پردیس های تخصصی و پارک های فناوری نقطه عطف اشتغال دانش بنیان

۱۲۳۰ هزار میلیارد تومان حجم تجارت الکترونیک ایران در سال ۱۴۰۰

۱۲۳۰ هزار میلیارد تومان حجم تجارت الکترونیک ایران در سال ۱۴۰۰

ابراهیم تقی زاده افزود: این تفاهم نامه بسترهای پیشرفت و ورود به بازار شرکت های نوپا را فراهم خواهد کرد و در فاز اول تقویت استان ها و مناطق محروم در اولویت قرار می گیرد.

مدیرکل دفتر پشتیبانی امور فناوری و نوآوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری هم در این نشست، توسعه و تکمیل زیرساخت ها و استفاده از زیست بوم دانشگاه ها در حوزه فناوری و نوآوری را ضروری دانست.

سرپرست مرکز توسعه تجارت الکترونیکی وزارت صنعت به کمبود نیروی انسانی در حوزه تجارت الکترونیک اشاره کرد و افزود: ۶۰ درصد اشتغال در این صنعت مناسب افراد زیر ۴۰ سال است که این ظرفیت قابل توجهی برای آینده جوانان کشور خواهد بود.

وی، میزان تجارت الکترونیک کشور در سال ۱۴۰۰ را ۱۲۳۰ هزار میلیارد تومان عنوان کرد و با اشاره به وجود ۶۰۰ همت ظرفیت خالی در این عرصه، تاکید کرد: دانشگاه ها به طور حتم می توانند به طور قابل توجهی در تکمیل این ظرفیت کمک کنند.

کلاهدوزان با تشریح مفاد تفاهم نامه مشترک با دانشگاه پیام نور اظهار داشت: طبق این تفاهم نامه قرار است ۵۰ هزار هسته پردازشی به این دانشگاه تخصیص یابد که با این میزان، زیرساخت های شرکت های نوپا آماده سازی می شود و سرعت ورود به بازار را برای این شرکت ها افزایش می دهد.

مهارت افزایی و اشتغال آفرینی دانشجویان؛ مهم ترین مسئولیت اجتماعی دانشگاه پیام نور

رییس دانشگاه پیام نور نیز در ادامه این نشست در سخنانی مهارت افزایی، اشتغال آفرینی و پویایی دانشجویان را مهم ترین مسوولیت اجتماعی دانشگاه پیام نور دانست و گفت: این دانشگاه با ایجاد مراکز نوآوری و خانه های خلاق و همچنین مرکز رشد استان سمنان، مسیر هدفمند کارآفرینی و اشتغال زایی دانشجویان را آغاز کرده و با امضای این تفاهم نامه می تواند گام های موثرتری برای رشد و بالندگی اعضای هیات علمی و دانشجویان کشور بردارد.


معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه پیام نور هم در این نشست وظیفه مهم دانشگاه ها را علاوه بر آموزش، کارآفرینی  ایجاد بسترهای ارائه ایده ها و تقویت توانمندی و نخبگی کشور دانست و گفت: امضای این تفاهم نامه می تواند باعث خیر و برکت و توسعه دانشگاه و مجموعه تجارت الکترونیک کشور باشد.

وی اظهار داشت: همچنین مقرر شد که در فاز نخست به میزان ۲۰ هزار مترمربع از فضاهای تخصیصی دانشگاه پیام نور با رویکرد اولویت مناطق محروم، توسط مرکز توسعه تجارت الکترونیکی وزارت صمت از لحاظ اداری برای استقرار شرکت های تجارت الکترونیکی تجهیز شود و در فاز دوم نیزبرای تجهیز ۵۰ هزار مترمربع دیگر اقدامات لازم صورت گیرد.

محمدعلی ابراهیمی همکاری متقابل دانشگاه پیام نور و مرکز توسعه تجارت الکترونیک وزارت صمت برای توسعه تجارت الکترونیکی داخلی و خارجی، ترغیب اعضای هیات علمی برای فعالیت در این زیست بوم، پیگیری تاسیس مراکز رشد و پردیس های مشترک، زمینه شکل گیری و توسعه فعالیت شرکت های نوپا، تجهیز ۲۰ هزار مترمربع در مناطق کم برخوردار در فاز اول و ۵۰ هزار مترمربع دیگر در فاز های بعدی، هوشمندسازی انتخاب کالا، ویژه سازی پیشنهادها در چارچوب مقررات، توسعه آموزش های کاربردی، راه اندازی دیتا سنتر و تشکیل شورای راهبردی مشترک را از جمله مفاد این تفاهم نامه عنوان کرد.


منبع: https://www.irna.ir/news/84921241/%DB%B1%DB%B2%DB%B3%DB%B0-%D9%87%D8%B2%D8%A7%D8%B1-%D9%85%DB%8C%D9%84%DB%8C%D8%A7%D8%B1%D8%AF-%D8%AA%D9%88%D9%85%D8%A7%D9%86-%D8%AD%D8%AC%D9%85-%D8%AA%D8%AC%D8%A7%D8%B1%D8%AA-%D8%A7%D9%84%DA%A9%D8%AA%D8%B1%D9%88%D9%86%DB%8C%DA%A9-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%AF%D8%B1-%D8%B3%D8%A7%D9%84-%DB%B1%DB%B4%DB%B0%DB%B0

مدیرکل دفتر پشتیبانی امور فناوری و نوآوری وزارت علوم همکاری مشترک اداره کل امور فناوری و نوآوری وزارت علوم، مرکز توسعه تجارت الکترونیکی وزارت صنعت و دانشگاه پیام نور را مثبت ارزیابی کرد و ابراز امیدواری کرد: این همکاری منشاء خدمات ارزشمندی برای دانشجویان و کشور باشد.

۱۲۳۰ هزار میلیارد تومان حجم تجارت الکترونیک ایران در سال ۱۴۰۰

وی امضای این تفاهم نامه را نقطه عطفی برای تاسیس پردیس ها و مراکز رشد مشترک و همچنین پارک ها وپردیس های تخصصی در سنوات آتی دانست و اظهار داشت: مجموعه فناوری و نوآوری وزارت علوم، برنامه های جدید و متنوعی در حوزه توانمندسازی، اشتغال دانش بنیان و نوآوری دارد تا به این وسیله بسترهای بهره مندی اساتید و دانشجویان را از مزایا و امکانات طرح ها فراهم کند.

به گزارش خبرنگار گروه علم و آموزش ایرنا، امین کلاهدوزان در مراسم امضای تفاهم نامه همکاری مشترک بین دانشگاه پیام نور و مرکز توسعه تجارت الکترونیکی وزارت صنعت، معدن و تجارت، سهم تجارت الکترونیکی ایران را ۲۵ درصد خرده فروشی دنیا دانست و افزود: این سهم به طور متوسط به میزان ۸ درصد با متوسط جهانی فاصله دارد.

امید رضایی فر به قانون جدید جهش اقتصاد دانش بنیان اشاره کرد و گفت: این قانون فرصت نقش آفرینی دانشگاه ها در حوزه علم و دانش را که لازمه کشور و تاکید رهبر معظم انقلاب است، افزایش می دهد.