یک بازار اروپایی دیگر به روی چینی‌ها بسته می‌شود

هواوی در بیانیه‌ای اعلام کرد که در این باره، هیچ اطلاعات قبلی نداشته و مورد مشورت قرار نگرفته است و همچنان سرگرم جمع‌ آوری اطلاعات درباره ماهیت این ارزیابی بوده و امیدوار است که همچنان به مشتریان پرتغالی خدمت‌رسانی کند.

اپراتورهای اصلی پرتغال شامل Altice، NOS و ودافون، در بحبوحه نگرانی اروپا و آمریکا درباره ریسک امنیتی استفاده از تجهیزات چینی در زیرساخت حساس، پیش از این اعلام کرده‌اند که از تجهیزات هواوی در شبکه‌های اصلی ۵G استفاده نخواهند کرد. اما دولت چین و شرکت هواوی، ادعاهای مذکور را رد کرده اند. شبکه‌های ۵G فعلی در پرتغال، مستقل نیستند و تا حد زیادی به فناوری و تجهیزات ۴G اتکا دارند.

شورای امنیت سایبری پرتغال بدون این که از شرکت چینی خاصی نام ببرد، درباره ریسک بالای تامین کنندگان یا ارائه دهندگانی هشدار داد که مقر آنها در کشوری است که دولت کنترل، مداخله یا فشار بر فعالیت‌هایش در کشورهای دیگر اعمال می‌کند.

شورای امنیت سایبری پرتغال، قطعنامه‌ای صادر کرد که ممکن است استفاده از تجهیزات ساخت شرکت‌های چینی در شبکه‌های پرسرعت نسل پنجم (۵G) و همچنین شبکه های نسل چهارم (۴G) را برای اپراتورهای مخابراتی این کشور رسما ممنوع کند.

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1402030603534/%DB%8C%DA%A9-%D8%A8%D8%A7%D8%B2%D8%A7%D8%B1-%D8%A7%D8%B1%D9%88%D9%BE%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%D8%AF%DB%8C%DA%AF%D8%B1-%D8%A8%D9%87-%D8%B1%D9%88%DB%8C-%DA%86%DB%8C%D9%86%DB%8C-%D9%87%D8%A7-%D8%A8%D8%B3%D8%AA%D9%87-%D9%85%DB%8C-%D8%B4%D9%88%D8%AFبر اساس گزارش رویترز، اروپا به میدان نبرد در رقابت فناوری بین پکن و واشنگتن تبدیل شده است و رقبای اروپایی هواوی شامل شرکتهای اریکسون و نوکیا، در صورت ممنوعیت تجهیزات ساخت این شرکت چینی، می‌توانند انحصار تامین در این بازار را به دست بگیرند.

نظر این نهاد، بر اساس یک گزارش افشا نشده است که ایمنی تجهیزات در شبکه‌های ارتباطات الکترونیکی شامل فناوری ۵G را ارزیابی کرده است.

همچنین از نظر این نهاد، هنگامی که کشور میزبان شرکت تامین کننده تجهیزات، هیچ توافقی در مورد حفاظت از داده‌ها، امنیت سایبری یا حفاظت از مالکیت معنوی با پرتغال یا اتحادیه اروپا نداشته باشد، یا زمانی که عضو اتحادیه اروپا، ناتو یا سازمان توسعه و همکاری اقتصادی نیست، یک ریسک امنیتی محسوب می‌شود.

به گزارش ایسنا، شورای امنیت سایبری پرتغال، نهاد مشورتی نخست وزیر این کشور است و سندش که به تاریخ ۲۳ مه است، ضربه دیگری به تلاش‌های غول فناوری چینی هواوی برای ورود به بازار ۵G در پرتغال و احتمالا تمدید قراردادهای فعلی است.

طبق قانونی که اوت سال گذشته تصویب شد، دولت پرتغال می‌تواند حذف، محدودیت استفاده یا توقف استفاده از تجهیزات یا خدمات شرکت‌های مخابراتی را تعیین کند و شرایط و مهلت‌هایی را برای اپراتورها تعیین کند تا به الزام تعیین شده، عمل کنند.