گرجستان، آماده واردات مصالح ساختمانی ایران

رئیس اتحادیه سرمایه‌گذاران بین‌المللی گرجستان با تأکید بر اینکه ما می‌خواهیم روابط تجاری ایران و گرجستان را افزایش دهیم گفت: در این سفر نکات مشترکی را با دوستان ایرانی پیدا کردیم و امیدواریم هر دو طرف نقش خود را در توسعه روابط تجاری دو کشور ایفا کنند.

به گزارش ایسنا، در ادامه دیدارهای حاشیه‌ای اکسپو۲۰۲۳ تهران، امروز نیز اتاق بازرگانی میزبان فعالان اقتصادی خارجی بود و این بار نایب رئیس اتاق بازرگانی با تیمی از کشور گرجستان دیدار کرد.

عثمان چالیشگان، رئیس اتحادیه سرمایه‌گذاران بین‌المللی گرجستان که در راس یک هیات تجاری به ایران سفر کرده است، با حضور در اتاق ایران با حسین سلاح ورزی، نایب‌رئیس اتاق ایران دیدار کرد.

بر اساس اعلام اتاق ایران، فاطمه مقیمی، رئیس اتاق مشترک ایران و گرجستان نیز از آمادگی این اتاق برای برگزاری یک همایش تجاری بزرگ میان ایران و گرجستان خبر داد و گفت: ما تلاش می‌کنیم در نمایشگاه تجاری و صنعتی ۷ جولای در گرجستان حضور فعال داشته باشیم.

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1402022013056/%DA%AF%D8%B1%D8%AC%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86-%D8%A2%D9%85%D8%A7%D8%AF%D9%87-%D9%88%D8%A7%D8%B1%D8%AF%D8%A7%D8%AA-%D9%85%D8%B5%D8%A7%D9%84%D8%AD-%D8%B3%D8%A7%D8%AE%D8%AA%D9%85%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86

او با بیان اینکه صادرات خدمات فنی و مهندسی، توسعه گردشگری و تولید انرژی و سرمایه‌گذاری مشترک می‌تواند زمینه‌های خوبی برای همکاری دو کشور باشند، افزود: اتاق ایران از برگزاری نمایشگاه توانمندی‌های ایران در گرجستان حمایت می‌کند و امیدوارم این توافق به زودی عملیاتی شود.

او با بیان اینکه ایران پتانسیل‌های خوبی برای همکاری‌های تجاری به خصوص در حوزه مصالح ساختمانی دارد ادامه داد: کیفیت بالا و قیمت پایین بسیاری از محصولات ایرانی به ویژه در صنعت ساختمان برای ما جذاب است. پیشنهاد من این است که یک نمایشگاه از توانمندی‌های ایران در تفلیس و یا باتومی برای معرفی این توانمندی‌ها به تجار گرجی برگزار کنیم.

سلاح ورزی گفت: اتاق ایران شناخت خوبی از ظرفیت‌ها و نیازهای گرجستان دارد. همچنین اتاق مشترک بازرگانی ما با گرجستان فعال است و مطمئن هستیم می‌توانیم از روش‌های مختلف که با دیگر کشورهای منطقه در شرایط تحریم تجربه کرده‌ایم، روابط خوب تجاری با گرجستان برقرار کنیم.

او با بیان اینکه موضوعات مختلفی از جمله تحریم‌ها و پاندمی کرونا بر توسعه روابط تجاری ایران و گرجستان سایه انداخته است، افزود: با این حال گرجستان علاوه بر ظرفیت‌های خوب اقتصادی، دو قرارداد تجارت آزاد با چین و اتحادیه اروپا دارد که برای ایران فرصت خوبی برای همکاری محسوب می‌شود.

حسین سلاح ورزی، نایب‌رئیس اتاق ایران هم در این دیدار با اشاره به رابطه تاریخی و سیاسی خوب ایران و گرجستان، گفت: متأسفانه روابط تجاری ما به اندازه روابط سیاسی، قدرتمند پیش نرفته است و تجارت ۳۵۰ میلیون دلاری دو کشور با ظرفیت‌های موجود فاصله زیادی دارد.