گام‌های دولت برای سیراب شدن روستاها

وی با بیان اینکه  برنامه ‌ریزی برای آبرسانی به ۱۰ هزار روستا در دستور کار است، فاز اول طرح در برخی استان‌ها تمام شده و تمرکز را روی استان‌های دیگر می‌گذاریم به طور مثال در استان زنجان کار آبرسانی به اتمام رسیده و طرح‌های بهره‌برداری را پیش می‌بریم. سرعت همچنان ادامه دارد و باید بتوانیم از این سرعت استفاده لازم را داشته باشیم.

آبرسانی روستایی یکی از طرح‌های مهم دولت است که باتوجه به اهمیت آن از تمام ابعاد مورد توجه قرار گرفته، ورود مجمع خبرین به این طرح نیز باعث شکوفایی آن شده است و به نظر می‌رسد که دولت سیزدهم عزم جدی برای سیراب کردن همه روستانشینان دارد.

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1402033019963/%DA%AF%D8%A7%D9%85-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%AF%D9%88%D9%84%D8%AA-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%B3%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D8%A8-%D8%B4%D8%AF%D9%86-%D8%B1%D9%88%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%87%D8%A7

به‌گزارش ایسنا، با شروع دولت سیزدهم  با هدف آبرسانی به روستاهایی که یا فاقد آب سالم بهداشتی و یا نیازمند بازنگری در تأسیسات آبرسانی هستند، طرحی به وسعت روستاهای ایران برای رفع تشنگی آن‌ها با عنوان طرح جهاد آبرسانی تدوین و اجرا شده که پیش‌بینی می‌شود تا پایان دولت سیزدهم شاخص برخورداری از آب شرب روستایی به ۸۰ درصد برسد.

وی با بیان اینکه در برنامه اول آبرسانی به حدود ۷۱۳۸ روستا در برنامه قرار گرفته، ۴۰ درصد پیشرفت کشوری پروژه محقق شده و اکنون تمرکز روی استان‌های خاص به خصوص سیستان و بلوچستان است. این استان ۱۷۵۱ روستا را در برنامه دارد و بیش از ۲۰ درصد پروژه در استان سیستان و بلوچستان تعریف شده، به خصوص در شمال سیستان اقداماتی در حال انجام است.

میثم جعفرزاده رئیس مرکز جهاد آبرسانی در همین رابطه به ایسنا گفت: از ابتدای دولت سیزدهم که بحث جهاد آبرسانی راه افتاد مشکل آب نزدیک به ۲۵۰۰ روستا به لحاظ کمی و کیفی برطرف شد، نکته اصلی این است که هم از محل اعتبارات محرومیت‌زدایی، ملی و استانی و هم از محل مجمع خیرین که اخیرا نیز بسیار قوت گرفته این کار انجام شده است.

یکی از برنامه‌های دولت سیزدهم از ابتدای شروع به کار آبرسانی به ۱۰ هزار روستای کشور بود که تا کنون این طرح با سرعت خوبی پیش رفته و آب به ۲۵۰۰ روستا رسیده است.

در این اقدام قرار بود بیش از ۷۰۰۰ پروژه توسط قرارگاه انجام شود که ۲۰۰۰ روستا به آن اضافه شد واز آن با عنوان طرح جهادی آبرسانی به ۱۰ هزار روستا در کشور یاد می شود، با اجرای این پروژه ۱۰ هزار و ۶۰۰ لیتر برثانیه آب در روستاهای مورد نظر تولید می شود. همچنین ۷۰۰ پیمانکار در آن ها فعال بوده و ۵۰۰ هزار تن مصالح مصرف خواهد شد.

رئیس مرکز جهاد آبرسانی با بیان اینکه در استان کرمان، گلستان، گیلان، شرایط خیلی بهتر شده تنش آبی در استان‌ خوزستان کمتر شده و حداقل به حوزه روستایی رسیده است به ویژه در حوزه آبرسانی شرایط بسیار خوب است، اظهار کرد: هر هفته بازدید ناظرین از عملکرد روند پروژه صورت می‌گیرد و برای رفع موانع جلساتی با حضور استانداران برگزار می‌شود

باتوجه‌به اهمیت موضوع آبرسانی این طرح تبدیل به شورای جهاد آبرسانی روستایی شده‌ است. ویژگی خاص این شورا آن است که علاوه بر دست‌اندرکاران بخش دولت، از توان نیروهای جهادی و ایران هم برای ایجاد تحول در امر آبرسانی به روستاها و مناطق محروم هم بهره برده شود.

در آخرین روزهای سال ۱۴۰۱ و در بررسی قانون بودجه نمایندگان مجلس شورای اسلامی سازمان برنامه و بودجه را مکلف کردند در سال ۱۴۰۲ اعتبارات تأسیسات آبرسانی در روستاهای بالای ۲۰ خانوار را بر اساس اعلام وزارت نیرو تأمین می‌کند.

جعفرزاده با بیان اینکه باتوجه به اینکه آبرسانی به عشایر بر عهده سازمان امور عشایر است اما وزارت نیرو نیز در بعضی از مناطق به این سازمان کمک می‌کند، اظهار کرد: باتوجه به اهمیت آبرسانی روستایی لازم است تا تامین اعتبار و تامین مواد اولیه به صورت جدی پیگیری شود که در این حوزه نیز اقدامات در حال انجام است.

طرح جهادی آبرسانی به ۱۰ هزار روستای کشور یک ابر پروژه محسوب می‌شود که پیش از این سابقه نداشته و توسط دولت سیزدهم در حال اجرا است، اجرای این ابرپروژه ۳۰ هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد،   یک میلیون خانوار و ۴ میلیون نفر جمعیت تحت پوشش این ابرپروژه قرار خواهند گرفت و حدود ۱۴ هزار و ۶۰۰ کیلومتر خط انتقال و ۱۴ هزار و ۷۰۰ کیلومتر شبکه با حفر ۷۰۰ حلقه چاه انجام می شود.