کنسرسیوم حمل و نقل میان و ایران و قزاقستان تاسیس می‌شود

اتاق بازرگانی ایران از آمادگی برای تاسیس یک کنسرسیوم حمل و نقل میان ایران و قزاقستان خبر داد.

به گزارش ایسنا، نشست مشترک هیات تجاری و حمل‌ونقل قزاقستان که به سرپرستی معاون وزارت توسعه تجارت این کشور به ایران آمده است، با معاون بین‌الملل اتاق ایران، مدیر حمل‌ونقل و کارنه تیر اتاق و جمعی از فعالین اقتصادی حوزه حمل‌ونقل ایران برگزار شد.

در ادامه علیرضا یاوری، معاون بین الملل اتاق ایران با بیان اینکه قزاقستان یکی از اولویت های ایران برای توسعه همکاری های تجاری به حساب می آید بر روابط بسیار نزدیک دو کشور تاکید کرده و گفت: بعد از سفر مقامات قزاقستانی به ایران در ماه گذشته، قرار است امکانات و اماکنی در بنادر جنوبی ایران از جمله بندر شهید رجایی در اختیار قزاقستان قرار بگیرد تا این کشور از این ظرفیت برای توسعه صادرات خود به کشورهای شرق دور استقاده کند. چنین مناسباتی قطعا به توسعه روابط تجاری کشور می انجامد.

او تاکید کرد: لذا با این شرایط کریدور جنوبی که از مرزهای ایران تردد می کند، می تواند جایگزین بسیار مناسبی برای صادرات، واردات و ترانزیت کالاهای قراقستان باشد.

او افزود: فعالیت های حمل و نقلی در صورتی موفق هستند که هم منافع گمرگ هم شرکت حمل و نقل و هم منافع صادرکننده تامین شود. رویه های غیرمتعارف نه تنها برای ما هزینه بر، بلکه زمانبر هم خواهد بود و توجیه اقتصادی را برای بنگاه های اقتصادی دو کشور نخواهد داشت.

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1401090402306/%DA%A9%D9%86%D8%B3%D8%B1%D8%B3%DB%8C%D9%88%D9%85-%D8%AD%D9%85%D9%84-%D9%88-%D9%86%D9%82%D9%84-%D9%85%DB%8C%D8%A7%D9%86-%D9%88-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D9%88-%D9%82%D8%B2%D8%A7%D9%82%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86-%D8%AA%D8%A7%D8%B3%DB%8C%D8%B3-%D9%85%DB%8C-%D8%B4%D9%88%D8%AF

فرامرزیان با اشاره به سرمایه گذاری های قابل توجه قزاقستان در کریدورهای شمالی و میانی از شرق تا غرب بیان کرد: اما جنگ روسیه و اوکراین مسیر فعالیت کریدور شمالی را مسدود کرده است. اگرچه در مسیر کریدور میانی هم بنادر اکتائو، کوئیک و ترکمن باشی فعال هستند، اما ترافیک در بندر باکو و مرز سامور خیلی زیاد است. لذا این مسیر نیز مزیت رقابت پذیری خود را از دست داده است.

کولباتیروف با تاکید بر اینکه هدف اصلی این هیات از سفر به ایران، بررسی امکانات تجاری ایران و شناخت مشکلات و یافتن راه حل مناسب برای آنهاست افزود: ایران کشور مهمی برای قزاقستان است و ما برای توسعه روابط تجاری مشترک دو کشور مصمم هستیم.

بر اساس اعلام اتاق ایران، بهنام فرامرزیان مدیر حمل‌ونقل بین‌المللی و کارنه تیر اتاق ایران نیز در این نشست با بیان اینکه ایران و قزاقستان از اعضای قدیمی کنوانسیون تیر هستند، گفت: اما با این وجود حجم فعالیت های کارنه تیر دو کشور کشور بسیار پایین است. در سال ۲۰۲۲ از مجموع سه هزا رو ۷۰۰ مورد حمل و نقل جاده ای فقط ۱۱۹ عملیات حمل و نقل جاده ای را تحت کارنه تیر داشتیم.

در این نشست نورلان کولباتیروف، معاون توسعه تجارت قزاقستان با اشاره به سفر رئیس جمهور این کشور به ایران گفت: یکی از اهداف مهم دولت قزاقزستان استفاده از ظرفیت تراتزیتی ایران است.

او با اشاره به تعیین چشم انداز تجاری سه میلیارد دلار در سال میان ایران و قزاقستان از سوی مقامات عالی دو کشور بیان کرد: اگرچه ظرفیت صادراتی ایران به قزاقستان بسیار بالاست اما حجم پایینی از کالاهای ایرانی وارد قزاقستان می شود. با این حال همین میزان کالا نیز بازخورد مثبتی میان مصرف کنندگان قزاق داشته است.