کنترل هزینه تولید خودرو توام با افزایش تیراژ در ۳ ماه تابستان

قالیباف صنایع خودروسازی و لوازم خانگی را دو رشته صنعت با زنجیره تامین پیچیده و بزرگ خوانده که مواداولیه خود را از صنایع بزرگی همچون فولادسازی، پتروشیمی‌ها و الکترونیک تامین می‌کنند، خاطرنشان کرد: کنترل تورم در این حوزه‌ها می‌تواند با یک وقفه زمانی، رشد قیمت در صنایع خودروسازی و لوازم خانگی را برای مصرف‌کنندگان این محصولات کنترل کند.

سخنگوی وزارت صنعت، معدن و تجارت، تورم نقطه‌ای تولید در بخش تولید خودرو را در تابستان امسال، ۲۷.۲ درصد اعلام و اظهار کرد: افزایش قیمت تولید خودرو در تابستان امسال نسبت به سال ۱۴۰۰، ۲۷.۲ درصد بوده که چنانچه با تورم نقطه‌ای مصرف‌کننده در مهر ۱۴۰۱ نسبت به مهر ماه سال گذشته (۴۸.۶درصد) مقایسه شود، کنترل تورم تولید در بخش خودرو را ثابت می‌کند.

وی همچنین تاکید کرده است: منظور از کاهش تورم تولیدکننده این است که قیمت مواداولیه واحدهای تولیدی کاهش یافته است؛ به طور مثال در بهار امسال تورم تولیدکننده در بخش معدن ۲۷ درصد بوده که در تابستان به ۱۳ درصد رسیده و تورم تولیدکننده در بخش صنعت از ۴۶ درصد به ارقام پایین‌تر و نزدیک ۲۷ درصد کاهش یافته است.

وی افزود : همزمان با کنترل تورم تولید در بخش خودرو، شاهد رشد تولید در این بخش هستیم؛ بطوریکه آمار تولید هفت ماهه ایران‌خودرو و سایپا، نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۰ درصد بیشتر شده است.

امید قالیباف با استناد به گزارش مرکز آمار ایران به ایسنا، گفت: تورم تولید در بخش خودرو در تابستان امسال دو درصد اعلام شده است؛ این به معنای آن است که هزینه ملزومات ساخت و تولید خودرو در تابستان نسبت به بهار تنها دو درصد افزایش داشته است. میزان افزایش قیمت در ساخت خودرو در فصل تابستان از مقدار افزایش قیمت سبد مصرف‌کننده در یک ماه، کمتر است و این یعنی مدیریت زنجیره تامین صنعت خودرو که شامل حدود ۳۰۰۰ قطعه می‌شود در مسیر درستی قرار دارد.

سخنگوی وزارت صنعت، معدن و تجارت ضمن اشاره به گزارش مرکز آمار ایران، از افزایش دو درصدی تورم تولید در حوزه خودرو در فصل تابستان نسبت به سه ماهه اول سال جاری خبر داد و تاکید کرد که همزمان با کنترل تورم تولید در بخش خودرو، رشد تولید در این بخش را نیز شاهد هستیم.

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1401082517751/%DA%A9%D9%86%D8%AA%D8%B1%D9%84-%D9%87%D8%B2%DB%8C%D9%86%D9%87-%D8%AA%D9%88%D9%84%DB%8C%D8%AF-%D8%AE%D9%88%D8%AF%D8%B1%D9%88-%D8%AA%D9%88%D8%A7%D9%85-%D8%A8%D8%A7-%D8%A7%D9%81%D8%B2%D8%A7%DB%8C%D8%B4-%D8%AA%DB%8C%D8%B1%D8%A7%DA%98-%D8%AF%D8%B1-%DB%B3-%D9%85%D8%A7%D9%87-%D8%AA%D8%A7%D8%A8%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86

گفتنی است که  سیدرضا فاطمی‌امین- وزیر صنعت، معدن و تجارت- در حاشیه جلسه امروز (چهارشنبه) هیات دولت، از کاهش تورم تولیدکننده خبر داده و گفته است: بخش صنعت، معدن و تجارت همچنان با افزایش تولید همراه است. نرخ رشد تولید شرکت‌های صنعتی و معدنی که در بورس هستند و ۵۰ درصد تولید را انجام می‌دهند، در شهریور ۶.۵ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد تولید داشته‌ و در مهرماه به ۷.۷ درصد رسیده است.

تورم ۲.۶ درصدی تولید لوازم خانگی

مشاور وزیر صمت در ادامه به میزان تورم تولید در حوزه لوازم خانگی نیز اشاره کرده و گفت: تورم تولید در بخش لوازم خانگی در فصل تابستان ۲.۶ درصد و نقطه‌ای ۲۹.۹ درصد ثبت شده که در مقایسه با تورم مصرف‌کننده بسیار کمتر است.