کاهش ارزش روبل رکورد زد

روبل در برابر دلار به پایین‌ترین حد یک سال اخیر سقوط کرد.

با وجود افزایش قیمت جهانی نفت که در روز دوشنبه بیش از ۶ درصد افزایش یافت، روبل تضعیف شد. این اتفاق پس از آن رخ داد که گروه کشورهای تولیدکننده نفت اوپک پلاس برنامه‌ای را برای کاهش ۱.۱۵ میلیون بشکه‌ دیگر در روز از تولید نفت خام خود از ماه مه تا پایان سال ۲۰۲۳ در تلاش برای ایجاد ثبات در بازارهای نفت را اعلام کردند. این مورد علاوه بر تمدید کاهش داوطلبانه ۵۰۰ هزار بشکه روزانه تولید نفت روسیه تا پایان سال جاری است.

این ارز در معاملات بعدازظهر روز دوشنبه (سوم آوریل) به ۷۸.۵۳ روبل در برابر دلار سقوط کرد که ضعیف‌ترین نرخ ثبت شده از اواخر آوریل ۲۰۲۲ است.

مسکو تولید نفت خود را به تلافی محدودیت قیمت نفت که غرب آن را معرفی کرده بود، کاهش داد که این عملکرد به گفته مسکو، در نهایت منجر به عرضه کمیاب و ایجاد ابهام در بازار جهانی خواهد شد.

به گزارش ایسنا به نقل از راشا، روبل روسیه در بورس مسکو به پایین‌ترین نرخ تبدیل خود در برابر دلار آمریکا از آوریل گذشته تاکنون رسید.

از جمله عوامل کلیدی که به تضعیف روبل نسبت داده شده است، کسری بودجه دولتی حاصل از کاهش درآمدهای ارزی خارجی ناشی از صادرات و بهبود مداوم واردات با ایجاد زنجیره‌های تامین جدید توسط شرکت‌هاست.

روبل در برابر یورو نیز با بیش از ۸۵.۳۴ معامله شد.

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1402011505893/%DA%A9%D8%A7%D9%87%D8%B4-%D8%A7%D8%B1%D8%B2%D8%B4-%D8%B1%D9%88%D8%A8%D9%84-%D8%B1%DA%A9%D9%88%D8%B1%D8%AF-%D8%B2%D8%AF