چگونه می‌توان از دست مزاحم‌های مجازی خلاص شد؟

در این روش شخصی که برایش مزاحمت تلفنی ایجاد شده، با مراجعه به اداره مخابرات و شرکت های همراه اول، ایرانسل و رایتل حسب مورد و با توجه به اینکه شماره تلفنی که با آن مزاحمت ایجاد شده است، مراتب شکایت خود را تقدیم کرده و بدون ارجاع به محاکم قضایی و یا ضابطین دادگستری موضوع رسیدگی و در نهایت اعمال مقررات خواهد شد.

برای بار دوم پس از کشف، ارتباط تلفنی او به‌مدت سه ماه همراه با اخطار کتبی قطع و تجدید ارتباط مستلزم تقاضای مشترک و پرداخت هزینه‌های مربوطه خواهد بود و برای بار سوم شرکت ارتباط تلفنی وی را به‌طور دائم قطع و اقدام به جمع‌آوری منصوبات تلفن کرده و ودیعه مربوط به مشترک را پس از تسویه حساب مسترد خواهد کرد.

اگر شخصی با تلفن ثابت برای خط دیگری مزاحمت ایجاد کند و یا در بستر شبکه‌های اجتماعی نظیر اینستاگرام، واتساپ، تلگرام و … موجب آزار و اذیت دیگری شود و آسایش و آرامش او را مختل کند، مرتکب جرم مزاحمت تلفنی شده بنابراین این برداشت که مزاحمت تلفنی صرفاً با تماس گرفتن و پیامک دادن و با تلفن همراه محقق می شود، منشأ حقوقی نداشته و صحت ندارد بلکه هر کس با هر وسیله مخابراتی و به هر نحوی به آسایش دیگری لطمه و آسیب بزند، مرتکب جرم شده است.

با توجه به گسترش محبوبیت و استفاده از شبکه‌های اجتماعی در فضای مجازی، مزاحمت تلفنی هم با انواع‌ مختلف تلفنی، رایانه‌ای و …در فضای مجازی گسترش یافته و این مسئله باعث شده است که مزاحمت‌های ایجاد شده به عنوان یکی از مسائل و مشکلات جدی و همیشگی شهروندان درخور توجه و تأمل باشد.

به گزارش ایسنا، بر اساس ماده ۶۴۱ بخش تعزیرات قانون مجازات اسلامی، مزاحمت تلفنی علاوه بر اجرای مقررات خاص شرکت مخابرات، به حبس از یک تا ۶ ماه منجر خواهد شد.  طبق قانون اصلاح تبصره ۲ ماده ۱۲ قانون تاسیس شرکت مخابرات ایران مصوب ۱۳۵۰، هرکس وسیله مخابراتی در اختیار خود را وسیله مزاحمت دیگری قرار دهد، یا به عمد و سوء نیت ارتباط دیگری را مختل کند، برای بار اول پس از کشف، ارتباط تلفنی او به مدت یک هفته همراه با اخطار کتبی قطع و تجدید ارتباط مستلزم هزینه‌های مربوط خواهد بود.

برقراری تماس‌های مکرر متوالی و یا متناوب، برقراری تماس در ساعات غیرمعمول بدون اینکه حرفی رد و بدل شود از قبیل سوت زدن، تولید صداهای وحشتناک و …، سلب آسایش و آرامش از دیگری، توهین و هتاکی به هر نحو به قتل و یا ضررهای نفسی و شرفی و مالی،  تهدید به افشای اسرار شخصی یا خانوادگی شخص یا بستگان و خانواده او، ارسال پیام‌های صوتی و تصویری با محتوای عکس‌ها و تصاویر مستهجن و مبتذل نمونه هایی از مصادیق مزاحمت تلفنی به شمار می آید که مرتکب آن به عنوان مزاحم تلفنی قابل تعقیب است.

البته همه افراد با قصد مزاحمت با اورژانس تماس نمی‌گیرند و برخی از تماس گیرندگانی که مزاحم تلقی می شوند، افراد سالمند تنها، کودکان و … هستند؛ با این حال بسیاری از مزاحمان تلفنی اورژانس نیز افراد بالغ و جوانی هستند که با انگیزه سرگرمی با اورژانس تماس می گیرند و  تعدادی از این افراد نیز اشخاص ثابتی هستند.

چگونه می‌توان از دست مزاحم‌های تلفنی خلاص شد؟

روش‌های شکایت چیست؟

اما آمارهای ارائه شده از سوی مسئولان اورژانس حکایت از آن دارد که طی گذر زمان، میزان مزاحمت‌های تلفنی برای این سازمان کاهش چشمگیری نداشته و هنوز دردسر آن برای اورژانسی‌ها باقیست به طوری که شهریور ۱۴۰۰، اعلام شد حدود ١٠ تا ٢٠ درصد تماس‌ها معمولا مزاحمان تلفنی هستند، این در حالیست که در اسفند سال گذشته گفته شد روزانه بین ۱۰ تا ۲۰ درصد یعنی ۷۰۰ تا ۱۲۰۰ مزاحمت تلفنی در اورژانس تهران را داریم.

سعید دانشخواه- وکیل پایه یک دادگستری – در این زمینه می گوید: زمانی مزاحمت تلفنی محقق می شود که شخص با استفاده از وسایل مخابراتی و با قصد ایجاد آزار و اذیت طرف مقابل، به او پیامک دهد و یا با وی تماس گیرد. همچنین توهین به دیگران و نیز تهدید دیگران به قتل و ضررهای نفسی و شرفی در مزاحمت تلفنی جرم تلقی شده و قابل مجازات است بنابراین اگر شخصی دیگری را تهدید به قتل و یا به او توهین کند، هم به جرم مزاحمت تلفنی محکوم شده و هم جرم تهدید به قتل منتهی الامر با توجه به مقرره قانون مجازات اسلامی صرفاً یک مجازات که سنگین تر است، بر وی اعمال می شود.

چنانچه شخصی بخواهد برای مرتکب جرم مزاحمت تلفنی مجازات تعیین شود، ناگزیر از طرح شکایت در مراجع قضایی است.  اگر فرد درصدد اعمال مجازات های اداری است باید به مخابرات و شرکت‌های همراه اول، ایرانسل و رایتل حسب مورد مراجعه کند و با طرح شکایت در مراجع قضایی با توجه به ماده ۶۴۱ قانون تعزیرات مجازات حبس و شلاق برای مرتکب درنظر گرفته می‌شود اما با پیگیری از طریق مخابرات و شرکت های فوق الذکر صرفاً برخوردهایی نظیر قطع موقت شماره تلفن و یا دائم به عمل خواهد آمد.

نکته قابل توجه این است که آمار مزاحمت‌های تلفنی فقط مختص شهر تهران نیست و سایر شهر های کشور نیز با این معضل برای نیرو های امدادی رو به رو هستند.

اما این مسئله فقط محدود به ایجاد مزاحمت برای افراد نمی شود بلکه مراکز دولتی مانند اورژانس و آتش نشانی هم از این مسئله متأثر شده‌اند و گاهی سبب اخلال در روند فعالیت آنها شده است. دردسر مزاحمان تلفنی برای سازمان اورژانس موضوع تازه‌ای نیست. مسئولان فعلی و سابق این سازمان بارها در این خصوص گلایه‌هایی را مطرح کردند و آماری را در این خصوص ارائه داده‌اند که نه تنها قابل توجه بوده که در مواردی عجیب هم هست؛ مزاحمت‌هایی که نه تنها موجب آزار دیسپچ اورژانس می‌شود، بلکه امدادرسانی به افرادی که واقعا نیاز به کمک دارند را هم مختل می‌کند و گاهی موجب می‌شود افرادی که واقعا نیاز به کمک دارند، پشت خط منتظر بمانند و این یعنی بازی با جان دیگر آدمها.

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1402021307930/%DA%86%DA%AF%D9%88%D9%86%D9%87-%D9%85%DB%8C-%D8%AA%D9%88%D8%A7%D9%86-%D8%A7%D8%B2-%D8%AF%D8%B3%D8%AA-%D9%85%D8%B2%D8%A7%D8%AD%D9%85-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%85%D8%AC%D8%A7%D8%B2%DB%8C-%D8%AE%D9%84%D8%A7%D8%B5-%D8%B4%D8%AF