پای سرمایه‌های بانک‌ها به تولید دانش‌بنیان باز شد

ناظمی، صندوق‌های پژوهش و فناوری را از دیگر بازوهای حمایتی شرکت‌ها نام برد و گفت: تاکنون ۲۳ صندوق پژوهش و فناوری با مبلغ ۹۰۵ میلیارد تومان در تامین سرمایه شرکت‌ها مشارکت داشتند.

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1401042013732/%D9%BE%D8%A7%DB%8C-%D8%B3%D8%B1%D9%85%D8%A7%DB%8C%D9%87-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%A8%D8%A7%D9%86%DA%A9-%D9%87%D8%A7-%D8%A8%D9%87-%D8%AA%D9%88%D9%84%DB%8C%D8%AF-%D8%AF%D8%A7%D9%86%D8%B4-%D8%A8%D9%86%DB%8C%D8%A7%D9%86-%D8%A8%D8%A7%D8%B2-%D8%B4%D8%AF

ناظمی ادامه داد: همچنین ۷ صندوق تخصصی جسورانه و ۱۵ شتابندهنده تخصصی در حوزه دارو فعال شده است، علاوه بر این‌ها با تصویب قانون جهش تولید دانش‌بنیان، ظرفیت‌های قانونی جدیدی برای حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان ایجاد شد.

ناظمی، تعداد خدمات این صندوق را ۷۰ خدمت عنوان کرد و یادآور شد: مخاطب اصلی این صندوق شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان هستند، ولی امروزه علاوه بر شرکت‌های دانش‌بنیان، شرکت‌ها و موسساتی ایجاد شده‌اند که بر اساس معیارهای معاونت علمی‌وفناوری ریاست‌جمهوری جزو دانش‌بنیان‌ها قرار نمی‌گیرند که ما با ابزارهای مختلفی از این اکوسیستم نوآوری حمایت می‌کنیم.

ناظمی با بیان اینکه رشد سرمایه‌گذاری جسورانه CVC در امریکا رشد ۴۰۰ درصدی داشته و این رشد برای سرمایه‌گذاری سنتی VC به اندازه ۲۰۰ درصد بوده است، اظهار کرد: در حال حاضر حوزه‌های مراقبت دیجیتال، پایش از راه دور، توسعه دارو با هوش مصنوعی و بیمه سلامت دیجیتال بیشترین میزان سرمایه CVC  را به خود جلب کرده‌اند.

معاون سرمایه گذاری صندوق نوآوری، به بیان چرخه عمر شرکت‌های دارویی در دنیا اشاره کرد و گفت: بر اساس آمارهای جهانی در بازه زمانی ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۷ سرمایه‌گذاری جسورانه CVC رشد ۹۰درصدی را تجربه کرده و این رشد در حوزه دارویی ۶۵۰ درصد بوده است.

وی اضافه کرد: بر اساس بند الف ماده ۱۸ این قانون اجازه سرمایه‌گذاری مشترک بانک‌ها و مؤسسات اعتباری با صندوق نوآوری در طرح‌های مصوب شورای راهبری فناوری‌ها و تولیدات دانش‌بنیان داده شده است.

وی با بیان اینکه این صندوق با برگزاری ۱۱ رویداد دوشنبه‌های استارت‌آپی در حوزه سلامت اقدام به تامین سرمایه برای کسب و کارهای نوپا کرده است، یادآور شد: در این تعداد رویداد، ۱۴ تیم استارت‌آپی در فرآیند این رویداد، تامین سرمایه شده‌اند.

وی با اشاره به اقدامات صندوق نوآوری برای وارد شدن به این حوزه؛ خاطر نشان کرد: با توجه به وجود ملاحظاتی چون بزرگتر شدن دولت و وارد شدن ژن دولتی در بازیگران اکوسیستم نوآوری کشور، این صندوق به صورت غیر مستقیم وارد حوزه سرمایه گذاری جسورانه شده است.

به گزارش ایسنا، علی ناظمی در سی و نهمین رویداد ارائه به سرمایه‌گذار (دوشنبه‌های استارت‌آپی) در حوزه فرآورده‌های دارویی با بیان اینکه این رویدادها که از سال ۹۸ برگزار می‌شود، در راستای کمک به جذب سرمایه برای کسب و کارهای نوپا است، افزود: رویداد امروز کمک به جذب سرمایه در حوزه فرآورده‌های نوین دارویی است.

معاون سرمایه‌گذاری صندوق نوآوری و شکوفایی با بیان اینکه ۷۰ خدمت برای حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان تعریف شده است، گفت: بر اساس قانون جهش تولید اجازه سرمایه‌گذاری مشترک بانک‌ها و مؤسسات اعتباری با صندوق نوآوری در طرح‌های مصوب شورای راهبری فناوری‌ها و تولیدات دانش‌بنیان داده شده است.

وی به جایگاه صندوق نوآوری و شکوفایی اشاره کرد و ادامه داد: این صندوق بر اساس ماده ۵ قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان تاسیس شد و مقرر شده تا با سرمایه اولیه ۳ هزار میلیارد تومان با ماموریت تامین مالی اکوسیستم نوآوری و فناوری از شرکت‌ها و مؤسسات دانش بنیان حمایت کند.