پارک‌ها به سمت پرویس مشترک بروند/تسهیلات برای استخدام در پارک‌ها

وی با اشاره به تدوین دو آیین نامه قانون جهش تولید دانش بنیان گفت: یکی از آن آیین نامه حمایت از تولید دانش بنیان و اشتغال‌آفرین است که طبق آن اجازه استخدام ۳۰۰ نیرو برای پارکها داده شده و کارمندان پارک مشمول معافیت مالیاتی می‌شوند. دومین آیین نامه قانون جهش دانش بنیان است.

معاون وزیر علوم با اشاره به پهنه های نوآوری افزود: ایجاد چنین پهنه هایی در اطراف دانشکاه امیرکبیر با توجه به زیست بوم آن شدنی است.

خیرالدین، با تاکید بر اینکه تشکیلات پارک‌ها باید مورد توجه قرار گیرد، یادآور شد: اینکه پارک‌ها ذیل ریاست دانشگاه باشند یا معاونت پژوهش و فناوری، در اختیار دانشگاه ها است؛ ولی انتظار داریم پارک‌ها در حد معاون دانشگاه‌ها دیده شوند.

معاون فناوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری اعلام کرد: بر اساس آیین نامه حمایت از تولید دانش بنیان و اشتغال‌آفرین اجازه استخدام ۳۰۰ نیرو برای پارکهای علم و فناوری داده شده و کارمندان پارک مشمول معافیت مالیاتی می‌شوند

وی ابراز امیدواری کرد که پارک امیرکبیر در این زمینه اقدام کند و گفت: پیشنهاد می‌شود پارک دانشگاه امیرکبیر با همکاری یکی از پژوهشکده ها اقدام به راه اندازی پردیس های مشترک کند.

به گزارش ایسنا دکتر علی خیرالدین در مراسم تکریم و معارفه رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه امیرکبیر، این پارک را از پارک‌های نوپای کشور دانست که مجوز آن در خرداد ماه سال ۱۴۰۰ از سوی شورای گسترش صادر شد.

معاون فناوری وزیر علوم اظهار کرد: طبق ماده ۱۴ قانون جهش تولید دانش بنیان به دانشگاه ها و پارک های علم و فناوری اجازه داده شده است سازمان های توسعه و سرمایه گذاری راه اندازی کنند.

معاون وزیر، فضاهای استفاده نشده دانشگاه‌های آزاد و پیام نور را از جمله این پتانسیل‌های غیر استفاده ذکر کرد و ادامه داد: در حال حاضر یک میلیون و ۳۰۰ هزار متر مربع فضا در دانشگاه پیام نور و ۲۲ میلیون متر مربع در دانشگاه آزاد فضای بلا استفاده وجود دارد، در حالی که در پارک‌های علم و فناوری فضای کافی برای استقرار شرکت‌های دانش‌بنیان وجود ندارند.

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1401061310428/%D9%BE%D8%A7%D8%B1%DA%A9-%D9%87%D8%A7-%D8%A8%D9%87-%D8%B3%D9%85%D8%AA-%D9%BE%D8%B1%D9%88%DB%8C%D8%B3-%D9%85%D8%B4%D8%AA%D8%B1%DA%A9-%D8%A8%D8%B1%D9%88%D9%86%D8%AF-%D8%AA%D8%B3%D9%87%DB%8C%D9%84%D8%A7%D8%AA-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%AE%D8%AF%D8%A7%D9%85-%D8%AF%D8%B1-%D9%BE%D8%A7%D8%B1%DA%A9-%D9%87%D8%A7

خیرالدین با اشاره به ایجاد پردیس‌های علم ‌و فناوری مشترک در دانشگاه‌ها یادآور شد: روسای پارک‌ها، پارکبان نیستند و وظیفه آنها این است که بخش خصوصی را وارد حوزه توسعه فناوری کنند و با به کارگیری پتانسیل‌های بکر ، پردیس‌های مشترک تاسیس کنند.

خیرالدین با اشاره به دستاوردهای دانشگاه امیرکبیر در حوزه‌های مختلف چون هوافضا و ساخت پلتفرم هواپیمای ۷۲ نفره، خاطر نشان کرد: در حال حاضر ۳۰ شرکت دانش‌بنیان در پارک دانشگاه امیرکبیر، دانش بنیان هستند که این تعداد باید اضافه شود.

وی اضافه کرد: ما در ابتدا اقدام به راه اندازی ۵ منطقه ویژه کردیم، ولی با شکست خوردن این طرح شورای عتف اعلام کرد به جای این مناطق اقدام به راه اندازی نواحی نوآوری شود که برای راه اندازی این نواحی نیاز به مجوز کمیسیون ماده ۵ است.

وی دانشگاه امیرکبیر را جزو دانشگاه‌های پیشرو در حوزه همکاری با صنعت و جامعه توصیف کرد و یادآور شد: اساسنامه پارک این دانشگاه نهایی نشده و امیدواریم با پیگیری رییس جدید این پارک اساسنامه به وزارت علوم برای ارائه به شورای گسترش و تایید نهایی و ابلاغ، ارسال شود.

معاون فناوری وزیر علوم با تاکید بر اینکه برنامه های آتی این پارک باید علاوه بر کیفی بودن، کمی نیز شود، خاطر نشان کرد: به عنوان نمونه پارک دانشگاه تهران جذب ۲ هزار واحد فناور و دانش بنیان را هدفگذاری کرد. این عدد هر چند عدد بزرگی است ولی یک هدف به شمار می‌رود و پارک دانشگاه امیرکبیر نیز باید به این سمت حرکت کند.