وجود ۳۲ هزار هکتار بافت تاریخی در کشور

او با اشاره به این‌که برای نخستین بار معادل ۸۰ درصد تسهیلات نوسازی برای واحدهای مسکونی‌ همچنین سایر ابنیه شامل اداری و تجاری در بافت‌های تاریخی در نظر گرفته شده است، اظهارکرد: مجموعه بسیج می‌تواند در خصوص اطلاع رسانی و آگاهی بخشی ساکنان این بافت‌ها برای بهره‌مندی از این تسهیلات پیشقدم شوند.

مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران‌ با اشاره به این‌که مالکان بناهای فرسوده در مناطق حاشیه‌نشینی با داشتن سند به راحتی می‌توانند پروانه ساخت و تسهیلات نوسازی دریافت کنند، عنوان کرد: در ۸۵ درصد از بناهای موجود در سکونتگاه‌های غیررسمی امکان زیست انسانی وجود دارد و فقط باید مقاوم سازی و ساماندهی شوند. سنددار کردن واحدهای مسکونی در محلات حاشیه‌نشینی به عنوان اولین گام در ساماندهی این محلات به شمار میاید.

او تصریح کرد: باید با کمک یکدیگر  و با هم اندیشی و هم‎افزایی راهکاری موثرتر در جهت مقاوم‌سازی و نوسازی این بناها ارایه کنیم و انتظار ما بر این است که مجموعه بسیج در فرآیند سنددار کردن بیش از ۷۰ درصد املاک دارای قولنامه‌ای و تصرفی درسکونتگاه‌های (حاشیه نشینی) دولت را یاری کنند تا مالکان و سازندگان این مناطق بتوانند در خصوص دریافت پروانه ساخت و تسهیلات نوسازی اقدام کنند.

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1402043120250/%D9%88%D8%AC%D9%88%D8%AF-%DB%B3%DB%B2-%D9%87%D8%B2%D8%A7%D8%B1-%D9%87%DA%A9%D8%AA%D8%A7%D8%B1-%D8%A8%D8%A7%D9%81%D8%AA-%D8%AA%D8%A7%D8%B1%DB%8C%D8%AE%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%DA%A9%D8%B4%D9%88%D8%B1

آئینی با بیان این‌که بناهای موجود در بافت‌های فرسوده قدمتی بیش از۵۰ سال دارند، افزود: سقف ساکنان در بافت‌های فرسوده، لرزان و بلای جانشان است و چنانچه نوسازی و یا مقام‌سازی نشوند در صورت وقوع حوادث طبیعی مانند زلزله بر سر ساکنان آوار می شود، بنابراین چاره‌ای جز شتاب بخشی به جریان نوسازی بناهای فرسوده در این مناطق نداریم.

رئیس هیات مدیره شرکت بازآفرینی شهری با اشاره اینکه ۱۱۵۳محله در ۵۹ هزار هکتار در سکونتگاه‌های غیررسمی (‌حاشیه نشینی) مصوب وجود دارد، بیان کرد: در حال حاضر بیش از ۱۶۷ هزار هکتار بافت ناکارآمد شهری مصوب شناسایی شده است و در واقع باید گفت۲۰ درصد از سطح شهرها و همچنین ۳۰ درصد جمعیت شهری کشور در این مناطق ساکن هستند.

مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران گفت: ۳۲ هزار هکتار بافت تاریخی مصوب در کشور شناسایی شده که به دلیل وجود ساختمان‌های با ارزش فرهنگی و تاریخی در این مناطق، تخریب جایز نیست و باید با مرمت و مقاوم‌سازی، آنها را مجددا احیا کرد.

آئینی بیان کرد: بسته تشویقی شهرسازانه ۱۹ بندی درخصوص سیاست‌های تشویقی کالبدی متضمن نوسازی بافت‌های فرسوده و ناکارآمد شهری، با هدف افزایش کیفیت زندگی شهروندان ساکن در این بافت‌ها و همچنین پیشبرد اهداف قانون جهش تولید مسکن ابلاغ شده است.

به گزارش ایسنا، محمد آئینی در نشستی با حضور مسئولان بسیج مهندسین عمران و معماری اظهار کرد: بافت‌های ناکارآمد شهری به شش محدوده بافت‌های فرسوده ( بافت‌های میانی)، بافت‌های با پیشینه تاریخی، سکونتگاه غیررسمی ( حاشیه نشینی)، بافت فرسوده با پیشینه روستایی،  مناطق و محدوده‌های با کاربری نامناسب در شهرها نظیر پادگان‌ها، زندان‌ها و بافت‌های مزاحم نظیر کارخانجات و کارگاه‌های آلاینده هوا دردرون شهرها تقسیم شده است.

معاون وزیر راه و شهرسازی با یادآوری این‌که ۷۴ هزار هکتار بافت فرسوده شهری ( بافت میانی ) در حدود ۵۰۰ شهر شناسایی شده است، عنوان کرد: ۳۲ هزار هکتار بافت تاریخی مصوب در کشور شناسایی شده است که به جهت وجود ساختمان‌های با ارزش فرهنگی و تاریخی در این مناطق، تخریب جایز نیست و باید با مرمت و مقاوم سازی، آن ها را مجددا احیا کرد.

۱۱۵۳ سکونتگاه غیررسمی در کشور وجود دارد

آئینی با تاکید به این‌که تبیین و اجرای بسته‌های تشویقی و رفع موانع و مشکلات بر سر راه‌ مالکان، سازندگان و سرمایه‌گذاران به عنوان راهبرد اصلی دولت سیزدهم در نوسازی بناهای ناپایدار در محلات فرسوده شهری به شمار می‌آید، اظهار کرد: حدود ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار مسکن در هزار و ۱۵۳ سکونتگاه‌های غیررسمی (‌حاشیه نشینی) شناسایی شده که در حدود ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار بنا ایمن و مقاوم ساخته شده است و در حدود ۹۳۰ الی ۹۵۰ هزار بنای ناپایدار فاقد هیچ گونه سازه مقاوم وجود دارد.

معاون وزیر راه و شهرسازی در ادامه با اشاره به این‌که نوسازی و مقاوم سازی بافت‌های فرسوده ضروری است و باید شتاب گیرد، بیان کرد: به دلیل حمایت دولت و ارایه تسهیلات ارزان قیمت بیش از ۵۰ در صد بناهای ناپایدار در روستاها مقاوم‌سازی و نوسازی شده است اما متاسفانه در شهرها این رقم کمتر از ۱۵ درصد است و تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله زیاد داریم.