نهضت احیای نان کامل باید ملی شود

وی ادامه داد: در سال ۹۸ و ۹۹ این کار به خوبی انجام شد. در سال ۱۴۰۰ به سبب خشکسالی و کمبود بارش، کیفیت گندم استان تنزل پیدا کرد که البته باز هم تلاش شد استاندارد رعایت شود.

وی با تاکید بر صیانت از این طرح گفت: اگر طرح رتبه بندی نانوایی های استان اجرا شود باید نانوایی ها به گونه ای عمل کنند که نانوایی که نان کامل تولید می کند، نانوایی برتر باشد.

علیمرادیان معاون غذا و دارو دانشگاه علوم‌پزشکی اراک نیز اظهار کرد: بحث اصلاح سبوس گیری آرد  فرآیندی بود که از اسفند ۹۷ آغاز و درخواستی به شورای امنیت غذایی استان ارسال شد. این درخواست در ۲۵ فروردین ۹۸ در شورای امنیت غذایی استان در خصوص اصلاح سبوس گیری آرد، مطرح شد.

میرزاخانی تاکید کرد: مشکل خمیر مایه در کارخانه ها جدی است که این مسئله نیز باید به صورت ویژه و مستمر پیگیر شود.

علیمرادیان بیان کرد: در دانه و پوسته گندم مواد غذایی و پروتئین ها، املاح و ویتامین هایی وجود دارد که در هضم بهتر نان و عملکرد بهتر دستگاه گوارش تاثیرگذار است در حالی که نان سفید در واقع دستگاه گوارش را به دلیل سبوس گیری بالا دچار مشکل می کند. در ایران یکی از سرطان های شایع، سرطان دستگاه گوارش است که استفاده از نان سفید این مشکل را تشدید می کند.

فرزاد مخلص الائمه ۶ خرداد در آئین رونمایی از پوستر احیای نان کامل در استان مرکزی اظهار کرد: اراده بر این است که کارها در استان به شکل جمعی انجام شود، مسائل و مشکلات در استان زیاد است و بر  ظرفیت ها غلبه می کند. یکی از علل این مسئله کار کردن به صورت فردی است؛ لذا انجام کار به صورت جمعی باید مدنظر باشد.

ملکی بیان کرد: رتبه بندی و ارزیابی خبازی ها آغاز شده و در این راستا سایتی طراحی شده که نظرسنجی در سطح نانوایی ها را انجام می دهد.

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1402030604087/%D9%86%D9%87%D8%B6%D8%AA-%D8%A7%D8%AD%DB%8C%D8%A7%DB%8C-%D9%86%D8%A7%D9%86-%DA%A9%D8%A7%D9%85%D9%84-%D8%A8%D8%A7%DB%8C%D8%AF-%D9%85%D9%84%DB%8C-%D8%B4%D9%88%D8%AF

وی افزود: هفته ملی نان کامل از امروز آغاز شده و جمعه هفته آینده همایش ملی آن با حضور صاحب‌نظران، متخصصان و مسئولان ملی برگزار می‌شود و برنامه های خوبی برای این برنامه تدارک دیده شده است.

وی خاطرنشان کرد: ۵ درصد نانوایی های استان به این طرح متصل شوند و ظرفیت بیش از این نیز وجود دارد و شرایط برای افزایش باید مهیا شود.

ایسنا/مرکزی استاندار مرکزی گفت: نهضت احیای نان کامل باید ملی شود و همه کشور به حضور در این نهضت تشویق شوند، اما هنوز در استان بسیاری از مردم از این نهضت اطلاعی ندارند که نشان می دهد در حوزه رسانه ای ضعیف هستیم.

مخلص‌الائمه اضافه کرد: پوسترها در این خصوص باید با هماهنگی دبیرخانه نهضت احیای نان کامل طراحی و چاپ شود.

استاندار مرکزی تاکید کرد: در گفتمان سازی باید از عنوان نان کامل سبوس‌دار استفاده شود تا مردم بهتر آن را درک کنند. نان سفید نان مفیدی نیست و باید نان کامل سبوسدار در سفره مردم گنجانده شود.

غلامرضا ملکی، مدیرکل غله و خدمات بازرگانی استان مرکزی نیز گفت: احیای نان کامل از سال گذشته در استان مرکزی آغاز و جلسات مربوط به آن برگزار شد. ۴۴ جلسه کاری با میزان ۵۷۰ نفر ساعت آموزش در مرکزی تشکیل شده است.

حسن میرزاخانی، معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار مرکزی نیز گفت: استمرار نهضت احیای نان کامل در استان اهمیت بالایی دارد ، در حال حاضر صرفا متکی به یک کارخانه هستیم. که آن هم در شرایطی دست که سایر استان های همجوار نیز مطالبه خرید از این کارخانه دارند که پیشنهاد می شود سایر کارخانه ها به این سیستم مجهز شوند

وی افزود: در خصوص نهضت احیای نان کامل باید حرکت جدی و کار رسانه‌ای قوی صورت گیرد تا مردم متوجه مضرات نان سفید شوند.