نرخ مد نظر آمریکا و متحدانش برای نفت روسیه

برنامه گروه هفت برای اعمال سقف قیمت برای صادرات نفت روسیه از پنجم دسامبر اجرایی می‌شود و همزمان، اتحادیه اروپا واردات نفت روسیه را ممنوع می‌کند.

یک مقام ارشد وزارت خزانه‌داری آمریکا روز سه شنبه گفت: کشورهای گروه هفت بزودی سقف قیمت برای صادرات نفت روسیه را اعلام خواهند کرد و این ائتلاف، نرخ سقف قیمت را به جای ماهانه، چند بار در سال تنظیم می‌کند.

بر اساس گزارش اویل پرایس، نرخ ۶۰ دلار در هر بشکه، حدود ۳۰ دلار پایین‌تر از قیمت فعلی نفت برنت خواهد بود و به منزله یک تخفیف خوب برای هر خریداری است.

آمریکا و متحدانش امیدوارند نرخی را تعیین کنند که قیمت نفت روسیه بالاتر از آن فروخته نشود.

به گزارش ایسنا، روزنامه وال استریت ژورنال به نقل از منابع آگاه گزارش کرد مقامات آمریکا و هم‌پیمانانش سرگرم گفت‌وگو درباره نرخ ۶۰ دلار در هر بشکه به عنوان سقف قیمت برای نفت روسیه هستند و قرار است روز جاری برای رسیدن به توافق درباره سقف قیمت نفت دیدار کنند. با این حال، یک منبع آگاه به رویترز گفت: تصمیم درباره سقف قیمت نفت روز چهارشنبه یا پنج شنبه پس از دیدار سفرای اتحادیه اروپا گرفته خواهد شد.

اعمال سقف قیمت از سوی گروه هفت و تحریم اتحادیه اروپا ممکن است باعث مختل شدن تجارت ۲.۵ میلیون بشکه در روز یا بیشتر نفت دریابرد به اروپا شود. روسیه هفته جاری تهدید خود درباره عدم عرضه نفت به کشورهایی که تحت مکانیزم سقف قیمت عمل می‌کنند را تکرار کرد. الکساندر نواک، معاون نخست وزیر روسیه گفت: روسیه حتی ممکن است تولیدش را در واکنش به استراتژی سقف قیمت، کاهش دهد.

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1401090200994/%D9%86%D8%B1%D8%AE-%D9%85%D8%AF-%D9%86%D8%B8%D8%B1-%D8%A2%D9%85%D8%B1%DB%8C%DA%A9%D8%A7-%D9%88-%D9%85%D8%AA%D8%AD%D8%AF%D8%A7%D9%86%D8%B4-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D9%86%D9%81%D8%AA-%D8%B1%D9%88%D8%B3%DB%8C%D9%87

گروه هفت هفته گذشته تقلا می‌کرد پیش از مهلت پنجم دسامبر، ساز وکار مکانیزم خود را مشخص کند. مقررات اتحادیه اروپا برای فعالیت بازارهای نفت پس از مهلت پنجم دسامبر، هنوز تعریف یا نهایی نشده و در انتظار مشخص شدن سقف قیمت است. طرح سقف قیمت، خریداران را ملزم می‌کند نفت روسیه را بالاتر از نرخ مشخص شده، خریداری نکنند. هدف از این طرح، محدود کردن درآمد نفتی روسیه و همزمان فراهم کردن تداوم تامین نفت از روسیه برای مصرف کنندگان است.