ممنوع‌شدن دولتی‌ها برای ساخت ریزماهواره‌ها/قرارداد ۵۰۰ میلیاردی با خصوصی‌ها برای ساخت ماهواره

وی ریزماهواره‌ها را از جمله این حوزه‌ها دانست و گفت: در این راستا مناقصه طراحی و ساخت منظومه ماهواره‌ای شهید سلیمانی به پایان رسیده و وارد فاز ارزیابی شرکت‌ها شده‌ایم.

حمایت دولتی‌ها از خصوصی‌ها

رئیس سازمان فضایی ایران با تاکید بر اینکه دولت نباید شرکت‌سازی کند و وظیفه آن حمایت است، ادامه داد: سابقه همکاری با دکتر شهرابی، رئیس کنسرسیوم شرکت‌های دانش‌بنیان صنعت فضایی در یک سال اخیر نشان داد که باید امیدوار باشیم که یک بخش خصوصی فضایی در حال شکل‌گیری است و دولت باید سعی کند موانع پیش پای شرکت‌های خصوصی را از طریق اصلاح قوانین دست و پاگیر که جلوی سرمایه‌گذاری در بخش خصوصی را می‌گیرد، بردارد.

سالاریه توسعه متوازن صنعت فضایی با ارتقای شاخص‌های فضایی و ایجاد و توسعه ابزارهای قانونی در راستای جذب منابع مالی را از ماموریت‌های دیگر این برنامه دانست و گفت: در این برنامه همچنین تاکید شده است که سازمان فضایی، پژوهشگاه فضایی و صاایران از وارد شدن به حوزه‌هایی که بخش خصوصی توانایی ورود به آن را دارند، ممنوع شده‌اند.

وی گفت: گاهی اوقات مشاهده می‌کنیم بخش خصوصی دائم از دولت گلایه می‌کند که حمایت های لازم از بخش خصوصی انجام نمی‌شود، این گفته بوی دولتی‌گرایی می‌دهد؛ چرا که بخش خصوصی نباید منتظر تزریق‌های دولتی باشد، ولی ما باید مسیر را برای بخش خصوصی هموار کنیم و بخش خصوصی بایستی بر روی پای خود بایستد.

سالاریه با تاکید بر کنسرسیومی شدن شرکت‌های فناور فضایی، گفت: متاسفانه در ایران بخش‌های خصوصی نمی‌توانند با یکدیگر کار کنند، ولی کنسرسیومی شدن شرکت‌ها برای سازمان فضایی از ضروریات است.

وی فعالیت در حوزه فضایی را یک فعالیت هزینه‌بر توصیف کرد و گفت: برای عقد قرارداد خرید تضمینی تصاویر ماهواره‌ای نزدیک به ۶ ماه در سازمان فضایی برای هموارسازی مسیر در این حوزه تلاش کردیم؛ چرا که تصاویر ماهواره‌ای قابل خریداری هستند و ما در تلاش برای خرید تضمینی تصاویر ماهواره‌ای هستیم و در این زمینه جلساتی با معاون سابق و فعلی معاونت علمی ریاست جمهوری داشته‌ایم تا از ما حمایت کنند.

به گزارش ایسنا دکتر حسن سالاریه در چهارمین دورهمی شرکت‌ها و دانشجویان فعال در زیست بوم فضایی که امروز در محل صندوق نوآوری و شکوفایی برگزار شد، با بیان اینکه من خودم را به هیچ عنوان دولتی نمی‌بینم، افزود: اگر اکنون وارد حکمرانی حوزه فضایی شدم، به دلیل درکی است که از مشکلات بخش خصوصی دارم و امید داریم که بتوانیم این مشکلات را از سر راه شرکت‌های فناور این حوزه برداریم.

به گفته وی، این سند ۱۰ ساله بر سرآمد بودن کشور در تولید فناوری فضایی در منطقه و بهره‌مندی شهروندان، کسب‌وکارها و دولت از خدمات فضا پایه تاکید دارد.

سالاریه با اشاره به جزئیات برنامه ۱۰ ساله فضایی کشور با بیان اینکه در هفته آینده نشستی برای تبیین سیاست‌های کلان این برنامه برگزار می‌کنیم، گفت: این برنامه‌ که در سال ۱۴۰۱ تا ۱۴۱۰ اجرایی می‌شود، تمرکز بر بخش خصوصی دارد و اقتصاد فضاپایه جزو لاینفک آن است.

رئیس سازمان فضایی ایران با اشاره به جزئیات برنامه ۱۰ ساله فضایی کشور گفت: در این برنامه تاکید شده است که سازمان فضایی، پژوهشگاه فضایی و صاایران از وارد شدن به حوزه‌هایی که بخش خصوصی توانایی ورود به آن را دارند، ممنوع شده‌اند.

رئیس سازمان فضایی ایران گفت: در سال ۱۴۰۱ نزدیک به ۵۰۰ میلیارد تومان قرارداد ویژه بخش خصوصی برای ساخت ماهواره، برگزاری مناقصات و ترک تشریفات از طریق معاونت علمی ریاست‌جمهوری داشته‌ایم.

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1401121410476/%D9%85%D9%85%D9%86%D9%88%D8%B9-%D8%B4%D8%AF%D9%86-%D8%AF%D9%88%D9%84%D8%AA%DB%8C-%D9%87%D8%A7-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%B3%D8%A7%D8%AE%D8%AA-%D8%B1%DB%8C%D8%B2%D9%85%D8%A7%D9%87%D9%88%D8%A7%D8%B1%D9%87-%D9%87%D8%A7-%D9%82%D8%B1%D8%A7%D8%B1%D8%AF%D8%A7%D8%AF-%DB%B5%DB%B0%DB%B0-%D9%85%DB%8C%D9%84%DB%8C%D8%A7%D8%B1%D8%AF%DB%8C

رئیس سازمان فضایی ایران گفت: برنامه ۱۰ ساله فضایی کشور مصوب شده است و در هفته آینده بخش نخست این برنامه که جنبه محرمانگی ندارد را ارائه خواهیم کرد. در برنامه ۱۰ ساله فضایی نسبت به همه برنامه‌های گذشته توجه ویژه‌ای به بخش خصوصی داشته‌ایم.

صدور ضمانت‌نامه برای تضامین فضایی

برنامه ۱۰ ساله فضایی

رئیس سازمان فضایی با بیان اینکه شرکت‌های خصوصی بسیار ضعیف هستند و باید در حوزه ضمانت‌نامه‌ها و حضور در مناقصات حمایت شوند، یادآور شد: در حال حاضر شرکت‌ها بر اساس قوانین عمومی وارد مناقصات و عقد قراردادها می‌شوند و ما در حال اصلاح آیین‌نامه‌ها و مقررات در این حوزه هستیم، ولی تا زمانی که این قوانین اصلاح شود، ما در حال مذاکره هستیم.

وی با بیان اینکه کارهای هموارسازی قوانین و مقررات از اجرای کار فنی مشکل‌تر است، گفت:  عقد قراردادها در این حوزه وابسته به نوسانات ارزی است و به خاطر مبالغ بسیار بالا بخش خصوصی آنقدر رشد نکرده است که به راحتی ضمانت‌نامه‌ها را ارائه کند. باید بخش خصوصی قوی شکل بگیرد و بخش خصوصی پابه‌پای دولت حرکت کند و قدم‌ها را طوری بردارد که انجام ‌شدنی باشد.