معرفی رشته مهندسی معدن، مسیر تحصیلی و بازار کار آن | industmini

البته این مهلت بر اساس تبصره و قوانینی که از طریق وزارت علوم به دانشگاه ها اعلام شده، تغییر می کند و دانشجو تا زمانی که تمامیتعداد واحدهای کارشناسیخود را پاس نماید می تواند در چارچوب قوانین موجود دانشگاه، به ادامه تحصیل بپردازد. بنابراین دانشجویان رشته مهندسی معدننیز باید با اطلاع از دروس عمومی و اختصاصی خود به تحصیل در هشت نیمسال تحصیلی و یا بیشتر بپردازند. تمامی بخش‌های صنعت معدن و صنایع معدنی که نیاز به مهندس معدن باشد، همگی می‌توانند زمینه کاری وی با توجه به گرایش تخصصی او به حساب آیند. بسیاری از افراد بعد از فارغ التحصیلی از مقطع کارشناسی مهندسی معدن وارد بازار کار می شوند و در حوزه های مختلف مربوط به این رشته کار می کنند. اما عده ای دیگر از افراد برای مقاطع تحصیلی بالاتر مانند کارشناسی ارشد اپلای می کنند. رشته مهندسی معدن شامل استخراج مواد از زیر و روی زمین است و رشته ای است که با بسیاری دیگر از رشته ها مانند زمین شناسی، متالورژی، مهندسی ژئوتکنیک و نقشه برداری به طور ویژه ای سر و کار دارد.

این‌ عملیات‌ می‌تواند در معادن‌ روباز، زیرزمینی‌ و در موارد محدودی‌ در دریا انجام‌ گیرد. در حال حاضر ما در بخش معدن بطور متوسط دارای رشد 5/6 درصدی هستیم که باید در این زمینه به رشد 15 درصدی برسیم و برای رسیدن به این رشد به کارشناسان تکنولوژی آفرین بخصوص در زمینه فرآوری نیاز مبرم داریم. چرا که راه یافتن به بازار های جهانی تنها از طریق کنترل کیفیت و استاندارد کردن محصولات معدنی مقدور خواهد بود.

  • علاقمندان به تحصیل در رشته مهندسی معدن باید از توانمندی بالا و پرطاقت برخوردار باشند.
  • معادن سنگ چخماق در مناطق گچی کشف شدند جایی که چاه‌هایی در درون درز و شکاف‌ها در زیرزمین تعبیه شده بودند تا به محل‌های برداشت برسند.
  • رشته مهندسی معدن با این هدف بوجود آمد تا نیروی متخصصی را در دانشگاه ها تربیت کند که بتواند در طول مدت بهره برداری از معدن، ذخایر معدنی، روش های استخراج بهینه و سیستم های نگهداری زیر زمینی یا روزمینی را کشف و ارزیابی کند.
  • البته شایان ذکر است که به دلیل نیاز به ارائه پروپوزال های مربوط به مباحث اکتشاف از نظر نوع ذخایر و همچنین آبهای زیرزمینی اشتراک‌های بسیار زیادی میان گرایش اکتشاف با گرایش استخراج وجود دارد.

مثلاً برای استفاده از یک معدن مس، ابتدا مهندسین اکتشاف با تهیه نقشه و انواع نمونه از خاک و جنس سنگ منطقه، به تعیین دقیق محل معدن می‌پردازند. ضمناً مهندسین اکتشاف، بررسیهای لازم را در زمینه‌هایی همچون اقتصادی بودن بهره برداری از معدن و. رشته مهندسی معدن به عنوان یکی از زیر مجموعه های کنکور سراسری ریاضی و فیزیک شناخته می‌شود و دانشجویان و علاقه مندان برای پذیرش در این رشته لازم است ها در آزمون سراسری ریاضی و فیزیک شرکت کنند. در وهله اول شرایط پذیرش در این رشته را بایستی از نظر میزان رقابت و علاقه مندی دانش آموزان مورد بررسی قرار دهیم که از این نظر به راحتی می توان نتیجه گیری کرد که علاقه مندی برای ورود به رشته بسیار زیاد است و بایستی شاهد رقابت قابل توجهی دهد کنکور سراسری ریاضی برای ورود به این رشته باشیم.

http://alfaromeoblog.ir

از رشته های مهندسی زیرمجموعه کنکور سراسری ریاضی، رشته مهندسی معدن می باشد که متقاضیان می توانند پس از اعلام نتایج اولیه، کد رشته محل های مرتبط با آن را در فرم انتخاب رشته درج کنند. همچنین مهندسان رشته مهندسی معدن میتوانند مرتبط با حرفه خود در معادن خصوصی به فعالیت بپردازند یا اقدام به ایجاد و استخراج معدن و فراوری مواد معدنی در صورت داشتن سرمایه مجله خبری صنایع و معادن کافی و مجوز نمایند. شما باید حداقل مدرک کارشناسی مهندسی معدن از یک دانشگاه معتبر داخل یا خارج از کانادا را به همراه یک سال سابقه یا تجربه کار مرتبط داشته باشید. مهارت های زبان انگلیسی یا فرانسوی، اثبات عدم مصرف مواد مخدر و عدم سوسابقه پلیس در پنج سال گذشته هم جزو مواردی خواهد بود که در استخدام شما به عنوان مهندس معدن در کانادا تاثیرگذار است.

فرصت های شغلی برای رشته مهندسی معدن

مهندسان معدن سطح پایین و بدون تجربه می توانند انتظار داشته باشند که هر سال بین تا دلار یا 26 تا 34 دلار در ساعت درآمد کسب کنند. درست مثل هر شغل دیگر ، حقوق یک مهندس معدن با تجربه تر شدن آنها افزایش می یابد. برای مشاهده درآمد و حقوق مشاغل این حوزه در کشور دلخواه می توانید به سایت payscale مراجعه کنید.

طول دوره تحصیلی رشته مهندسی معدن