مرکز تخصصی ساخت و بازیافت کاتالیست راه‌اندازی می‌شود

بر اساس محورهای این تفاهم‌نامه، پژوهشگاه مواد و انرژی همچنین، موضوعات پروژه‌های دکتری و کارشناسی ارشد که با زمینه کاری این شرکت دانش‌بنیان حوزه پتروشیمی تناسب داشته باشند را جهت حمایت و یا همکاری مشترک به شرکت معرفی کرده و در صورت توافق، پروژه‌ها به صورت مشترک اجرایی خواهند شد.

دکتر حمید امیدوار در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به انعقاد تفاهم‌نامه‌ای با یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان فعال در حوزه پتروشیمی، افزود: این همکاری در راستای ایجاد شرکت‌های دانش‌بنیان در مجموعه پژوهشگاه مواد و انرژی بوده است.

پژوهشگاه مواد و انرژی متعهد شد تا نسبت به همکاری در ساخت قطعات و پوشش‌های سرامیکی پیشرفته اقدام کند.

امیدوار، زمینه دیگر همکاری این پژوهشگاه با این شرکت بزرگ پتروشیمی را در حوزه تحقیق و توسعه و ایجاد پایلوت‌های محصول‌محور نام برد و یادآور شد: این محصولات، محصولاتی با کاربرد در حوزه پتروشیمی هستند، ضمن آنکه بر اساس تفاهم‌نامه منعقدشده، یک مرکز تخصصی ساخت و بازیافت کاتالیست راه‌اندازی خواهد شد. این مرکز به طور مشترک میان پژوهشگاه مواد و این شرکت دانش‌بنیان در پژوهشگاه ایجاد خواهد شد.

امیدوار خاطر نشان کرد: با توجه به تمرکز پژوهشگاه در زمینه قطعات سرامیکی، تلاش داریم تا نیازهای صنایع در حوزه سرامیک را در قالب این مرکز مشترک مرتفع کنیم.

استفاده از امکانات تحقیقاتی، آزمایشگاهی، کارگاهی و کتابخانه، برگزاری همایش‌های علمی و تحقیقاتی مشترک در سطح ملی و بین‌المللی، همکاری در به دست آوردن سهم بیشتر از بازارهای جدید، بازاریابی و فروش محصولات دانش‌بنیان و انجام مطالعات و پروژه‌های کلان پژوهشی و صنعتی در سطح ملی و بین‌المللی از زمینه‌های همکاری طرفین به شمار می‌رود.

رییس پژوهشگاه مواد و انرژی اضافه کرد: علاوه بر آن از آنجایی که این پژوهشگاه به عنوان مرکز شبکه نانو جهان اسلام است، از ظرفیت کشورهای اسلامی نیز در حوزه مواد و نانو فناوری مرتبط با صنایع پتروشیمی بهره می‌گیریم.

رییس پژوهشگاه مواد و انرژی از راه‌اندازی مرکز تخصصی مشترک ساخت و بازیافت کاتالیست با یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان فعال در حوزه پتروشیمی خبر داد و گفت: از آنجایی که این پژوهشگاه به عنوان مرکز شبکه نانو جهان اسلام است، از ظرفیت کشورهای اسلامی نیز در حوزه مواد و نانو فناوری مرتبط با صنایع پتروشیمی بهره می‌گیریم.

هر یک از طرفین متعهد شدند تا اطلاعات و اسناد ارائه‌شده به طرف مقابل مرتبط با این تفاهم‌نامه و قراردادهای کاری مجزایی را که متعاقبا در ارتباط با تفاهم‌نامه فیمابین عقد خواهد شد، محرمانه تلقی کرده و بدون مجوز طرف مقابل در اختیار شخص دیگری قرار ندهند.

وی ادامه داد: با توجه به رهنمودهای مقام معظم رهبری ما درصدد هستیم تا تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان مستقر در این پژوهشگاه را به عدد ۹۰ برسانیم و بر این اساس ۳۰ درصد از این ظرفیت را به حوزه پتروشیمی کارون اختصاص خواهیم داد.

به گفته وی، مرکز تخصصی ساخت و بازیافت کاتالیست در پارک علم و فناوری پژوهشگاه مواد و انرژی احداث می‌شود تا نیازهای کاتالیست‌های عمده کشور از طریق این مرکز مرتفع شود.

پایش، عارضه‌یابی، نظارت، بازرسی و مشاوره در زمینه مدیریت مصرف انرژی و ارائه نقشه راه،  مشارکت علمی در ایجاد مرکز تخصصی “ساخت و بازیافت کاتالیست و بررسی عملکرد” با محوریت پژوهشگاه مواد و انرژی و همکاری علمی و پژوهشی در زمینه بازیافت فلزات گران‌بها از دیگر زمینه‌های همکاری پژوهشگاه مواد و انرژی و این شرکت دانش‌بنیان فعال در حوزه پتروشیمی است.

به گزارش ایسنا، بر اساس این تفاهم‌نامه همکاری که بین پژوهشگاه مواد و انرژی و شرکت پتروشیمی کارون منعقد شد، همکاری‌های پژوهشی، فناورانه و صنعتی و اجرای پروژه‌های تحقیقاتی و کاربردی مورد نیاز طرفین و انجام امور مشاوره یا اعمال نظارت بر طرح‌های در دست کار طرفین مورد توجه قرار گرفت.

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1401122719413/%D9%85%D8%B1%DA%A9%D8%B2-%D8%AA%D8%AE%D8%B5%D8%B5%DB%8C-%D8%B3%D8%A7%D8%AE%D8%AA-%D9%88-%D8%A8%D8%A7%D8%B2%DB%8C%D8%A7%D9%81%D8%AA-%DA%A9%D8%A7%D8%AA%D8%A7%D9%84%DB%8C%D8%B3%D8%AA-%D8%B1%D8%A7%D9%87-%D8%A7%D9%86%D8%AF%D8%A7%D8%B2%DB%8C-%D9%85%DB%8C-%D8%B4%D9%88%D8%AFوی اضافه کرد: بر اساس این تفاهم‌نامه از ابتدای سال ۱۴۰۲ در قالب یک قرارداد دو جانبه، اقدام به ساخت مرکز تخصصی ساخت و بازیافت کاتالیست خواهد شد.