مروری بر رویدادهای مهم کشاورزی در هفته اول بهمن

یکی دیگر از خبرها در این بخش عدم تغییر قیمت لبنیات بود. سخنگوی انجمن صنایع فرآورده‌های لبنی اعلام کرد که محصولات لبنی در چند وقت اخیر افزایش قیمتی نداشته است.

خبر دیگری که در ابتدای هفته در بخش کشاورزی ایسنا منتشر شد خبر “واگذاری زنجیره کامل تخم مرغ به بخش خصوصی بود. رییس هیات مدیره اتحادیه مرکزی مرغداران میهن گفت که از تولید تا صادرات بخش تخم مرغ به این اتحادیه واگذار شده است.

در بخش کشاورزی در این هفته خبرهایی منتشر شد که از مهمترین آنها می توان به تعیین “عوارض صادراتی برخی محصولات جالیزی”، “دو ماه است در ضرریم”،” عرضه گوشت گرم وارداتی” و “فاصله زیاد تولید گوشت تا مصرف” اشاره کرد.

به گزارش ایسنا، هفته جاری در بخش کشاورزی با خبر “ثبت سفارش واردات برنج هنوز باز نشده” آغاز شد. رئیس انجمن واردکنندگان برنج اعلام کرد که هنوز هیچ سفارش جدیدی ثبت نشده و گاهی مشکلات سامانه و بخش توزیع به پای شرکت‌های واردکننده برنج گذاشته می‌شود و وزارت جهاد کشاورزی تصور می کند که شرکت‌ها به تعهدات خود عمل نکرده‌اند.

عرضه بیش از ۱۴۰۰ تن گوشت قرمز در استان تهران و عرضه گوشت گرم وارداتی از شنبه نیز از جمله خبرهای مهم این هفته بخش کشاورزی بودند.

آخرین خبر منتشر شده در هفته جاری در بخش کشاورزی خبری مرتبط با الگوی کشت و تعیین عوارض صادراتی بود. رئیس اتاق اصناف کشاورزی می گوید در تدوین الگوی کشت نظر کشاورزان و اتاق اصناف دخیل نشده و برنامه آن از بالا به پایین است و چنین برنامه هایی اجرایی نخواهد شد.

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1401110705122/%D9%85%D8%B1%D9%88%D8%B1%DB%8C-%D8%A8%D8%B1-%D8%B1%D9%88%DB%8C%D8%AF%D8%A7%D8%AF%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%85%D9%87%D9%85-%DA%A9%D8%B4%D8%A7%D9%88%D8%B1%D8%B2%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D9%87%D9%81%D8%AA%D9%87-%D8%A7%D9%88%D9%84-%D8%A8%D9%87%D9%85%D9%86

“فاصله تولید تا مصرف گوشت زیاد است” خبر مهم دیگر منتشر شده در این هفته بود. رییس هیات مدیره انجمن صنفی گاوداران می گوید که بازار گوشت اسیر دلال بازی و واسطه گری شده است و افزایش قیمت گوشت و دام تناسبی با یکدیگر ندارد.

از خبرهای مهم در هفته جاری خبر “دو ماه است در ضرریم” بود. مدیرعامل اتحادیه مرغداران گوشتی کشور گفت که با کاهش قیمت مرغ دو ماهی می شود که مرغداران در ضرر و زیان بسیار هستند.

“پیاز قصد کوتاه آمدن ندارد؟” خبر دیگری در بخش کشاورزی بود که در این گزارش به قیمت پیاز و ارزان نشدن آن پس از چند هفته اشاره شده است.

“عوارض صادراتی محصولات جالیزی اعلام شد” از دیگر خبرهای منتشره در هفته جاری بود. وزارت جهاد کشاورزی عوارض صادراتی پیاز را ۱۰۰ درصد ارزش پایه صادراتی، سیب زمینی   ۷۰ درصد ارزش پایه صادراتی، گوجه فرنگی ۷۰ درصد ارزش پایه صادراتی، هندوانه ۱۰۰ درصد و خربزه و ملون و طالبی نیز ۱۰۰ درصد ارزش پایه صادراتی برای سال ۱۴۰۲ تعیین کرد.