لزوم تمرکز بر فرارهای مالیاتی/رشد ۵۲ درصدی اظهارنامه ها

وی افزود: گاها دلخوری هایی در مباحث مالیاتی وجود دارد که باعث نگرانی هایی در مدیریت سازمان می شود لذا تصمیم بر برگزاری این نشست های رو در رو گرفته شد که استان مرکزی سومین استانی است که به آن سفر داشته ایم.

ایسنا/مرکزی رئیس سازمان امور مالیاتی کشور با بیان اینکه در کشور ۵۲ درصد رشد اظهارنامه اتفاق افتاده است گفت: در استان مرکزی نیز تعداد اظهارنامه اشخاص حقیقی ۵۰ درصد رشد داشته است.

منظور در خصوص تجار و واحدهای اقتصادی بزرگ گفت: در این راستا معادلات فرق دارد و اطلاعات در اظهارنامه ها دریافت و رسیدگی می شود تا در زمان رسیدگی به این اطلاعات جامع که به ممیزین ارائه می شود، مورد توجه قرار گیرد.

رئیس سازمان امور مالیاتی کشور با اشاره به اینکه مالیات باید از همه مودیان اخذ شود تصریح کرد: متاسفانه این ذهنیت در برخی فعالان اقتصادی وجود دارد که فعالان وابسته به حاکمیت به ویژه مجموعه های اقتصادی ذیل نظر دفتر مقام معظم رهبری مالیات نمی دهند اما نادرست است و تمام این فعالان دارای پرونده مالیاتی بوده و مالیات خود را مانند سایر بخش های اقتصادی پرداخت می کنند، اگر در قانون معافیت ذکر شده باشد اجرا خواهد شد اما در این خصوص معافیتی در قانون برای مودی خاص وجود ندارد.

داوود منظور روز پنجشنبه ۱۲ آبان در شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان مرکزی اظهار کرد: اعتقاد ما بر این است که نظام مالیاتی ضمن اینکه میبایست درآمدهای دولت را تامین کند، قطعا باید بر اساس اصل عدالت عمل کند و نباید هیچگونه اجحافی در حق مودیان صورت گیرد، لذا رویکرد مراجع مختلف دادرسی که در نظام مالیاتی در آیین دادرسی مالیاتی پیش بینی شده است که به تحقق عدالت کمک کنند. هیچ مالیاتی نباید وصول شود، الا به موجب قانون، لذا تلاش ما بر این است که از برخوردهای سلیقه ای به ویژه با مودیان اجتناب شود.

وی با بیان اینکه جزئیات مربوط به شرکت های ذیل نهادها بررسی و شناسایی شده ادامه داد: نظام مالیاتی نسبت به هیج دستگاهی معافیت نمی دهد الا اینکه قانون لحاظ کرده باشد که قانون تاکنون تعریفی برای معافیت به صورت خاص نداشته است.

رئیس امور مالیاتی کشور با تاکید بر اینکه نظام مالیاتی باید بیش از هرچیز بر فرارهای مالیاتی تمرکز داشته باشد، بیان کرد: در سال گذشته ۲.۲ میلیون مودی جدید مالیاتی شناسایی و ۱.۵ میلیون اظهار نامه جدید دریافت شده است. مالیات باید بر اساس درآمد، مشمول مالیات باشد. این درآمد در سال‌های گذشته قابل شناسایی نبود اما امسال با توجه به اطلاعاتی که دریافت می شود، شناسایی شده است.

منظور اضافه کرد: حدود ۴۰ معافیت در قانون مالیات های مستقیم برای بخش های مختلف پیش بینی شده است، آستان قدس رضوی مالیات را به صورت جمعی-خرجی پرداخت می کند به طوریکه مالیات پرداختی به سازمان برای امور عام المنفعه استرداد می شود.

وی با بیان اینکه دستورالعمل هایی که به ممیزین داده می شود مبنی بر این است که با چه چارچوبی رسیدگی شود و تلاش بر این است که در بخش های مختلف چارچوب ها تعریف شود و به صورت سلیقه ای رفتار نشود خاطرنشان کرد: به ممیزین اعلام شده که همانگونه که تشخیص پایین مالیات جرم است، مالیات پایین و غیرمستند نیز جرم محسوب می شود.

منظور ادامه داد: برای اولین بار در تاریخ مالیات کشور، علیه ۱۰ نفر از ممیزین که برگه تشخیص غیرمتعارف کشیده بودند ادعانامه و کیفرخواست صادر شده است؛ در این شرایط ممیزین نیز بسیار دست به عصا شده اند چراکه می دانند بر این موضوع حساس هستیم. قرار نیست پول زور از کسی برای تامین بودجه دولت بگیریم بلکه مالیات باید بر اساس اصول منصفانه دریافت شود.

وی خاطرنشان کرد: در قانون ۲۵۱ مکرر بخشی از فرآیند دادرسی مالیاتی وجود ندارد، این ماده برای رسیدگی به موارد بی عدالتی مشمول است.

رئیس سازمان امور مالیاتی کشور اضافه کرد: همچنین در سال جاری برای حدود ۳ میلیون و ۳۰۰ هزار واحد صنفی، مالیات مقطوع تعیین شده که ۵ درصد اینها بالغ بر ۵۰ درصد مالیات را پرداخت می کنند.

وی اضافه کرد: در تبصره ماده ۱۰۰ در سال جاری، مالیات یک میلیون و ۸۵۰ هزار واحد صنفی صفر شده چراکه درآمدها به قدری پایین بوده که مشمول مالیات نمی شده اند.

انتهای‌پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1401081208319/%D9%84%D8%B2%D9%88%D9%85-%D8%AA%D9%85%D8%B1%DA%A9%D8%B2-%D8%A8%D8%B1-%D9%81%D8%B1%D8%A7%D8%B1%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%85%D8%A7%D9%84%DB%8C%D8%A7%D8%AA%DB%8C-%D8%B1%D8%B4%D8%AF-%DB%B5%DB%B2-%D8%AF%D8%B1%D8%B5%D8%AF%DB%8C-%D8%A7%D8%B8%D9%87%D8%A7%D8%B1%D9%86%D8%A7%D9%85%D9%87-%D9%87%D8%A7

وی ادامه داد: امسال دستورالعمل ها در رسیدگی ها بسیار سختگیرانه شده و از هر استان برای پرونده های بزرگ، ممیزی را از استان های دیگر می گیریم که رسیدگی ها دقیق باشد و با موارد خلاف هم به شدت برخورد می شود.

منظور ادامه داد: در کشور ۵۲ درصد رشد اظهارنامه ایجاد و در استان مرکزی نیز تعداد اظهارنامه اشخاص حقیقی ۵۰ درصد رشد داشته است. تعداد اظهارنامه های کشور از دو میلیون و ۹۱۵ هزار اظهارنامه در سال ۱۴۰۰ به ۴ میلیون و ۴۵۰ هزار اظهارنامه در سال جاری رسیده است، البته بسیاری از این مودیان جدید، مشاغل کوچک هستند که این مشاغل نیز باید شناسایی و بررسی شوند.

منظور ادامه داد: نظام مالیاتی باید سالم و مورد اعتماد مردم باشد و این اعتقاد قلبی است که در عمل هم باید ثابت شود. همکاران ما اغلب پاکدست و پرتلاش و جزو ساعی ترین همکاران دولت هستند و با همکارانی که تخلف دارند برخورد جدی می شود.