قیمت پاور کامپیوتر و خرید بهترین منبع تغذیه کامپیوتر Power

در این مطلب از اگزو به تعریف پاور، انواع مختلف آن، نحوۀ عملکرد و قیمت پاور گیمینگ می‌پردازیم. محاسبه پاور مورد نیاز سیستم سایت‌های زیادی در اینترنت وجود دارند که این محاسبه را برای شما انجام می‌دهند؛ برای مثال Outervision’s Extreme Power Supply Calculator یا Cooler Master’s Power Supply Calculator هر دو سایت‌هایی هستند که محاسبه را برای شما انجام می‌دهند. CoolMax ، CORSAIR ، و Ultra و در ایران شرکت گرین محبوب‌ترین تولیدکنندگان پاور هستند، اما اکثر آنها با خرید رایانه همراه هستند ، بنابراین تنها زمانی که PSU را جایگزین می‌کنید، با تولیدکنندگان معامله می‌کنید. اگر حوصله خواندن مقالات طولانی را ندارید نگران نباشید این متن تنها 5 دقیقه از شما زمان می‌گیرد. با سیروسفر در دنیای کامپیوتر متوجه خواهید شد که هیچ ارزانی در این حوزه بی‌حکمت نیست با ما همراه باشید.

پاور کامپیوتر دارای هشت استاندارد اندازه‌ای مختلف است ولی از بین این استانداردها دو استاندارد ATX و SFX بیشترین رواج را دارند. البته استاندارد TFX هم وجود دارد که فقط برای پاورهایی است که توان کمتری دارند و در مینی‌کیس‌ها از آنها استفاده می‌شود. پاورهایی که استاندارد اندازه‌ای آنها ATX است قابلیت نصب در کیس‌های ATX و Micro ATX را دارند و پاورهایی که استاندارد اندازه‌ای آنها SFX است را می‌توان در کیس‌های Micro ATX و Mini ITX نصب کرد. در زیر به طور اختصار به هر کدام از این استانداردهای اندازه‌ای خواهیم پرداخت. برخی از مدل‌های پاور گرین به عنوان پاور گیمینگ برای بازی‌های نیمه حرفه‌ای مناسب هستند. سری ES این شرکت با راندمان بالای (۸۵ درصد) یکی از بهترین پاورهای این شرکت است.

نکات امنیتی در پاور

پاور ATX مناسب کیس‌های بزرگ هستند در حالی که کیس‌های کوچک از پاورهای SFX یا SFX-L  پشتیبانی می‌کنند. – مشخصات ولتاژ های خروجی و همچنین مقدار آمپراژ عبوری هر یک از آنها به طور مجزا،  برروی آن درج شده باشد. – علاوه بر مقدار توان خروجی حداکثر،  مقدار توان خروجی واقعی نیز بر روی آن درج شده باشد.

پاور کامپیوتر 300 وات ریدمکس مدل RX-300AI

مطابق استاندارد، در صورت باردار شدن بدن کاربر به الکتریسیته ساکن و تماس کاربر با منبع تغذیه، مشکلی در کارکرد منبع تغذیه به وجود نیاید. مطابق استاندارد، با اعمال بار متقابل بر روی هر یک از خروجی ها، تغییر ولتاژ سایر خطوط در گستره معین و هماهنگ با سخت افزار به کار برده شده باشد. این مورد در سال های اخیر با توجه به تغییرات مکرر تکنولوژی به طور مرتب رو به تغییر بوده و عدم رعایت آن باعث بروز مشکلات اساسی گردیده است. پاور کولر مستر موردبررسی ما دارای یک سیستم اتصال کاملاً ساده و ابتدایی برای کابل‌های مدولار است. تراشه‌ای که در تصویر بالا می‌بینید، همچون یک ناظر ارشد در سیستم عمل می‌کند و بر خروجی‌ها نظارت می‌کند تا اطمینان کسب شود میزان ولتاژ یا جریان کم یا زیاد نیست. چنین فرآیندی چندان پیچیده نیست و چنانچه مشکلی در این فرآیند ایجاد شود، پاور انتقال جریان را متوقف می‌کند تا آسیبی به سیستم وارد نشود.

  • این ویژگی متصل شدن برخی از اتصالات پاور به یک اتصال دیگر را که مستقیم به پاور متصل شده است، امکان‌پذیر می‌کند.
  • این دو سیم باعث می‌شوند جریان بیشتری به سیم‌های + ۱۲ ولت انتقال داده شود.
  • در بخش مربوط به این مرحله سه خازن وجود دارد که برای جلوگیری از تغییرات ناگهانی در ولتاژ ورودی استفاده می‌شوند و روند و سرعت تغییرات را کاهش می‌دهند.

همان‌طور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید حداکثر توان این پاور ۶۵۰ وات است. یکی دیگر مشخصات مهم که سازندگان پاورها باید به آن توجه ویژه‌ای داشته باشند و در رده‌بندی پاورها لحاظ می‌شود، راندمان پاور است که در پاورهای مختلف بسته به میزان فشاری که به پاور وارد می‌شود (به‌عبارت‌دیگر میزان جریانی که در خطوط مختلف انتقال نیرو وجود دارد)، تفاوت دارد. قطعه فلزی بزرگ نمایش‌داده‌شده در تصویر زیر به‌عنوان هیت سینک یکسوساز پل که تبدیل جریان را برعهده دارد، استفاده می‌شود. در پاور موردبررسی ما برد مدار در میان تصویر با تعدادی از ماژول‌های تنظیم ولتاژ که ولتاژهای خروجی ۵ و ۳.۳ ولت را تولید می‌کند، مطابقت دارد. در تمام کشورهای دنیا میزان ولتاژ در همین محدوده تغییر می‌کند و حداقل و حداکثر ولتاژ کمی بیشتر یا کمتر از این ولتاژ است. پاور گیمینگ ماژولار دارای کابل‌های کاملا قابل جدا شونده هستند، در حالی که کابل‌های پاور غیر ماژولار اینگونه نیستند و به شکل ثابت نصب می‌شوند.

پاورهای نیمه‌ماژولار