فاصله حمل کالا بین ایران و چین به ۵ روز کاهش می یابد

سفیر قرقیزستان در تهران خاطر نشان کرد: هدف گذاری و برنامه ریزی لازم برای تبدیل شدن به هاب صادرات چین به آسیای میانه و جا به جایی نزدیک به ۲۰ میلیون تن کالا در سال به ایران و کشورهای عربی در دستور کار بیشکک قرار دارد.

وی با اشاره به ظرفیت های موجود در قرقیزستان و امکان صادرات محصولات و تولیدات ایران از طریق آن کشور به حوزه کشور های اوراسیا و اتحادیه شانگهای بدون پرداخت عوارض گمرکی، اعلام کرد که توافق نامه ی گمرکی GSP با اتحادیه اروپا این امکان را برای صادرات و واردات کالا بدون تعرفه برای ۶۰۰۰ قلم کالا به مقصد اتحادیه اروپا فراهم کرده است.

سفیر تام الاختیار قرقیزستان در تهران گفت: با راه اندازی کریدور ریلی کاشغر – نارین و اوش – سرخس فاصله حمل بار و صادرات و واردات کالا بین ایران و چین در سال های آتی به پنج روز کاهش می یابد و راه دسترسی چین و آسیای میانه به کشورهای عربی، هند و آسیای شرقی هموار می شود.

صدیکف خاطر نشان کرد با راه اندازی کریدور جاده ای بین کاشغر _ نارین و اوش امکان حمل کالا با کامیون های باری بین قرقیزستان و چین فراهم شده است. از این کریدور راه چین به اروپا از طریق ایران و ترکیه و همچنین چین به منطقه کشور های عربی حاشیه خلیج فارس از طریق ایران تسهیل می شود.

به گزارش ایسنا، تورکان صدیکف در دیدار با محسن احمدی – رئیس هیات مدیره هلدینگ سبا – با اشاره به اقدامات و تفاهم نامه های منعقد بین کشورهای پیمان شانگهای و اتحادیه اوراسیا و عزم جدی دولت قرقیزستان برای راه اندازی این کریدور در کنار کریدور جاده ای موجود بین چین و قرقیزستان تاکید کرد.

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1401090503188/%D9%81%D8%A7%D8%B5%D9%84%D9%87-%D8%AD%D9%85%D9%84-%DA%A9%D8%A7%D9%84%D8%A7-%D8%A8%DB%8C%D9%86-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D9%88-%DA%86%DB%8C%D9%86-%D8%A8%D9%87-%DB%B5-%D8%B1%D9%88%D8%B2-%DA%A9%D8%A7%D9%87%D8%B4-%D9%85%DB%8C-%DB%8C%D8%A7%D8%A8%D8%AF

او در ادامه با اشاره به ظرفیت های موجود در شرکت ساختمانی وابسته به هلدینگ سبا از امکان ارائه انواع خدمات مهندسی، تامین مصالح و کالاهای ساختمان، و آمادگی برای قبولی پیمان مدیریت و پیمانکاری ساختمان ها و مجتمع های بزرگ تجاری آماده ساخت در بیشکک و اوش خبر داد.

در این دیدار که امروز برگزار شد، محسن احمدی نیز با اشاره به علاقه مندی و اشتراکات فرهنگی، دینی و تاریخی دو کشور و همچنین عضویت ایران در پیمان شانگهای و اتحادیه اقتصادی اورسیا بر لزوم گسترش تعاملات اقتصادی فی مابین تاکید کرد.

وی با اشاره به ظرفیت های موجود در شرکت های بیمه اتکایی وابسته به این هلدینگ از امکان ارائه پوشش های بیمه ای به سرمایه گذاران، صادرکنندگان و تولیدکنندگان ایرانی و قبولی ریسک های صادره از سوی شرکت های بیمه قرقیزی و پذیرش ریسک و امکان بیمه اتکایی مجدد آنها به عنوان بخشی از راهبرد توسعه همکاری های فی مابین یاد کرد.

وی با اشاره به تمایل و عزم قرقیزستان برای فراهم کردن امکان حضور هلدینگ توسعه کسب و کار سبا در حوزه سرمایه گذاری و تجارت با قرقیزستان از مشارکت در تجارت مکمل با چین و روسیه، استقبال و بر تمایل دولت این کشور برای استفاده از کریدور اوش _ بندر چابهار و بندرعباس با هدف حمل کالا و دسترسی به دریا های آزاد خبر داد.