عملیات اجرایی تولید ورق فولادی آلیاژی در گناوه آغاز شد

باستین تاکید کرد: صنعت فولاد یکی از مهمترین زیرساخت‌های ایجاد سایر صنایع از جمله صنعت خودرو سازی، تولید انواع لوازم خانگی و سایر صنایعی که پایه اصلی آن صنایع فلزی است.

معاون امور هماهنگی اقتصادی استان بوشهر با تاکید براینکه فعال کردن این صنعت می تواند به صنعتی شدن اقتصاد این استان کمک کند گفت: امروز با آغاز عملیات اجرایی پروژه تولید ورق فولادی یکی از خاکریزهای جنگ اقتصادی که دشمن با ما دارد فتح می‌شود و به طور یقین با اجرای این پروژه های بزرگ در جنگ اقتصادی بر دشمن غلبه می کنیم.

علی باستین افزود: براین اساس استان بوشهر از حیث سرانه تولید ناخالص داخلی و جایگاه سرانه درآمدی بعد از استان‌های تهران و خوزستان سومین استان کشور است.

وی هدف از اجرای مجتمع فولاد بوشهر را تولید ورق فولادی آلیاژی برای تامین نیاز این استان و صادرات عنوان کرد و افزود: با اجرای این پروژه  زمینه اشتغال یکهزار و ۴۰۰ نفر در استان فراهم می شود و برای اجرای آن ۶۱۵ هزار میلیارد تومان هزینه می شود.

وی ادامه داد: راه اندازی این صنعت در شمال استان بوشهر علاوه بر ایجاد چهار هزار فرصت شغلی به صورت مستقیم و غیر مستقیم نقش مهمی در تکمیل زنجیره ارزش و ایجاد کارگاه‌های کوچک و متوسط دارد.

به گفته باستین یکی از صنایع مهم و مادر صنعت فولاد است که اشتغال‌زایی  و ارزآوری خوبی دارد و با آغاز عملیات اجرایی تولید ورق فولادی در استان بوشهر هشتمین صنعت بزرگ و مادر در این استان مستقر می شود.

معاون امور اقتصادی استاندار بوشهر افزود: مساحت این پروژه در چرخه کامل فولاد ۲۰۰ هکتار، نیروگاه ۱۰۰ هکتار و آب شیرین کن یک هکتار تعیین شده است.

عبدالکریم جمیری افزود: فولاد بوشهر کار بزرگی است که امروز در بهترین مکان و در کنار دریا ساخته می شود، با اشتغال ایجاد شده در این پروژه، یکی از خواسته های بحق مردم متناسب با منویات رهبر معظم انقلاب برآورده می‌شود.

جمیری تاکید کرد: کارهای بزرگ نیاز به دوری از حاشیه پردازی و پرداختن به اصل قضیه دارد.

وی ادامه داد: در زمان حاضر مجوز خوراک پالایشگاه ۱۲۰ هزار بشکه ای را گرفته ایم و مسئولان باید این مساله را پیگیری کنند.

وی با بیان اینکه پروژه تولید ورق فولادی آلیاژی به عنوان یک کار ملی و بزرگ است که منافع آن به کشور می رسد ادامه داد: این خدمت بزرگ و پروژه ملی نیازمند تلاش مضاعف سرمایه گذار است و مدیران استان باید قدم به قدم حمایت کنند تا هر چه سریعتر به بهره برداری برسد.

وی با بیان اینکه دولت سیزدهم می خواهد کار کند گفت: اگر مسئولان محلی نتوانند از این فرصت استفاده کنند این ضعف ما است که باید مسایل شخصی و سلیقه ای را کنار بگذاریم و به افق های بلند نظر کنیم.


منبع: https://www.irna.ir/news/84868705/%D8%B9%D9%85%D9%84%DB%8C%D8%A7%D8%AA-%D8%A7%D8%AC%D8%B1%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%D8%AA%D9%88%D9%84%DB%8C%D8%AF-%D9%88%D8%B1%D9%82-%D9%81%D9%88%D9%84%D8%A7%D8%AF%DB%8C-%D8%A2%D9%84%DB%8C%D8%A7%DA%98%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%DA%AF%D9%86%D8%A7%D9%88%D9%87-%D8%A2%D8%BA%D8%A7%D8%B2-%D8%B4%D8%AF

باستین گفت: محصولات تولیدی مجتمع فولاد بوشهر که توسط یکی از جوانان بومی گناوه راه اندازی می‌شود، شامل محصولات کنستانتره، آهن اسفنجی و ورق فولادی آلیاژی است.

نماینده مردم بوشهر، گناوه و دیلم در مجلس شورای اسلامی گفت: مدیران بلندنظر می توانند استان بوشهر را در مسیر پیشرفتی که استحقاق آن را دارد به پیش ببرند، با نگاه های کوچک نمی توان به آن افق و چشم انداز دست پیدا کرد.

وی بیان کرد: اگر صنایع نفت، گاز و پتروشیمی را از سرانه تولید خالص داخلی استان بوشهر جدا کنیم این استان با ۴۳ هزار میلیارد تومان جایگاه ۱۵ را در سرانه تولید ناخالص داخلی دارد آمارها بیانگر این است که چهار پنجم از اقتصاد این استان متکی به صنایع نفت، گاز و پتروشیمی است.

وی افزود: در زمان حاضر میانگین نرخ بیکاری استان بوشهر ۷.۴ درصد است این درحالی است که این آمار در شهرستان‌های شمالی استان بوشهر ۱۵ درصد معادل ۲ برابر میانگین استان اعلام شده است.

باستین ادامه داد: تمرکز سرمایه گذاری‌های استان در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی و بی توجهی به سایر زیربخش‌های صنایع در سایر مناطق استان برهم زدن توازن سرزمینی و افزایش نرخ بیکاری در سایر مناطق این استان بویژه مناطق شمالی را به دنبال داشته است.

معاون امور هماهنگی اقتصادی استان بوشهر گفت: با توجه به نرخ بیکاری شهرستان‌های شمالی ضرورت دارد در این شهرستان‌ها توجه جدی و یک سری اقدامات اساسی از جمله استقرار صنایع مادر و پایه در این مناطق انجام شود که از این مسیر اشتغال‌زایی مناسبی که نقشی مهم در درآمد و معیشت مردم داشته باشد، ایجاد شود.

جمیری گفت: اگر این پروژه به ثمر برسد می تواند باعث ترغیب سایر سرمایه گذاران به سرمایه گذاری در استان شود.

به گزارش خبرنگار ایرنا، معاون امور اقتصادی استاندار بوشهر روز یکشنبه در این آیین گفت: تولید ناخالص داخلی استان بوشهر با احتساب صنایع نفت، گاز و پتروشیمی در یک سال ۲۰۰ هزار میلیارد تومان است که از حیث سهم حدود ۶ درصد از تولید ناخالص داخلی کشور مربوط به این استان است.

وی اظهار کرد: ضرورت دارد با استفاده از صنایع نفت، گاز و پتروشیمی که از مزیت‌های بزرگ استان بوشهر به شمار می‌روند در راستای استقرار صنایع پایین دستی بویژه در مناطق شمالی استان استفاده شود چرا که صنایع مادر ضمن ایجاد اشتغال مناسب زمینه ساز ایجاد صنایع دیگر نیز می شوند.