طرح “مدرسه تابستانه مهارت” اجرا می‌شود

وی با بیان اینکه لازمه پیشرفت هر کشوری، آموزش‌های کاربردی و فنی‌وحرفه‌ای است گفت: سازمان آموزش فنی‌وحرفه‌ای کشور تلاش‌های مضاعفی انجام داده تا ریل آموزشی را تغییر دهد و وزارت آموزش و پرورش و دانشگاه‌ها نیز این شیوه را پیشه کرده‌اند و با قدرت این کار را ادامه می‌دهند.

به گزارش ایسنا، سیدصولت مرتضوی در هفتمین جلسه شورای عالی نظام جامع آموزش و تربیت فنی، حرفه‌ای و مهارتی با اشاره به مصوبه «طرح تابستانه مهارت» اظهار کرد: این طرح با کمک سازمان آموزش فنی‌وحرفه‌ای، کمیته امداد امام خمینی(ره) و وزارت آموزش و پرورش انجام می‌شود و امروز جزییات آن مورد بررسی قرار گرفت.

غلامحسین حسینی‌نیا ـ معاون وزیر کار و رئیس سازمان آموزش فنی‌وحرفه‌ای کشور نیز در این جلسه از تدوین نهایی طرح ملّی مدارس تابستانی مهارت خبر داد و گفت: این طرح با همکاری و مشارکت سازمان آموزش فنی‌وحرفه‌ای کشور، وزارت آموزش و پرورش و کمیته امداد امام خمینی تا پایان هفته آینده نهایی می‌شود.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی حلقه مفقوده در رشد تولید، افزایش بهره‌وری و ایجاد اشتغال را «مهارت» برشمرد و اذعان کرد: یکی از مشکلاتی که از دیرباز برای کشور طراحی نشده «آموزش» است که متأسفانه بسیار قدیمی است بنابراین آموزش‌ها باید متناسب با زمان ارائه و در صورت تربیت نیروی متخصص، فرصت شغلی برای افراد فراهم شود.

وی گفت: با اجرای این طرح دانش‌آموزان می‌توانند در طول سال‌های تحصیلی در اوقات فراغت تابستان با گذراندن دوره‌های مهارت‌آموزی در ۱ الی ۳ دوره تابستانی به صورت پیوسته صاحب یک مهارت تخصصی قبل از ورود به دانشگاه و خدمت مقدس سربازی شوند.

به گزارش ایسنا،  در این نشست آیین‌نامه نحوه تعیین انجمن‌های علمی، حرفه‌ای، اتحادیه‌ها و صنوف حرفه‌ای و شغلی، کلیات‌ سازوکارهای لازم برای تقویت ارتباط بین نظام اطلاعات بازار کار، نظام اطلاعات آموزش و تربیت فنی‌وحرفه‌ای و مهارتی و شیونامه اجرایی تدوین استانداردهای آموزشی ارزشیابی و شایستگی حِرف مورد بررسی قرار گرفت.

حسینی نیا با اشاره به تأکیدات مقام معظم رهبری بر توسعه مهارت‌آموزی در دیدار با کارگران و معلمان گفت: هفتمین نشست شورای عالی آموزش و تربیت فنی، حرفه‌ای و مهارتی با حضور حداکثری اعضا و با هدف توسعه نهضت مهارت‌آموزی در سراسر کشور برگزار شد.

وزیر کار به مصوبات نشست امروز اشاره و اظهار کرد: در این نشست ضمن رصد و پیگیری مصوبات نشست قبل، همه مصوبات عملیاتی و علاوه بر آن، طرحی نو برای ساختار آموزشی ۵ سال آینده بررسی شد.

رئیس سازمان آموزش فنی‌وحرفه‌ای کشور، مشخص شدن تکالیف دستگاه‌های عضو شورا در راستای گسترش نهضت ملّی مهارت‌آموزی در گام دوم انقلاب با هدف انسجام و هماهنگی بیشتر در اجرایی‌شدن برنامه را از مهم‌ترین مصوبات این شورا برشمرد.

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1402022415694/%D8%B7%D8%B1%D8%AD-%D9%85%D8%AF%D8%B1%D8%B3%D9%87-%D8%AA%D8%A7%D8%A8%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86%D9%87-%D9%85%D9%87%D8%A7%D8%B1%D8%AA-%D8%A7%D8%AC%D8%B1%D8%A7-%D9%85%DB%8C-%D8%B4%D9%88%D8%AF

مرتضوی با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری مبنی بر ارائه آمار درست خاطرنشان کرد: باید در همه زمینه‌های مربوطه آمار درست را ارائه کنیم و برای آن تعبیر درست داشته باشیم.

وی ادامه داد: در طرح تابستانی مهارت، در نظر داریم به دانش‌آموزان آموزش‌های مهارت‌محور در اوقات فراغت را ارائه کنیم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از اجرای «طرح تابستانه مهارت» خبر داد و گفت: با آموزش مناسب و مدیریت اوقات فراغت، زمینه‌های ایجاد اشتغال فراهم می‌شود.