شرط ادامه‌دار بودن حمایت از محصولات بار اول از سوی معاونت علمیمعاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری اعلام کرد: از تولید محصولاتی که برای نخستین بار در کشور تولید می‌شوند، حمایت می‌شود و این حمایت تا زمانی که تولید آن محصول بار اول محسوب شود، ادامه خواهد داشت.

به گزارش ایسنا، سورنا ستاری در مراسم امضای تفاهم نامه همکاری با بانک سپه، حمایت از ساخت بار اول و تحقق قانون جهش تولید دانش‌بنیان را در اولویت‌های اصلی برای پیشبرد اقتصاد دانش‌بنیان و خلاق دانست و افزود: با توجه به شعار سال جاری و به ثمر نشستن تلاش‌های جدی و پیگیری‌های مستمر، قانون جهش تولید دانش‌بنیان ابلاغ شد تا روند تازه‌ای در تحولات جدید در اقتصاد، فرهنگ کسب وکار و رویکرد جامعه به سرمایه انسانی رقم بخورد. این قانون روزآمد و مترقی ماحصل پیگیری‌های معاونت علمی و فناوری در طول ۳ سال در تعامل و تلاش سازنده مجلس شورای اسلامی است.

وی با بیان این‌که قانون جهش تولید دانش‌بنیان، فرصت‌ها و ظرفیت‌های متعددی برای رونق و توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق ایجاد می‌کند، ادامه داد: در این قانون، موضوع تامین سرمایه و حمایت مالی از شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق به خوبی مورد توجه قرار گرفته است و فعالان زیست‌بوم فناوری و نوآوری به یاری این قانون می‌توانند از حمایت‌های مالی نهادهای مالی همچون بانک‌ها نیز برخوردار شوند.

ستاری، ایجاد برج‌های فناوری و نوآوری در پهنه‌های شهری را محور اصلی این تفاهم نامه عنوان کرد و یادآور شد: از تولید محصولاتی که برای نخستین بار در کشور تولید می‌شوند، حمایت خواهیم کرد و این حمایت تا زمانی که تولید آن محصول، بار اول محسوب شود، ادامه خواهد داشت؛ ولی توسعه تولیدات بار اول و بی نیازی از واردات، نیازمند حمایت و همراهی تمامی دستگاه‌ها است.

معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری تاکید کرد: بر اساس قانون جهش تولید دانش‌بنیان محصول دانش‌بنیان که برای بار اول در کشور ساخته می‌شود و دارای مشابه داخلی نباشد، با تأیید کارگروهی زیر نظر شورای راهبری فناوری‌ها و تولیدات دانش‌بنیان متشکل از نماینده معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری، نماینده وزارت صنعت، معدن و تجارت و نماینده دستگاه اجرایی متقاضی، الزام به برگزاری مناقصه نبوده و موارد مورد معامله موضوع این ماده، با مؤسسات و شرکت‌های دانش‌بنیان، واحدهای فناور مستقر در مراکز رشد و پارک‌های علم و فناوری، سراهای نوآوری دانشگاه آزاد اسلامی، جهاد دانشگاهی و شرکت‌های خلاق، بدون انجام تشریفات قانون برگزاری مناقصات انجام می‌شود.

رئیس بنیاد ملی نخبگان با بیان اینکه شرکت‌های دانش‌بنیان و تیم‌های فناور با ابلاغ قانون جهش تولید دانش‌بنیان و ایجاد زیرساخت‌های فناورانه، محدودیتی برای استقرار در شهرها نخواهند داشت، احداث برج‌های فناوری را گامی در این راستا عنوان کرد و گفت: اولویت معاونت علمی توسعه زیرساخت‌های لازم، ارائه خدمات برای تبدیل ایده به محصول یا خدمت و توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق است و در تلاش هستیم تا زیرساخت‌های استقرار و خدمات مورد نیاز برای تولید ایران‌ساخت، با هزینه کم و به آسانی در اختیار فعالان زیست‌بوم فناوری و نوآوری قرار بگیرد.

در این مراسم تفاهم‌نامه همکاری به امضای سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری، آیت الله ابراهیمی مدیرعامل بانک سپه و محمدرضا موتمن صالحی مدیرعامل یکی از شرکت‌های بخش خصوصی با هدف توسعه فضاهای استقرار شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق در فضاهای شهری، رسید.

به نقل از مرکز اطلاع رسانی معاونت علمی، طبق این تفاهم‌نامه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به‌عنوان متولی توسعه زیست‌بوم نوآوری و فناوری کشور، متعهد شد تا نسبت به‌تعیین و معرفی برج‌های فناوری و مجتمع‌های منتخب برای استقرار شرکت‌ها و خرید دفتر کار توسط شرکت‌ها در این ساختمان‌ها، تشویق و ترغیب شرکت‌های دانش بنیان در خصوص معرفی و استفاده از خدمات بانک، در نواحی نوآوری اطراف دانشگاه‌ها اقدام کند.

بانک سپه نیز در این تفاهم‌نامه همکاری، متعهد شد تا نسبت به ارائه خدمات ریالی و ارزی بانکی و سرمایه‌گذار در نواحی نوآوری اطراف دانشگاه‌ها جهت احداث مجتمع‌ها و برج‌های فناوری اقدام کند.

در این تفاهم نامه همکاری، مجتمع فناوری در ۴۸ واحد، واقع در ناحیه نوآوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر به‌عنوان پروژه پایلوت اولیه تعریف شده و به‌ متقاضیان خرید واحد در این مجتمع فناوری، تسهیلاتی از سوی بانک پرداخت می‌شود.

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1401052215944/%D8%B4%D8%B1%D8%B7-%D8%A7%D8%AF%D8%A7%D9%85%D9%87-%D8%AF%D8%A7%D8%B1-%D8%A8%D9%88%D8%AF%D9%86-%D8%AD%D9%85%D8%A7%DB%8C%D8%AA-%D8%A7%D8%B2-%D9%85%D8%AD%D8%B5%D9%88%D9%84%D8%A7%D8%AA-%D8%A8%D8%A7%D8%B1-%D8%A7%D9%88%D9%84-%D8%A7%D8%B2-%D8%B3%D9%88%DB%8C-%D9%85%D8%B9%D8%A7%D9%88%D9%86%D8%AA-%D8%B9%D9%84%D9%85%DB%8C