سهم مشاغل خانگی از بازار کار، تنها ۳ درصد!

به گفته این کارشناس حوزه کار، ایجاد و توسعه اشتغال خانگی در قالب تشکیل تعاونی های مشاغل خانگی می تواند از سوی بسیاری از خانوارها به ویژه زنان، جوانان جویای کار و فارغ التحصیلان دانشگاهی دنبال شود.

در همین راستا حمید حاج اسماعیلی در گفت وگو با ایسنا، معتقد است: با توجه به تنوع جغرافیایی، فرهنگی و اقلیمی موجود، کشور بیش از درصدهای سه و چهار درصد ظرفیت توسعه مشاغل خانگی را دارد.

رئیس دبیرخانه ستاد ساماندهی حمایت از مشاغل خانگی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی می گوید: حمایت از مشاغل خانگی نیازمند شبکه سازی و هم افزایی همه دستگاه ها است.

به گفته وی در حال حاضر ۵۱۵ رشته در حوزه مشاغل خانگی مانند کشاورزی، صنایع دستی و صنایع تبدیلی وجود دارد که بیشترین تمرکز وزارت کار روی حوزه صنایع دستی است.

برابر آمارها  بیش از ۸۰ درصد متقاضیان مشاغل خانگی را زنان تشکیل می دهند. خیاطی، قالیبافی، گلیم بافی، پرورش زنبور عسل، فرآوری   زعفران، تولیدات چرمی دست دوز و پرورش گیاهان زینتی از جمله رشته های حوزه مشاغل خانگی به شمار می روند.

آزیتا همتیان می گوید: یکی از مشکلات حوزه مشاغل خانگی در گذشته تعدد متولیان و فقدان یک شبکه منسجم و نظام ‌مند از همه دستگاه های متولی در این حوزه بوده است اما با تدبیر دولت سیزدهم نسبت به این موضوع و هم افزایی بیشتر بین نهادهای متولی این بخش می توان بسیاری از مشکلات را برطرف کرد.

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1401060907744/%D8%B3%D9%87%D9%85-%D9%85%D8%B4%D8%A7%D8%BA%D9%84-%D8%AE%D8%A7%D9%86%DA%AF%DB%8C-%D8%A7%D8%B2-%D8%A8%D8%A7%D8%B2%D8%A7%D8%B1-%DA%A9%D8%A7%D8%B1-%D8%AA%D9%86%D9%87%D8%A7-%DB%B3-%D8%AF%D8%B1%D8%B5%D8%AF

و ساز و کار جدید فعالیت مشاغل خانگی را اعلام کرد. در این ساز و کار به منظور تسهیل صدور مجوزها، رشته‌های مشاغل خانگی به دو گروه ثبت محور و مجوز محور تقسیم و مشمول دریافت مجوز شده‌اند که در سامانه mashaghelkhanegi.mcls.gov.ir برای عموم مردم قابل دسترس است.

در راستای تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار، وزارت کار مدت زمان صدور مجوز فعالیتهای مشاغل خانگی را به سه روز کاهش داد.

به گزارش ایسنا، راه اندازی کسب و کارهای خانگی و تسهیل صدور مجوزها در این بخش می تواند گام موثری در جهت توسعه و رونق اشتغال خانگی در کشور باشد.

وی مهمترین ویژگی مشاغل خانگی را کم سرمایه بر بودن و درآمدزایی بالای آن عنوان کرده و می گوید: مشاغل خانگی به دلیل سودآوری و تنوع رشته ها و نبود بروکراسی های پیچیده اداری مورد استقبال بسیاری از فعالان و صاحبان مشاغل قرار دارد.

در حالی که ۱۵ تا ۲۳درصد اشتغال در کشورهای توسعه یافته متعلق به مشاغل خانگی است، این رقم در ایران بین ۳ تا ۴ درصد برآورد می شود در صورتی که با تغییر رویکرد به مشاغل خانگی می توان این سهم را افزایش داد.

رئیس دبیرخانه ستاد ساماندهی حمایت از مشاغل خانگی وزارت کار، معتقد است: با توجه به سهم ۳ درصدی مشاغل خانگی از بازار تولید و اشتغال کشور، با تغییر رویکرد تک بعدی به مشاغل خانگی می توان این سهم را افزایش داد.

حاج اسماعیلی در عین حال راه اندازی تعاونی های تامین نیاز مشاغل خانگی را به منظور کاهش هزینه ها وسهولت تامین مواد اولیه مورد نیاز توصیه می کند.

براساس اعلام دبیرخانه ستاد مشاغل خانگی، سهم مشاغل خانگی از بازار تولید و اشتغال کشور تنها سه درصد است، این در حالی است که ۲۳ درصد اشتغال در کشورهای توسعه یافته را مشاغل خانگی تشکیل می دهد.

به گزارش ایسنا، در حال حاضر اشتغال خانگی سهم بسزایی در تولید ناخالص داخلی بسیاری از کشورهای توسعه یافته داشته و از ارزش افزوده بالایی برخوردار است. شیوه اشتغال خانگی و زنجیره اتصال تولیدات خانگی در کشورهای توسعه یافته از درون خانه ها و در قالب انعقاد قرارداد کار میان واحدهای بزرگ و متوسط تولیدی جریان می یابد.