رکود بازار خودرو عمیق‌تر شد/ افزایش قیمت‌ها در نبود خریدار

این کارشناس بازار خودرو معتقد است: اگر فرصت واردات برای همه فراهم بود، سقف قیمتی برای واردات در نظر گرفته نمی‌شد و برای خودروهای ارزان‌قیمت نرخ تعرفه پنج تا ۱۰ درصدی در نظر گرفته می‌شد، آن‌وقت می‌توانستیم چشم‌انداز خوبی برای قیمت‌ها در بازار متصور باشیم.

«سعید موتمنی» رییس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودروی تهران در این زمینه به ایرنا گفت: در یک کلام باید گفت رکودی کامل و عمیق بر بازار حاکم است، مشتری نیست، اما دارندگان و فروشندگان خودرو قیمت‌های بالایی برای خودروهایشان اعلام می‌کنند.

به‌طور مثال هر دستگاه پژو ۲۰۶ تیپ ۲ که تا یک ماه پیش ۳۱۰ قیمت  داشت، این روزها به ۳۳۰ میلیون تومان،

این مقام صنفی با مقایسه قیمت برخی خودروهای خارجی در بازار با حدود یک ماه قبل، بیان داشت: به‌طور مثال در این مدت قیمت لکسوس ان. ایکس مدل ۲۰۱۷ از ۴.۴ میلیارد به بالا پنج میلیارد تومان، نیسان ایکس تریل از حدود سه میلیارد به بالای ۳.۵ میلیارد تومان و سورنتو از سه میلیارد به بیش از ۳.۶ میلیارد تومان افزایش یافته است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، مقایسه قیمت‌ها در بازار خودروی پایتخت نسبت به ۲۵ روز تا یک ماه گذشته صعود عجیب و غریب نرخ‌ها را نشان می‌دهد.

حتی پژو ۲۰۷ اتوماتیک که تا هفته پیش ۴۸۵ میلیون تومان ارزش‌گذاری می‌شد، امروز فروشندگان برای آن ۵۱۲ تا ۵۱۵ میلیون تومان مطالبه می‌کنند.

وی، عرضه اندک خودرو از سوی خودروسازان و بالا رفتن نرخ ارز را دو عامل اصلی افزایش قیمت‌ها عنوان کرد و افزود: در این بین قیمت خودروهای خارجی با رشد زیاد و غیرمنطقی همراه شده است.

رکود بازار خودرو عمیق‌تر شد/ افزایش قیمت‌ها در نبود خریدار

وی، دلیل افزایش بی‌رویه قیمت خودروهای خارجی در بازار در روزها و هفته‌های اخیر را انجام نشدن واردات آنها در چند سال گذشته، افزایش قیمت ارز و همچنین کوچ برخی سرمایه‌ها از بورس به سمت این بازار عنوان کرد.

کارشناس دیگری با بی‌اثر توصیف کردن مطرح شدن واردات خودرو به کشور، گفت: تا واردات به کشور انجام نشود، نمی‌تواند تاثیری بر بازار بگذارد، زیرا در چند سال گذشته مرتباً از این موضوع صحبت شده، اما در عمل اتفاقی نیفتاده است.

در این بین سمند ال. ایکس ۳۲۵ تا ۳۲۷ میلیون تومان و کوئیک سایپا نیز در مدل‌های مختلف آن بین ۱۰ تا ۱۲ میلیون تومان بیش از یک ماه پیش قیمت‌گذاری می‌شود.

همچنین هر دستگاه پراید ۱۱۱ مدل ۹۹ حدود ۲۰۸ میلیون تومان، پراید ۱۳۱ نزدیک به ۱۹۰ میلیون تومان، تیبا صندوق‌دار ۲۰۸ میلیون تومان، تیبا هاچبک ۲۱۶ میلیون تومان، کوئیک معمولی ۲۱۸ میلیون تومان، کوئیک آر ۲۳۰ میلیون تومان و کوئیک اتوماتیک ۳۱۲ میلیون تومان ارزش‌گذاری شده است.


منبع: https://www.irna.ir/news/84939762/%D8%B1%DA%A9%D9%88%D8%AF-%D8%A8%D8%A7%D8%B2%D8%A7%D8%B1-%D8%AE%D9%88%D8%AF%D8%B1%D9%88-%D8%B9%D9%85%DB%8C%D9%82-%D8%AA%D8%B1-%D8%B4%D8%AF-%D8%A7%D9%81%D8%B2%D8%A7%DB%8C%D8%B4-%D9%82%DB%8C%D9%85%D8%AA-%D9%87%D8%A7-%D8%AF%D8%B1-%D9%86%D8%A8%D9%88%D8%AF-%D8%AE%D8%B1%DB%8C%D8%AF%D8%A7%D8%B1

وی اظهار داشت: هنوز جزئیاتی از واردات خودرو و تعرفه‌های آن مشخص نشده است، ضمن اینکه تا امروز فقط چند شرکت خودروساز موفق به اخذ مجوز واردات شده‌اند.

هایما اس۷ در این مدت از ۹۶۰ به یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان و دنا پلاس توربوشارژ اتوماتیک به ۵۸۰ میلیون تومان قیمت‌گذاری می‌شوند.

به گزارش ایرنا، رصد قیمت‌ها در فضای مجازی و سایت‌های خودرویی در روز جاری نشان می‌دهد فروشندگان هر دستگاه پژو پارس ساده را ۳۳۵ میلیون تومان، پژو پارس سفارشی ۳۵۶ میلیون تومان، رانا ۳۴۳ میلیون تومان، دنا معمولی ۴۳۸ میلیون تومان، دناپلاس ۴۶۸ میلیون تومان، دنا پلاس توربوشارژ دستی ۵۳۰ میلیون تومان و دنا پلاس توربوشارژ اتوماتیک ۵۸۰ میلیون تومان قیمت‌گذاری کرده‌اند.