رشته مهندسی معدن معرفی رشته گرایش ها بازار کار | industmini

رشته مهندسی معدن به آموزش مکانیک سنگ، زمان شناسی ساختمانی، ژئوفیزیک و زمین شناسی معدنی و عملیات حفاری برای خرد کردن سنگ ها، بارگیری، باربری و سنگ شکنی می پردازد. با شروع فرآیند انتخاب رشته کنکور سراسری و منتشر شدن دفترچه راهنمای انتخاب رشته، علاقه مندان به رشته مهندسی معدن، می توانند در صورت مجاز شدن برای انتخاب رشته، کد رشته محل های مرتبط با آن را در فرم انتخاب رشته درج کنند. در ادامه این مقاله از سایت دانتل قصد داریم به معرفی و انتخاب رشته مهندسی معدن بپردازیم.

قادر به خواندن و نوشتن گزارش های فنی:

اعتبار گواهینامه صلاحیت رتبه بندی شرکت 4 سال می باشد اگر در طول مدت 4 سال پیمانکار بخواهد تغییراتی در شرکت انجام دهد حتما حتما باید از سازمان مدیریت و برنامه ریزی کسب تکلیف نماید. مهندسی معدن مجموعه‌ای از علوم و فنونی است که از اکتشاف یک کانسار (ذخیره معدنی با ارزش اقتصادی) آغاز و تا فرآوری آن ادامه پیدا می‌کند. با این اوصاف یک مهندس معدن در هر سال به طور متوسط دلار کانادادرآمد خواهد داشت. به عبارت دیگر یک مهندس معدن تازه کار در کانادا، در هر سال حدود 63 هزار دلار دستمزد دریافت می کند.

اصول اکتشاف و ارزیابی ذخایر

از این مطالب بر می آید که هیچ کدام از گرایش های مهندسی معدن بر دیگری برتری ندارد و وجود همه آن ها برای شروع و به اتمام رساندن پروژه ضروری هستند. برخی از افراد به دنبال بهترین گرایش مهندسی معدن برای اپلای در خارج از کشور هستند در صورتی که موفقیت در این رشته و کسب درآمد تنها به تلاش و پشتکار افراد بستگی دارد آنگاه می توان گفت که این رشته یا گرایش بهترین انتخاب ممکن برای متقاضی بوده است. می توان گفت مهندسان معدن در شاخه مکانیک سنگ به بررسی رفتار سنگ ها در درون زمین و بیرون زمین می پردازند و اثرات نیروهایی که به سنگ ها وارد می شود را مطالعه می کنند. این افراد باید دانش بالایی در زمینه ریاضیات و علم زمین شناسی داشته باشند. مکانیک سنگ در گرایش مکانیک سنگ مهندسی معدن، وظیفه ی بررسی نحوه ی رفتار سنگ دربرابر عوامل بیرونی و درونی را بر عهده دارد. از گرایش مکانیک سنگ به عنوان علم مطالعه اثر نیروها بر سنگ ها یاد میشود و مکانیک سنگ، تصمیم دارد اطلاعاتی را تجزیه و تحلیل کند که بر اساس آن ها قادر به طراحی سازه های مهندسی در داخل یا بر روی سنگ ها به صورت کاملا ایمن باشد.

  • همچنین فرصت های شغلی خوبی در آینده، با افزایش بهره برداری از معادن و اکتشافت و استخراج معادن جدید، برای این مهندسین فراهم می شود.
  • طبق آمارها و گزارشات به دست آمده از مهندسان معدن تقریبا بیشتر آن ها اعلام کرده اند با وجود سختی های این شغل، اگر به عقب برگردنند، باز همین رشته را انتخاب می کنند.
  • برخی از سمت هایی که در این پژوهش در نظر گرفته شده اند شامل مهندس معدن، کارشناس استحراج، مسئول حفاری، سرپرست معدن، مدیر اکتشاف و … می باشند که یک مهندس معدن می تواند در هر یک از آنها استخدام شده و فعالیت نماید.
  • رشته مهندسی معدن در ایران با توجه به شرایط ذخایر نفتی ای که دارد تاکنون توانسته برای کسانی که رشته مهندسی معدن را برگزیدند یکی از بهترین رشته ها و شغل ها به حساب بیاید.
میانگین دستمزد افراد باتجربه تر که بین 5 تا 9 سال سابقه کار دارند، بالای 95 هزار دلار در سال است. میانگین درآمد مهندسان معدن با تجربه 10 تا 19 سال حدود 112 هزار دلار کانادا است. این نرخ برای افراد با 20 سال تجربه بیش از 138 هزار دلار کانادا خواهد بود. این میزان حقوق بر اساس 100 حقوق در کانادا تعیین شده است و شامل مجله خبری صنایع و معادن دستمزد کاری، پاداش و اضافه کاری می شود. به دلیل موقعیت کانادا از گذشته تا به امروز، این کشور شرایط ایده عالی برای فارغ التحصیلان رشته معدن بوده است. بر اساس آماری که در سال 2016 منتشر شد، در این کشور حدود 200 معدن در سراسر کانادا در حال فعالیت است که بیش از 60 نوع فلزات و مواد معدنی گوناگون تولید می کنند.

اپلای مهندسی معدن

امروزه با گسترش تکنولوژی و صنعت، نیاز به مواد استراتژیک معدنی بیشتر و بیشتر می‌شود همچنین برای تامین پایدار مصالح معدنی به عنوان مواد اولیه صنایع پایین دست، نیاز به طراحی معادن بزرگتر و عمیق‌تر است که با بزرگتر شدن معادن پیچیدگی‌های مهندسی و طراحی آن‌ها نیز افزایش می‌یابد. در جدیدترین پژوهش صورت گرفته در اواخر سال ۱۳۹۲ توسط تعدادی از متخصصان شغلی کشور، گروه های مختلف شغلی از نظر درآمدی مورد بررسی قرار گرفته اند. بر این اساس متوسط حقوق و درآمد مهندسان معدن در سمت های مختلف شغلی و در رده های مختلف سازمانی (کارشناس، سرپرست و مدیر) استخراج شده است. طبق آمار به دست آمده توسط سازمان کار، پیش بینی می شود که اشتغال مهندسان معدن و زمین شناسی از سال 2019 تا 2029 رشد 4 درصدی داشته باشد.

http://alfaromeoblog.ir