دلایل افزایش قیمت سکه و طلا در هفته‌ای که گذشت

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1401080603836/%D8%AF%D9%84%D8%A7%DB%8C%D9%84-%D8%A7%D9%81%D8%B2%D8%A7%DB%8C%D8%B4-%D9%82%DB%8C%D9%85%D8%AA-%D8%B3%DA%A9%D9%87-%D9%88-%D8%B7%D9%84%D8%A7-%D8%AF%D8%B1-%D9%87%D9%81%D8%AA%D9%87-%D8%A7%DB%8C-%DA%A9%D9%87-%DA%AF%D8%B0%D8%B4%D8%AA

بهای سکه ۳۰۰ و طلا ۲۴ هزار تومان تقویت شد

نایب رئیس سابق اتحادیه طلا و جواهر تهران، خاطر نشان کرد: در مجموع می‌توان گفت بازار سکه و طلا بازار آرامی است البته افزایش تقاضا وجود دارد؛ به همین دلیل هم سکه‌ها همچنان دارای حباب هستند. این در حالیست که عرضه مناسب فعلا برای انواع سکه در بازار وجود ندارد، فلذا حباب سکه در حال افزایش است. خودِ سکه در حال حاضر دارای یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان حباب است، اما طلای آب شده و طلای ۱۸ عیار نیز دارای حباب هستند، بنابراین اگر حباب طلا و حباب خودِ سکه را در مجموع محاسبه کنیم، در حال حاضر هر قطعه سکه در محدوده دو میلیون تومان دارای حباب است. همچنان قطعات کوچکتر (نیم و ربع سکه و سکه های یک گرمی) دارای حباب بالا هستند.

وی افزود: نیم سکه با ۷۰ هزار تومان افزایش نسبت به ابتدای هفته، هشت میلیون و ۱۷۰ هزار تومان تعیین قیمت شد.  در آخرین معاملات هفته، ربع سکه پنج میلیون و ۱۵۰ هزار تومان و سکه‌های یک گرمی بانک مرکزی سه میلیون و ۱۰۰ هزار تومان دادوستد شدند که به ترتیب ربع سکه ۵۰ هزار تومان و سکه‌های یک گرمی ۷۰ هزار تومان افزایش قیمت را نسبت به ابتدای هفته تجربه کرده‌اند.

کشتی‌آرای تصریح کرد: نرخ ارز همانطور که اشاره شد، از کانال ۳۲ هزار تومان به کانال ۳۳ هزار تومان صعود کرد. یکی از علل این صعود، افزایش تقاضا بود؛ در این هفته شاهد صف‌بندی‌ها مقابل صرافی‌ها برای خرید ارز بودیم که تاثیر خود را گذاشت. روز گذشته هر دلار در بازار به ۳۳ هزار و ۵۰ تومان افزایش پیدا کرد که بطور متوسط افزایش قیمت  ۳۹۰ تومانی را تجربه کرده است.

نایب رئیس سابق اتحادیه طلا و جواهر تهران خاطر نشان کرد: بر اساس آخرین معاملات روز گذشته (پنجشنبه)، قیمت هر قطعه سکه تمام طرح جدید با ۳۰۰ هزار تومان افزایش هفتگی به ۱۵ میلیون و ۱۵۰ هزار تومان و سکه تمام طرح قدیم با همین میزان افزایش (۳۰۰ هزار تومان) نسبت به ابتدای هفته در آخرین معاملات پایانی هفته ۱۴ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان رسیدند.

محمد کشتی‌آرای در گفت‌وگو با ایسنا، در رابطه با وضعیت یک هفته اخیر بازار سکه و طلای داخلی، اظهار کرد: علیرغم اینکه سه هفته گذشته را با نوسان بسیار کم پشت سر گذاشتیم، این هفته در روزهای پایانی‌ (چهارشنبه و پنجشنبه) تغییرات جزئی در قیمت طلای جهانی اتفاق افتاد که سبب افزایش بطور متوسط چهار دلاری هر اونس طلا شد و آن را به ۱۶۶۲ دلار رساند؛ این در حالی‌ بود که پیش‌بینی می‌شد، قیمت اونس جهانی در حال کاهش است. معادلات سیاسی‌ جهانی باعث شد که این تغییرات ایجاد شود و مجدد قیمت جهانی طلا روندی صعودی به‌خود بگیرد.

وی در پایان برای هفته پیش‌رو پیش‌بینی کرد: قیمت جهانی طلا تغییرات در حد دو تا چهار دلار خواهد داشت و به‌نظر نمی‌رسد که بیش از این افزایش داشته باشد. در هفته آینده قیمت سکه و طلا بیشتر تحت تاثیر نرخ ارز خواهد بود، بنابراین هرگونه تحولات در بازار ارز می‌تواند تاثیرگذار بر قیمت سکه و طلا باشد؛ البته که به‌نظر می‌رسد قیمت‌های فوق تا روز دوشنبه در همین محدوده باقی بماند و چنانچه تغییراتی رخ دهد از روز دوشنبه همزمان با بازگشایی بازار جهانی باشد.

یک کارشناس بازار سکه و طلا ضمن اشاره به روند صعودی قیمت سکه و طلا در بازار یک هفته اخیر، علت این موضوع را افزایش قیمت‌ اونس طلا در بازارهای جهانی که پیش‌بینی نیز نمی‌شد دانست و عنوان کرد: البته این را هم باید گفت که افزایش تقاضا در بازار داخل، اثر بهبود منابع ارزی کشور در قیمت‌ها را هم خنثی کرده است.

حباب سکه به ۲ میلیون تومان رسید

این کارشناس بازار سکه و طلا در رابطه با تغییرات قیمت طلا در این هفته نیز گفت: قیمت هر مثقال طلا ۱۷ عیار با نوساناتی که به دلیل تغییرات قیمت اونس جهانی و نرخ ارز داشت، به پنج میلیون و ۹۱۰ هزار تومان به‌ازای هر مثقال رسید که به نسبت ابتدای هفته ۱۰۰ هزار تومان افزایش داشته است. هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز با ۲۴ هزار تومان افزایش قیمت به نسبت ابتدای هفته در آخرین معاملات روز گذشته، یک میلیون و ۳۶۴ هزار تومان قیمت داشت.

این کارشناس بازار سکه و طلا ادامه داد: از سوی دیگر با توجه اینکه منابع ارزی کشور رو به بهبود بود و طی سه هفته اخیر، شاهد کم‌نوسان بودن و ثبات نسبی نرخ ارز بودیم، قیمت سکه و طلا در داخل نیز کم نوسان بود، اما همانطور که اشاره شد، طی دو روز پایانی هفته، تقاضا برای خرید ارز، سکه و طلا با افزایش همراه شد و نرخ ارز مجدد به کانال ۳۳ هزار تومان صعود کرد. همین موضوع تاثیر خود را بر روی قیمت سکه و طلا گذاشت.