دستور وزارت صمت اجرا شد/نخستین خودروهای هایما ۸S به مزایده می‌رود

همین گزارش حاکی است، با توجه به این‌که تاکنون هیچ اقدامی مبنی بر واگذاری این خودروها صورت نگرفته و مدیران ایران‌خودرو نیز پیش‌تر انصراف خود را اعلام کرده بودند، به‌منظور رفع شائبه‌های مطرح شده در این زمینه و همچنین احترام به افکار عمومی، بنا بر تصمیم مدیرعامل و هیات مدیره گروه صنعتی ایران‌خودرو سری نخست خودروهای هایما از طریق مزایده عرضه خواهد شد.

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1401101408970/%D8%AF%D8%B3%D8%AA%D9%88%D8%B1-%D9%88%D8%B2%D8%A7%D8%B1%D8%AA-%D8%B5%D9%85%D8%AA-%D8%A7%D8%AC%D8%B1%D8%A7-%D8%B4%D8%AF-%D9%86%D8%AE%D8%B3%D8%AA%DB%8C%D9%86-%D8%AE%D9%88%D8%AF%D8%B1%D9%88%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%87%D8%A7%DB%8C%D9%85%D8%A7-%DB%B8S-%D8%A8%D9%87-%D9%85%D8%B2%D8%A7%DB%8C%D8%AF%D9%87-%D9%85%DB%8C-%D8%B1%D9%88%D8%AF

پس از واکنش وزارت صنعت، معدن و تجارت، گروه صنعتی ایران‌خودرو، اطلاعیه‌ای منتشر کرد که ضمن آن برای توجیه این اقدام خود، عذرهایی بدتر از گناه آورد و از جانفشانی مدیران ایران‌خودرو برای استفاده از خودروهای دارای ایراد فنی یا ظاهری خبر داد.

ایران خودرو: نخستین خودروهای هایما ۸S به مزایده می‌رود

” با توجه به اینکه خودروهای تولید شده در مرحله آزمایشی، دارای مغایرت‌های کیفی در بخش‌های موتور، بدنه، رنگ، تزیینات داخلی و… است، قابلیت عرضه به مشتریان و فروش در سیستم‌های جاری یا عرضه در بورس کالا را نداشته و طبق عرف رایج در دوره‌های گذشته و روال معمول در صنعت خودرو، با هدف تبدیل به نقدینگی به مدیران متقاضی در چارچوب های قیمتی مزایده ای و حدود ۲۰ درصد کم‌تر از قیمت‌های بازار واگذار می شد.

در این رابطه، سخنگوی وزارت صنعت، معدن و تجارت- ضمن اینکه این اقدام را در تعارض با سیاست‌های مبارزه با رانت دولت و وزارت صمت خواند، تصریح کرد: از شرکت ایران‌خودرو خواسته شده تا ضمن قهرمانان تخصیص این خودروها توجه بیشتری نسبت به تبعات اینگونه تصمیم‌ها داشته باشند.

حال امروز (چهارشنبه)، گروه صنعتی ایران‌خودرو در اطلاعیه‌ای دیگر اعلام کرده است که در راستای شفاف‌سازی و پاسخ‌گویی به افکار عمومی، نخستین خودروهای هایما ۸S که در مرحله آزمایشی راه اندازی خط مونتاژ این محصول تولید شده، از طریق مزایده به فروش می‌رسد.

این شرکت اعلام کرد که به سبب اینکه این خودروها در فرآیند شناسایی ایرادهای کیفی و مونتاژی، دارای برخی مغایرت‌های کیفی در بخش‌های موتور، بدنه، رنگ، تزیینات داخلی و… بوده، قابلیت عرضه به مشتریان را نداشت؛  بر همین اساس با تصمیم و صدور مجوز هیات مدیره شرکت ایران‌خودرو مقرر شد، این خودروهای دارای نقص ِ نخستین سری از تولید اولیه محصول هایما ۸S،  به صورت‌های دیگری (جز سیستم عادی فروش)، حتی بدون اعطای گارانتی در اختیار مدیران شرکت قرار گیرد.

به گزارش ایسنا، روز گذشته (سه‌شنبه)، تصاویر و اطلاعاتی منتشر شد که در آن به تخصیص و تحویل محصول هایما ۸S به قیمت کارخانه (یک‌ میلیارد و ۵۰ میلیون تومان) برای تعدادی از مدیران گروه صنعتی ایران‌خودرو اشاره شده و این گروه صنعتی مدیران خود را مورد لطف قرار داده بود.

این موضوع با توجه به شرایط فعلی صنعت و بازار خودرو کشور، توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت مورد واکنش قرار گرفت و دستور ابطال آن را صادر کرد.

به‌ دنبال بحث‌های اخیر پیش آمده پیرامون دست و دلبازی ایران‌خودرو و جانفشانی مدیران این گروه صنعتی برای دریافت خودروهای ایراددار که وزارت صمت بر ابطال آن دستور داد، گروه صنعتی ایران‌خودرو اعلام کرد که در راستای شفاف‌سازی و پاسخ‌گویی به افکار عمومی، نخستین خودروهای هایما ۸S که در مرحله آزمایشی راه اندازی خط مونتاژ این محصول تولید شده، از طریق مزایده به فروش خواهد رسید.

بنابراین با توجه به موضوع‌ها مطرح شده در فضای رسانه‌ای کشور، براساس این تصمیم، خودروهای یادشده از شرکت ایران‌خودرو خراسان به پارکینگ خودروهای مزایده‌ای منتقل و طبق دستورالعمل‌های جاری و قانونی به فروش خواهد رسید.”

در این اطلاعیه آمده است:

متن کامل توضیح ایران‌خودرو را از این لینک بخوانید.