در فضای سایبری در صدد یافتن قلمرو ملی هستیم

رییس سازمان پدافند غیر عامل کشور گفت:امروز در فضای سایبری از قلمرو ملی خبری نیست و ما در صدد یافتن قلمرویی ملی هستیم.

به گفته وی، بخش عمده ای از تحولات اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی در کلیه سطوح دولتی و غیر دولتی در فضای سایبری است. یکی از اقدامات خوبی که در ذیل کارگروه های ۱۱ گانه در سطح استان انجام دادیم فعال کردن کارگروه فناور استان بوده است که خوشبختانه با تعامل بین دستگاهی شاهد برگزاری ۴ جلسه کارگروه بودیم که نتیجه آن شناسایی تهدیدها و چالش ها بوده است.

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1401072815765/%D8%AF%D8%B1-%D9%81%D8%B6%D8%A7%DB%8C-%D8%B3%D8%A7%DB%8C%D8%A8%D8%B1%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D8%B5%D8%AF%D8%AF-%DB%8C%D8%A7%D9%81%D8%AA%D9%86-%D9%82%D9%84%D9%85%D8%B1%D9%88-%D9%85%D9%84%DB%8C-%D9%87%D8%B3%D8%AA%DB%8C%D9%85

وی گفت: بیشترین حمله سایبری در ماه های گذشته در خراسان رضوی و در مراکز مهمی مثل دانشگاه علوم پزشکی، شرکت آب و فاضلاب و فاوا مشهد رخ داده است.

جلالی ادامه داد: ایران در هر ثانیه یک حمله سایبری را پشت سر می گذارد اما این حملات ما را قوی تر و محکم تر می کند.

سرهنگ جواد جهانشیری همچنین افزود: اولین پارک علم و فناوری در خراسان در حوزه ی فنی و زیر ساختی به کمک ما آمده است و دومین دادسرای تخصصی در حوزه ی جرائم سایبری در مشهد فعال است.

وی ادامه داد: ۳۸ مقر همراه با ۱۰ تیم واکنش سریع در حوزه ی سایبری فعالیت می کنند اما باید اذعان داشت در چهار بعد مدیریتی، فنی، محتوایی و امنیتی بازهم جای کار هست.

مدیرکل پدافند غیر عامل استانداری خراسان رضوی نیز در این همایش گفت: امروزحملات سایبری به صورت طراحی شده برای تخریب زیر ساخت های حیاتی، حساس و مهم در دستگاه های دولتی و غیر دولتی شکل جدیدی به خود گرفته است.

مدیرکل پدافند غیر عامل استانداری خراسان رضوی تصریح کرد: بیشترین حملات از سوی کشورهایی مثل آمریکا با ۴۵درصد، چین با ۲۹ درصد و آلمان حدود ۷ درصد اتفاق افتاده که نشانگر اهمیت فضای سایبری در کشور است.

وی گفت: در این جنگ سایبری هوش جوانان ایرانی به کمک ما آمده است به طوری که ۲۳۰ محصول راهبردی به همت شرکت های دانش بنیان در حوزه‌ های مختلف دفاع و امنیت سایبری ساخته شده است.

رییس سازمان پدافند غیر عامل کشور با بیان اینکه دیگر نباید بگوئیم تهدید سایبری بلکه ما در دوره جنگ سایبری هستیم، خاطرنشان کرد: حوادث اخیر سایبری نشان داد این تهدیدات لحظه به لحظه رو به افزایش است و باید خود را در این زمینه به روز رسانی کنیم

رئیس پلیس فتای خراسان رضوی هم در این همایش گفت: مشهد در حوزه جنگ سایبری سرآمد است و ۲۷ هزار دانش آموخته در حوزه ای تی فعال هستند.

سردار جلالی که امروز در همایش پدافند سایبری در مشهد سخن می گفت، افزود: امروز در فضای سایبری از قلمرو ملی خبری نیست و ما در صدد یافتن قلمرویی ملی هستیم.

به گزارش ایسنا به نقل از صداوسیما رییس سازمان پدافند غیر عامل کشور گفت: آمریکا می خواهد در فضای سایبری بر دنیا تسلط پیدا کند اما راهبردهای کشور ما راهبردی بومی است.