در انتظار صعود روابط با سعودی!

وزیر اقتصاد که به عربستان سعودی سفر کرده، امروز دیدارهای متعددی داشت. سیداحسان خاندوزی طی سخنانی در اجلاس سالانه بانک توسعه اسلامی (IsDB) اظهار کرد: در ابتدا باید از مدیران بانک توسعه اسلامی تشکر کنم که موضوع بسیار مهم تقویت انتقال دانش جنوب-جنوب و مشارکت کشورهای عضو و سایر حامیان جنوب – جنوب را در برنامه این دوره از اجلاس قرار دادند.

چهره روز: خاندوزی

در کنار آن، وزیر امور اقتصادی و دارایی در حاشیه اجلاس سالانه ۲۰۲۳ بانک توسعه اسلامی در جده عربستان سعودی با محمد الجدان، وزیر دارایی این کشور دیدار کرد.

در بازار جهانی نیز نفت تغییر قیمت داشت. بهای معاملات نفت برنت با ۸۱ سنت معادل ۱.۱ درصد کاهش، در ۷۴ دلار  و ۱۷ سنت در هر بشکه بسته شد. بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با ۳۸ سنت معادل ۱.۲ درصد کاهش، در ۷۰ دلار و چهار سنت در هر بشکه بسته شد.

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1402022315028/%D8%AF%D8%B1-%D8%A7%D9%86%D8%AA%D8%B8%D8%A7%D8%B1-%D8%B5%D8%B9%D9%88%D8%AF-%D8%B1%D9%88%D8%A7%D8%A8%D8%B7-%D8%A8%D8%A7-%D8%B3%D8%B9%D9%88%D8%AF%DB%8C

بررسی اطلاعات ارائه شده از سوی اتاق بازرگانی تهران نشان می‌دهد که با وجود افت ارزشی، صادرات وزنی ایران در فروردین امسال رشد داشته است. به این ترتیب همچنان رقابت میان چین و امارات متحده عربی بر سر تبدیل شدن به شریک اصلی تجاری ایران ادامه دارد، اما در سال جاری نیز چین همچنان این رتبه را به خود اختصاص داده است. باقی ماندن آلمان در فهرست شرکای اصلی تجاری ایران به عنوان چهارمین واردکننده کالا به کشور نیز از دیگر ویژگی‌های مهم آمار فروردین است.

شریک اروپایی روز: آلمانی‌ها

با سفر وزیر امور اقتصادی و دارایی به عربستان سعودی به عنوان نخستین سفر یک مقام رسمی ایران به عربستان پس از توافق دو کصور، انتظار می‌رود ارتباط اقتصادی دو کشور بزودی در مدار صعود قرار گیرد.

وزیر راه و شهرسازی نیز از همکاری با عمانی‌ها گفت. بذرپاش در خصوص مذاکرات بین دو کشور و همکاری‌های آتی بر پیگیری و اجرایی شدن توافقنامه عشق‌آباد و عزم دو کشور برای اجرایی شدن آن تاکید کرد و گفت: در گذشته در قالب موافقتنامه عشق‌آباد مذاکرات مناسبی بین ایران و عمان وجود داشت. موافقتنامه عشق‌آباد بین کشورهای ترکمنستان، ازبکستان، عراق، ایران و عمان منعقد شده که موافقتنامه راهبردی است. از این رو، توافق شد در سطح وزرا این اعضا یا در ترکمنستان، یا در ایران و حتی در عمان نشستی برگزار شود تا آخرین توافقاتی که در نشست‌های قبلی صورت گرفته است را برای اجرایی‌تر شدن پیگیری کنیم.

بلیت هواپیما نیز همچنان محل بحث باقی مانده است. دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی می‌گوید: شرکت‌ها هزینه‌های ثابتی دارند و باید این هزینه‌ها را پوشش دهند و این یعنی کاهش عرضه از سوی ایرلاین‌ها منطقی نیست.

برنامه روز: حمایت از بورس

توزیع کارت‌های سوخت جدید نیز ادامه دارد. مدتی است که کارت سوخت یکی از دغدغه های مالکان خودرویی که کارت سوخت شخصی ندارند، شده است. طبق اعلام تا این لحظه٣٨٠ هزار درخواست صدور کارت سوخت وجود دارد.

شاخص کل امروز نزولی بود. شاخص کل بورس امروز با ۶۳ هزار و ۶۶۶ واحد کاهش تا رقم دو میلیون و ۲۱۴ هزار واحد کاهش یافت. شاخص کل با معیار هم وزن هم ۲۹ هزار و ۹۰۱ واحد نزول کرد و در رقم ۷۳۴ هزار و ۸۵۱ واحد ایستاد.

همچنین وزیر اقتصاد در میزگرد بانک توسعه اسلامی راهکارهایی عملیاتی برای تسهیل در انتقال دانش، استفاده از بخش خصوصی و تامین مالی موثرتر پروژه‌ها از سوی بانک توسعه اسلامی ارائه داد.

به گزارش ایسنا،  در چارچوب حمایت دولت از بازار سرمایه، امروز دو بسته جدید برای حمایت از این بازار تصویب شد تا به زودی اجرایی شود.

پس از رکوردشکنی شاخص بورس در روزهای گذشته، بعضی از سهامداران نگران تکرار تجربه سال‌های قبل بودند، موضوعی که مقامات دولتی آن را تکذیب و اعلام کردند که حمایت از بورس ادامه خواهد داشت.

وزیر نفت از توافق برای تداوم صادرات گاز به عراق خبر داد. وزیر نفت با یادآوری اینکه ایران هم‌اکنون دو قرارداد انتقال گاز با نیروگاه‌های بغداد و بصره عراق دارد، گفت: بر اساس توافق دو طرف این دو قرارداد طی پنچ سال آینده تمدید خواهد شد.

امروز هیئت مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار دو مصوبه مهم برای حمایت از بازار سرمایه را تصویب کرد.

عرضه خودرو نیز در بورس ادامه پیدا می‌کند. دو شنبه هفته جاری ۲۵۰ دستگاه کارا دو کابین و ۲۵۰ دستگاه کارا تک کابین در بورس کالا عرضه می شود. بر این اساس مهلت ثبت سفارش خرید خودروهای مذکور ساعت ۱۶ روز یکشنبه ۲۴ اردیبهشت بوده و به منظور مدیریت سفارش‌های دریافتی مشتریان کارگزاران امکان مسدودسازی سفارش‌های دریافتی را تا ساعت ۱۷ روز یکشنبه خواهند داشت.

تمدید روز: صادرات گاز