حوزه اقتصاد سهم خود را در توسعه حوزه ارتباطات پرداخت نمی کند

مدیر مخابرات منطقه مرکزی اضافه کرد: تعرفه بابت نگهداری خطوط در اراک ۱۵ هزار تومان و سایر شهرها ۱۰ هزار تومان در یک ماه برآورد شده که رقم بسیار ناچیزی است در حالیکه هزینه برق و نگهداری به ازای هر یک خط تلفن ۲۵ هزار تومان است و هزینه بهسازی شبکه نیز بالا است.

وی همچنین در رابطه با سرقت زیرساخت ها به عنوان یکی از مشکلات این حوزه خاطرنشان کرد: میزان سرقت زیرساخت ها در استان مرکزی در مقایسه با کشور در حد متوسط قرار دارد. منابع موجود ما برای جلوگیری از این سرقت ها پاسخگو نیستند چراکه باید به اندازه ۴ برابر نیروهای موجود نیرو در حوزه نگهداری و جلوگیری از سرقت ها فعالیت کنند.

مدیر مخابرات منطقه مرکزی در ادامه اضافه کرد: یکی از مشکلات در کشور سیستم توزیع است که توسعه زیرساخت ارتباطات می تواند در این حوزه تاثیر بسزایی داشته باشد؛ کمک کردن در این حوزه کمک به تمامی حوزه ها است.

لطفی با اشاره به حوزه فیبر نوری تاکید کرد: در این حوزه در عمده موارد تولید کننده و در برخی اوقات واردکننده نیز هستیم، مخابرات صرفا از نوع ایرانی فیبر نوری استفاده می کند که البته این حوزه نیز وابسته به دلار بوده و هزینه های زیادی را به همراه دارد.

لطفی افزود: تمام دارایی هر کشور شبکه ملی اطلاعات است ولی این مفهوم به شکلی ناجوانمردانه در این کشور ترور شده است و مردم فکر می کنند ما قصد داریم با راه اندازی این شبکه آنها را محدود کنیم، در حالی که اینگونه نیست، در واقع خط قرمز تمام کشورها این است که داده های آنها در بستر اینترنت منتشر نشود چراکه دسترسی دیگران به این اطلاعات برای امنیت کشور خطرناک است.

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1402031006616/%D8%AD%D9%88%D8%B2%D9%87-%D8%A7%D9%82%D8%AA%D8%B5%D8%A7%D8%AF-%D8%B3%D9%87%D9%85-%D8%AE%D9%88%D8%AF-%D8%B1%D8%A7-%D8%AF%D8%B1-%D8%AA%D9%88%D8%B3%D8%B9%D9%87-%D8%AD%D9%88%D8%B2%D9%87-%D8%A7%D8%B1%D8%AA%D8%A8%D8%A7%D8%B7%D8%A7%D8%AA-%D9%BE%D8%B1%D8%AF%D8%A7%D8%AE%D8%AA-%D9%86%D9%85%DB%8C-%DA%A9%D9%86%D8%AF

مدیر مخابرات منطقه مرکزی تصریح کرد: در حوزه ارتباطات نه تنها دولت نباید سهمی برداشت کند بلکه باید در این حوزه هزینه نیز انجام دهد اما در کشور این روند برعکس بوده و دولت برداشت زیادی از این حوزه انجام می دهد. نگاه سیاست گذاران کلان اعم از مجلس و دولت به این حوزه مناسب نیست.

وی با تاکید بر اینکه فرصت ها در کنار تهدید ها رخ می دهد گفت: علیرغم وجود امکانات بسیار کم، اما با استفاده از اعتبارات و ظرفیت های موجود، در ۲ ماه اخیر بیش از ۱۰۰ کیلومتر شبکه فیبر با هزینه کرد ۴۰۰ میلیون تومان به ازای هر کیلومتر در شهر های استان مرکزی توسعه پیدا کرده و هزینه آن از محل فروش تجهیزات و کابل های قدیمی تامین شده است. امیدواریم در ۷ سال آینده شبکه مسی جمع آوری و فیبر جایگزین این شبکه ها شود.

وی با اشاره به اینکه افرادی که از حوزه ارتباطات منتفع می شوند سهم خود را پرداخت نمی کنند گفت: حوزه اقتصاد سهم خود را برای توسعه به حوزه ارتباطات پرداخت نمی کند این در حالیست که در ۲۰ سال گذشته سود زیادی از این حوزه برداشت کرده است.

وی با تاکید بر اینکه مجلس باید به شبکه ملی اطلاعات توجه ویژه داشته باشد گفت: ورود مجلس به این حوزه ضعیف است که این نگاه باید تقویت شود. مخابرات جایگاه ویژه ای در ارتباطات دارد و این جایگاه قابل جایگزینی نیست.

وی با بیان اینکه کمتر از ۵ درصد روستاهای استان مرکزی فاقد شبکه اینترنت هستند افزود: در راستای رسیدن به ایده آل و مطلوب، بخشی از کار مربوط به مخابرات و بخشی مربوط به سیاست گذاران این حوزه است. علیرغم اینکه سرمایه گذاری در حوزه ارتباطات خوب و با درآمد بالا است اما در کشور ما به دلیل سیاست گذاری های نادرست به ویژه در دهه اخیر این شرایط مثبت نبوده و درآمد با هزینه همخوانی ندارند و همین امر سبب شده رشد توسعه مورد نظر در این حوزه ایجاد نشود.

مدیر مخابرات منطقه مرکزی تصریح کرد: در شهر صنعتی اراک طی ۲ سال گذشته بیش از ۴ میلیارد تومان خسارت ناشی از سرقت وارد شده است.

لطفی با اشاره به پایین بودن تعرفه افزود: فناوری و اطلاعات زیرساخت سایر بخش ها است و باید این حوزه متناسب با سایر حوزه ها رشد پیدا کند، هزینه ها در این بخش، دلاری و درآمدها ریالی است و همخوانی لازم در این زمینه وجود ندارد.

لطفی اضافه کرد: در ۳ سال اخیر سرقت به سمت شبکه های خانگی سوق پیدا کرده بطوریکه هر شب حدود ۲۰۰ خط تلفن خانگی در استان سرقت می شود که در این راستای جلوگیری از این سرقت ها نیاز است مردم باید در حوزه نگهداری همکاری لازم را داشته باشند.

وی ادامه داد: بخش زیرساختی ارتباطات کشورهای پیشرفته و بزرگ تحت پوشش نهادهای امنیتی است چراکه این زیرساخت را محرمانه و مهم تلقی می کنند و بر این باورند که اختلال در این حوزه سبب بروز مشکل در سایر حوزه ها می شود لذا نیازمند امنیت بالایی است.

لطفی اضافه کرد: اولین عاملی که سبب می شود سرمایه گذاری ها در این حوزه به سود نرسد همین برداشت دولت است. در ۱۲ سال اخیر که شرکت مخابرات خصوصی شده، دولت حدود ۷۰ هزار میلیارد تومان از این حوزه برداشت هزینه داشته که رقم بسیار بزرگی است.

وی ادامه داد: در حوزه تکنولوژی نیز، کارهایی که انجام می دهیم همانند همان اتفاقاتی است که در دنیا انجام می شود به عنوان مثال اگر به سمت فیبر نوری حرکت کرده ایم سایر کشورها نیز در همین بستر ورود کرده اند، اما به سبب عدم سیاست گذاری های درست نارسایی ها در این حوزه در کشور ما دیده می شود.

ایسنا/مرکزی مدیر مخابرات منطقه مرکزی گفت: حوزه اقتصاد سهم خود را برای توسعه به حوزه ارتباطات پرداخت نمی کند این در حالیست که در ۲۰ سال گذشته سود زیادی از این حوزه برداشت کرده است.

لطفی اضافه کرد: درآمد یک خط اینترنت در کشوری همچون ونزوئلا که اقتصادی خوبی هم ندارد در حدود ۱۰۰ برابر ایران است، روسیه، چین و کره جنوبی نیز از جمله کشورهایی هستند که حوزه ارتباطات آنها قابل مقایسه با ایران نیست، امنیت شبکه و زیرساخت های ارتباطات که رکن بسیار مهمی در حفظ امنیت کشور است نیز برای آنها بسیار مهم و مورد توجه است و در این حوزه هزینه و اقدام می کنند.

وی تاکید کرد: از طرفی مدیران باید بدانند ورود به فناوری اطلاعات تغییرات بنیادین خوبی ایجاد می کند ولی متاسفانه نگاه مسئولین به ارتباطات تنها در حد یک خط تلفن است که این نگاه باید توسعه یابد، در این راستا جلسات زیادی با مدیران مختلف برگزار شده است.

مدیر مخابرات منطقه مرکزی بیان کرد: با توجه له اینکه در گذشته توسعه شبکه سالانه کمتر از ۵ کیلومتر بوده اقدام انجام شده طی ۲ ماه اخیر قابل توجه و مرهون همکاری مدیران استان و شهرداری و … بوده است.

مدیر مخابرات منطقه مرکزی افزود: در دهه ۸۰ در حوزه فعالیت های دانش بنیان سرمایه گذاری خوبی صورت گرفت اما متاسفانه به علت نبود هزینه و اعتبار جهت خرید یا سرمایه گذاری، نتوانستیم با خرید دستاوردهای دانش بنیان از شرکت های فعال در این حوزه حمایت کنیم. در دهه ۸۰ متناسب با شرایط حال همان روز اتفاقات مثبتی رخ داد اما متاسفانه به سبب عدم پشتیبانی و حمایت و نبود نقدینگی در این حوزه صدمه زیادی به حوزه اقدامات دانش بنیان وارد و این روند به نوعی متوقف شد.

لطفی با اشاره به لزوم آگاه سازی مردم و اطلاع رسانی در این عرصه افزود: این مهم در کنار سایر کارها انجام شده و روابط عمومی مجموعه در این حوزه فعالیت خوبی داشته است.

علیرضا لطفی در گفت و گو با ایسنا اظهار کرد: علیرغم مشکلات جدی موجود در حوزه ارتباطات، استان مرکزی به لحاظ پایداری و توسعه شبکه ارتباطات و دسترسی های مورد نیاز برای مردم وضعیت مطلوبی دارد اما هنوز به آنچه مورد نیاز و ایده آل و ضرورت است دست پیدا نکرده است.

وی ادامه داد: گله‌مندی که در این حوزه وجود دارد این است که ۱۸ سال است تعرفه‌های تلفن ثابت افزایش پیدا نکرده و این مهم باعث ایجاد چالش‌های زیادی هم در درون سازمان و هم بیرون از سازمان برای مخابرات شده است.

لطفی ادامه داد: تبدیل شبکه به فیبر نوری سبب کاهش سرقت ها می شود اما تبدیل تمام شبکه به فیبر زمان بر است و نمی‌توان ظرف ۵ سال این را انجام داد.