جزییات پرداخت حقوق بازنشستگان و شاغلان تامین اجتماعی

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1401061512150/%D8%AC%D8%B2%DB%8C%DB%8C%D8%A7%D8%AA-%D9%BE%D8%B1%D8%AF%D8%A7%D8%AE%D8%AA-%D8%AD%D9%82%D9%88%D9%82-%D8%A8%D8%A7%D8%B2%D9%86%D8%B4%D8%B3%D8%AA%DA%AF%D8%A7%D9%86-%D9%88-%D8%B4%D8%A7%D8%BA%D9%84%D8%A7%D9%86-%D8%AA%D8%A7%D9%85%DB%8C%D9%86-%D8%A7%D8%AC%D8%AA%D9%85%D8%A7%D8%B9%DB%8C

وی افزود: رئیس جمهوری دستوری برای ترمیم حقوق شاغلان و بازنشستگان دادند؛ البته با این فرض که خلق پول یا استقراضی انجام نشود.

به گزارش ایسنا، محمدهادی زاهدی‌وفا، سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به تازگی از افزایش حقوق بازنشستگان سایر سطوح، مطابق مصوبه شورای‌ عالی کار یعنی ۳۸ درصد به اضافه مبلغ ثابت ۵۱۵ هزار و ۱۶۶ تومان خبر داد و گفت: افزایش حقوق و احکام اصلاح‌شده بازنشستگان از شهریورماه اعمال شده و افزایش مطابق با سقف مصوبه شورای عالی کار و هیات مدیره سازمان تأمین اجتماعی به بازنشستگان پرداخت خواهد شد.

در همین رابطه اطلاعات دریافتی ایسنا حاکی از آن است که افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی از شهریور ماه اعمال شده و احکام آن‌ها نیز اصلاح شده است. فیش حقوق جدید بازنشستگان تامین اجتماعی بر اساس احکام اصلاح شده آماده است و همه مستمری بگیران سایر سطوح می‌توانند در پروفایل خود در سامانه مورد نظر در درگاه خدمات الکترونیکی طرح تحول دیجیتال این تغییرات را مشاهده کنند.

این عضو کابینه دولت سیزدهم در پاسخ به سوال ایسنا درباره چگونگی اعمال افزایش حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران لشگری و کشوری گفت: با توجه به اینکه هنوز مسئله افزایش حقوق شاغلان و بازنشستگان لشگری و کشوری قطعی نشده نمی‌توان در مورد جزئیات آن صحبت کرد اما در ماه جاری یعنی شهریورماه تصمیم گیری درباره آن نهایی می‌شود و از آن به بعد اگر منابعش مشخص شود، می‌توان آن را اجرا کرد. البته به عنوان مثال با توجه به طرح افزایش جمعیت می‌توان اینگونه سیاست گذاری کرد که در افزایش حقوق‌ها و ضرایب آن عائله‌مندی و فرزند را هم در نظر گرفت اما این طرح بعید است به شهریور ماه برسد.

البته مباحث دیگری نیز در روزهای بعد از این اظهارات، از سوی دولتمردان مبنی بر اعمال همین میزان افزایش حقوق برای سایر بازنشستگان و مستمری‌بگیران لشگری و کشوری مطرح شد. به عنوان مثال مسعود میرکاظمی – معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه در این باره اعلام کرد: افزایش حقوق شاغلان و بازنشستگان کشوری و لشگری منوط به تامین منابع یا مدیریت مصارف است.

در پی اظهارات سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی درباره اعمال احکام جدید و افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی، به نظر می‌رسد از پنج روز آینده مستمری بگیران تامین اجتماعی، حقوق‌های جدید خود را دریافت خواهند کرد.

بر اساس بررسی‌های صورت گرفته حقوق همه بازنشستگان در قالب احکام جدید و به صورت سیستمی افزایش یافته است اما اگر در این میان یکی از مستمری بگیران سهوا در احکام و فیش حقوقی خود تغییری ندید یا احتمالا اشتباه محاسباتی مشاهده کرد، می‌تواند به شعب تامین اجتماعی مراجعه کرده و نسبت به اصلاح آن اقدام کند.

بر اساس احکام صادر شده، بازنشستگان تامین اجتماعی از ۲۰ تا ۳۱ شهریور ماه (بر اساس حروف الفبا) حقوق و مزایای خود را با اعمال ۳۸ درصد افزایش به علاوه ۵۵۰ هزار تومان دریافت ‌می‌کنند. معوقات و مابه‌التفاوت حقوق و مزایای بازنشستگان تامین اجتماعی نیز از مهر ماه و بر اساس فرمولی که سازمان تامین اجتماعی آن را اعلام خواهد کرد، به همه مستمری بگیران پرداخت می‌شود که البته روش دقیق این پرداختی‌ها هنوز مشخص نشده است.