جزئیات جدید درباره نرخ خرید تضمینی گندم/ احتمال تجدیدنظر وجود دارد

نوروزی خاطرنشان کرد: مقام معظم رهبری همیشه از گندم به عنوان یک محصول استراتژیک یاد کردند و از دولت هشتم بر لزوم دستیابی به  خودکفایی در محصول گندم تاکید دارند از سویی جنگ اوکراین و روسیه تلنگری برای ما بود تا در این خصوص اقدام عاجل کنیم. متاسفانه دیدگاهی که معظم‌له در خشت خام می‌دیدند ما در آیینه هم ندیده‌ایم.

رحمت‌الله نوروزی امروز جمعه ۲۲ اردیبهشت در گفتگو با خبرنگاران با اشاره به گله‌مندی کشاورزان از نرخ ۱۵ هزار تومانی قیمت خرید تضمینی گندم اظهار کرد: ما کاملا نقدهای کشاورزان را وارد می‌دانیم و طی روزهای گذشته نیز در صحن علنی به رئیس جمهور تذکر شفاهی دادم و در نشست با سرپرست وزارت جهاد کشاورزی دیدگاه خود را به طور مفصل بیان کردم.

نایب رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: ما دو روز متوالی گله‌مندی کشاورزان نسبت به نرخ ۱۵ هزار تومانی گندم را با رئیس مجلس شورای اسلامی مطرح کردیم که ایشان گفتند این مسئله را در نشست سران قوا مطرح می‌کنند همچنین از سرپرست جهاد کشاورزی نیز درخواست کردیم جلسه فوق‌العاده شورای قیمت‌گذاری را تشکیل دهند.

وی با تاکید بر اینکه کمیسیون کشاورزی پای کار است تا افزایش قیمت گندم را داشته باشیم، گفت: ما در روز استیضاح وزیر صمت مفصل با رئیس جمهور صحبت کردیم تا رضایت کشاورزان حاصل شود، در حال حاضر شورای قیمت‌گذاری باید نسبت به تجدیدنظر در قیمت گندم اقدام کند و امیدواریم دولت سیزدهم که همواره مدافع محرومان و کشاورزی بوده در این خصوص به نفع کشاورزان گام بردارد.

نایب رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: پس از تصویب قیمت ۱۷ هزار تومانی گندم در کمیسیون کشاورزی به شورای قیمت‌گذاری رفت تا راجع به قیمت نهایی تصمیم‌گیری شود، ما کاملا با نظرات کشاورزان موافقیم و قیمت ۱۹ هزار تومانی که اعلام کردیم با احتساب هزینه‌های شخم، کود، بذر، سم، آب و غیره بوده است.

ایسنا/گلستان نایب رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه کمیسیون کشاورزی مجلس پای کار است تا نرخ خرید تضمینی گندم افزایش یابد، گفت: دولت سیزدهم همواره حامی محرومان بوده و امیدوارم در این خصوص به نفع کشاورزان گام بردارد.

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1402022214017/%D8%AC%D8%B2%D8%A6%DB%8C%D8%A7%D8%AA-%D8%AC%D8%AF%DB%8C%D8%AF-%D8%AF%D8%B1%D8%A8%D8%A7%D8%B1%D9%87-%D9%86%D8%B1%D8%AE-%D8%AE%D8%B1%DB%8C%D8%AF-%D8%AA%D8%B6%D9%85%DB%8C%D9%86%DB%8C-%DA%AF%D9%86%D8%AF%D9%85-%D8%A7%D8%AD%D8%AA%D9%85%D8%A7%D9%84-%D8%AA%D8%AC%D8%AF%DB%8C%D8%AF%D9%86%D8%B8%D8%B1-%D9%88%D8%AC%D9%88%D8%AF

وی با اشاره به اینکه بنده در دوره یازدهم مجلس شورای اسلامی یکی از طراحان تشکیل شورای قیمت‌گذاری بوده‌ام، افزود: باید هزینه‌ها سه ماه قبل از برداشت و پیش از کاشت، داشت و برداشت آنالیز شود، قیمتی که بنده مطرح کردم ۱۹ هزار تومان بود اما طبق رای‌گیری انجام‌شده در کمیسیون کشاورزی، قیمت ۱۷ هزار تومان مصوب شد.

وی با تاکید بر اینکه باید تلاش کنیم تا در محصول استراتژیکی مانند گندم خودکفا شویم، تاکید کرد: مقام معظم رهبری سال‌هاست که به رونق تولید تاکید ویژه دارند و در این شرایط ما باید به طور عملی از تولید حمایت کنیم.

نوروزی با بیان اینکه در شرایطی که مقام معظم رهبری به رشد و حمایت از تولید تاکید دارند و عده‌ای از دلالان و رانت‌خواران از واردات گندم سود می‌برند ما باید به نفع کشاورزان عمل کنیم، یادآور شد: اگر قرار باشد گندم را از کشورهای اوراسیا و همسایه وارد کنیم قیمت‌ تمام‌شده آن بالاتر از ۱۵ هزار تومان می‌شود.