توسعه بازارچه‌های مرزی ایران و پاکستان به افزایش اشتغال و امنیت مرزها کمک می‌کند

ملک فاضلی با اشاره به حادثه سیل اخیر در پاکستان نیز گفت: ضمن ابراز تسلیت و همدردی با مجلس و مردم پاکستان، از هر گونه کمک های انسان دوستانه به مردم سیل زده این کشور دریغ نخواهیم کرد.

وی افزود: بین مردم مسلمان و همسایه ایران و پاکستان یک ارتباط ناگسستنی وجود دارد که از ابتدای انقلاب اسلامی ایران تاکنون وجود داشته است.

به گزارش ایسنا، سید مشاهد حسین رئیس کمیسیون سیاست خارجی مجلس سنای پاکستان در دیدار هیأت مجلس شورای اسلامی شرکت کننده در سومین سمینار منطقه‌ای مجالس کشورهای آسیا و اقیانوسیه در اسلام آباد پاکستان پیرامون اهداف توسعه پایدار در حاشیه این سمینار با اشاره به روابط خوب کشورش با جمهوری اسلامی ایران گفت: اراده سیاسی مقامات پارلمانی و دولتی پاکستان و نقطه اشتراک تمام احزاب این کشور بر تعمیق مناسبات با ایران قرار دارد.

در این دیدار مجید ناصری نژاد و محسن فتحی نمایندگان مجلس شورای اسلامی و سفیر جمهوری اسلامی در اسلام آباد نیز حضور داشتند .

این سمینار طی دیروز و امروز، ۶ نشست در زمینه موضوعات مختلف مرتبط با توسعه پایدار در منطقه آسیا – اقیانوسیه برگزار می کند و هیأت جمهوری اسلامی در همه این نشست‌ها به ارائه مواضع و نقطه نظرات کشورمان در خصوص این موارد خواهد پرداخت.

این سمینار دو روزه به بررسی نقش مجالس منطقه آسیا و اقیانوسیه در تحقق اهداف هفده گانه توسعه پایدار جهانی اعم از بهداشت و سلامت، فقر، گرسنگی و سوء تغذیه، آموزش، تغییرات اقلیمی و آب و هوایی می پردازد.

رئیس هیأت پارلمانی جمهوری اسلامی ایران شرکت کننده در سومین سمینار منطقه ای مجالس کشورهای آسیا و اقیانوسیه گفت: یکی از مؤلفه های مهم در افزایش مراودات فی‌مابین دو کشور، توسعه بازارچه های مرزی و ایجاد گمرکات در دو سوی مرزهاست که به افزایش اشتغال و افزایش امنیت در مرزهای مشترک کمک زیادی می کند.

رئیس پرتقالی اتحادیه بین المجالس جهانی و نمایندگانی از مجالس کشورهای مختلف این مناطق به شکل حضوری و وبیناری شرکت دارند. همچنین هیأتی از مجلس شورای اسلامی به ریاست ملک فاضلی عضو کمیسیون بهداشت و درمان، محسن فتحی عضو شورای اجرایی گروه بین المجالس ایران و مجید ناصری نژاد عضو کمیسیون انرژی در این سمینار شرکت کرده اند.

مشاهد حسین در بخش دیگری از سخنان خود گفت : تحریم های ناعادلانه علیه ایران از همان ابتدا نادرست بود و اکنون خرسندیم که مذاکرات برای رفع این تحریم ها به مراحل خوبی رسیده است .

وی افزود: یکی از مؤلفه های مهم در  افزایش  مراودات فی‌مابین دو کشو ، توسعه بازارچه های مرزی و ایجاد گمرکات در دو سوی مرزها است که به افزایش اشتغال و افزایش امنیت در مرزهای مشترک کمک زیادی می کند.

رئیس کمیسیون سیاست خارجی مجلس سنای پاکستان در ادامه با قدردانی از  حضور فعال هیأت ایران در سمینار مذکور، ابراز امیدواری کرد مناسبات پارلمانی در سطوح مختلف بیش از پیش افزایش یابد.

سومین سمینار منطقه ای مجالس کشورهای منطقه آسیا- اقیانوسیه به دعوت مشترک اتحادیه بین المجالس جهانی(IPU)و مجلس ملی پاکستان در محل صحن علنی پارلمان پاکستان در اسلام آباد از صبح روز گذشته آغاز به کار کرد.

در ادامه این ملاقات همچنین ملک فاضلی رئیس هیأت پارلمانی جمهوری اسلامی از ایران و پاکستان به عنوان دو کشور دوست و برادر یاد کرد و گفت: اشتراکات فراوان فی‌مابین دو کشور، گسترش هر چه بیشتر مناسبات دو کشور همسایه را ایجاب می کند.

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1401062418538/%D8%AA%D9%88%D8%B3%D8%B9%D9%87-%D8%A8%D8%A7%D8%B2%D8%A7%D8%B1%DA%86%D9%87-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%85%D8%B1%D8%B2%DB%8C-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D9%88-%D9%BE%D8%A7%DA%A9%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86-%D8%A8%D9%87-%D8%A7%D9%81%D8%B2%D8%A7%DB%8C%D8%B4-%D8%A7%D8%B4%D8%AA%D8%BA%D8%A7%D9%84-%D9%88-%D8%A7%D9%85%D9%86%DB%8C%D8%AA