تخصیص تسهیلات ۵ میلیارد ریالی برای هزار شرکت دانش‌بنیانتفاهم‌نامه همکاری تامین مالی یک هزار شرکت دانش‌بنیان با حضور معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس جمهوری و وزیر اقتصاد و دارایی منعقد شد.

به گزارش ایسنا، بر اساس این تفاهم نامه همکاری که امروز به امضای معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رییس‌جمهوری و سید سعید شمسی نژاد رییس بانک قرض الحسنه مهر ایران رسید، بانک قرض‌الحسنه مهر ایران با بهره مندی از ظرفیت‌ها و قابلیت‌های موجود و به منظور توسعه همکاری‌های مشترک با معاونت علمی، نسبت به تخصیص حداکثر ۱۰۰۰ فقره وام اشخاص حقوقی به شرکت‌های دانش بنیان و فناور با معرفی معاونت علمی یا صندوق توسعه فناوری‌های نوین تا سقف ۵ میلیارد ریال با دوره بازپرداخت ۲۴ ماه تامین مالی اقدام می‌کند.

۲۰۰ فقره از این وام‌ها، به شرکت های دانش بنیان و فناور مستقر در پارک فناوری پردیس و ۸۰۰ فقره دیگر به شرکت‌های برتر مستقر در پارک های علم و فناوری و مراکز برتر در سراسر کشور اختصاص خواهد یافت.

روح الله دهقانی معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس جمهوری، در این مراسم از نقش بانک‌ها در حمایت از اقتصاد دانش‌بنیان گفت و افزود: یک جریان خوب حمایتی در سال جاری برای حمایت از اقتصاد دانش‌بنیان شکل گرفت که نامگذاری امسال به نام «تولید دانش بنیان و اشتغال‌آفرین» آن را توسعه داد؛ اما نباید این جریان به امسال محدود شود و می‌بایست طلیعه یک جریان و حرکتی مستمر و بزرگ در مسیر توسعه اقتصاد دانش‌بنیان باشد.

وی افزود: قطعا نگاه مقام معظم رهبری در نام‌گذاری سال جاری نیز معطوف به ایجاد جریانی مستمر و پویا در حمایت از این اقتصاد بوده و در این نهضت، بانک‌ها با نظام‌های تامین مالی پویایی همچون قرض الحسنه در آن نقشی راهبردی دارند.

دهقانی، قرض‌الحسنه را راهکاری اثربخش و ارزش‌آفرین در تامین مالی و توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان برشمرد و افزود: براساس آیه شریف منْ ذا الّذی یقْرض اللّه قرْضًا حسنًا فیضاعفه له أضْعافًا کثیرةً، خداوند متعال تضمین می‌کند که برکات این اقدام نیکو، چند برابر بازمی‌گردد.

وی با بیان این‌که حوزه دانش‌بنیان، مصداق خلق ارزش افزوده چند برابری است؛ اظهار کرد: با یک رویکرد دوراندیشانه، نگرشی بلندمدت و جامع‌نگر، یکی از حوزه‌هایی را که می‌توان مصداق عینی بازگشت چندین برابری ارزش دانست، همین حوزه دانش بنیان است؛ حوزه‌ای که از ظرفیت ارزش افزوده‌های چندصدبرابری و خلق ارزش چندین برابری حوزه دانش بنیان واقعی برخوردار است.

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس جمهوری افزود: حوزه دانش‌بنیان واقعی که به واسطه استفاده از دانش و فناوری روز، ارزش افزوده خلق می‌کند، می‌تواند بستر بسیار خوبی برای قرض‌الحسنه باشد.

دهقانی با بیان این که باید با استفاده از الگوی مطلوب قرض‌الحسنه، راه برای توسعه و رونق شرکت‌های دانش بنیان واقعی فراهم شود، ادامه داد: دانش و فناوری به واسطه قرض‌الحسنه شکل می‌گیرد و این روش، یکی از راهبردهای توسعه اقتصاد دانش بنیان به شمار می‌رود، امری‌که می‌تواند زمینه‌ساز رشد و پیشرفت کشور باشد.

وی ابراز امیدواری کرد امسال طلیعه حرکت جدی این بانک و سایر بانک‌ها در مسیر ارائه روش‌های کارآمد و نوین در ارائه تسهیلات و حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان باشد.

به نقل از معاونت علمی ریاست‌جمهوری، دز بخش پایانی این مراسم، دهقانی به عنوان سفیر قرض الحسنه در حوزه دانش‌بنیان تقدیر شد.

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1401091611206/%D8%AA%D8%AE%D8%B5%DB%8C%D8%B5-%D8%AA%D8%B3%D9%87%DB%8C%D9%84%D8%A7%D8%AA-%DB%B5-%D9%85%DB%8C%D9%84%DB%8C%D8%A7%D8%B1%D8%AF-%D8%B1%DB%8C%D8%A7%D9%84%DB%8C-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D9%87%D8%B2%D8%A7%D8%B1-%D8%B4%D8%B1%DA%A9%D8%AA-%D8%AF%D8%A7%D9%86%D8%B4-%D8%A8%D9%86%DB%8C%D8%A7%D9%86