تحریم آمریکا و انگلیس علیه یک گروه هک روسی

آمریکا و انگلیس، هفت نفر از اعضای گروه هک روسی “تریک بات” (TrickBot) را تحریم کردند.

تحریم‌های جدید آمریکا، هر گونه اموال متعلق به این هفت روسی را بلوکه کرده و هر گونه معاملات آنها در آمریکا یا با نهادهای آمریکایی را ممنوع می کند. تحریم‌های انگلیس، دارایی این افراد در انگلیس را مسدود و سفر آنها به این کشور را ممنوع کرده است. هنوز معلوم نیست که آیا این هفت نفر، دارایی‌هایی در آمریکا یا انگلیس دارند. این تحریم‌ها تا حد زیادی نمادین به حساب می‌آیند زیرا روسیه هم اکنون تحت تحریم‌های گسترده‌ای قرار دارد و هکرهای روسیه معمولا از آمریکا یا انگلیس، دوری می کنند.

ویروس تریک بات، در مقطعی به عنوان یکی از تهدیدهای امنیتی مخرب اینترنت به شمار می رفت که قادر بود اطلاعات مالی را به سرقت برده و با انتشار در سراسر شبکه ها، باج افزار نصب کند.

وزارت خزانه داری آمریکا در بیانیه‌ای با اشاره به حملات باج افزاری علیه سه مرکز پزشکی مینه سوتا که شبکه های رایانه‌ای و تلفن‌ها را مختل کرده و باعث انحراف آمبولانسها شد، اعلام کرد اعضای گروه تریک بات علنا از راحتی هدف گرفتن مراکز پزشکی و سرعتی که باج‌ها به این گروه پرداخت شده بود، مباهات کرده بودند. در بیانیه دولت انگلیس آمده است تحریم‌ها به منزله آغاز کمپین اقدام هماهنگ علیه عاملان حملات باج افزاری توسط انگلیس و آمریکا است.

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1401112116209/%D8%AA%D8%AD%D8%B1%DB%8C%D9%85-%D8%A2%D9%85%D8%B1%DB%8C%DA%A9%D8%A7-%D9%88-%D8%A7%D9%86%DA%AF%D9%84%DB%8C%D8%B3-%D8%B9%D9%84%DB%8C%D9%87-%DB%8C%DA%A9-%DA%AF%D8%B1%D9%88%D9%87-%D9%87%DA%A9-%D8%B1%D9%88%D8%B3%DB%8C

به گزارش ایسنا، وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد اعضای این گروه ظاهرا با سرویس‌های اطلاعاتی روسیه ارتباط دارند و فعالیت‌های سایبری مخربی را انجام داده‌اند که قربانیان غیرروسی را از سال ۲۰۱۴ هدف گرفته و شامل موجی از حملات باج افزاری علیه زیرساخت‌های حساس، بیمارستان‌ها، مراکز پزشکی در آمریکا، انگلیس و کشورهای دیگر بوده است. محققان مایکروسافت پیش از انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰، در بحبوحه نگرانی نسبت به تلاش احتمالی روسیه برای نفوذ به زیرساخت آمریکا، موقتا ابزارهای هک تریک بات را مختل کرده بودند.

بر اساس گزارش بلومبرگ، کیفرخواستی علیه یکی از این هفت نفر در دادگاه منطقه ای نیوجرسی آمریکا اعلام شد. وی به عنوان یکی از اعضای ارشد گروه تریک بات توصیف شده و به ارتکاب کلاهبرداری بانکی پیش از مشارکت در این گروه، متهم شده است.