تحت هیچ شرایطی صادرات دام زنده نخواهیم داشت

وی افزود: در بحث تعیین قیمت مرغ دخالتی نکردیم. اتحادیه قیمت‌ها را اعلام کرد و این قیمت نیز منطقی بود زیرا در سال گذشته قیمت همین مرغ ۴۴ هزار تومان تعیین شده بود و بر همین اساس در همین مدت نیز ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار تن مرغ تولید شده بود.

سرپرست وزارت جهاد کشاورزی تصریح کرد: در دوره‌ای انجمن‌ها تصمیم گرفتند، جوجه تولید شود زیرا قیمت جوجه پایین بود و این موضوع خللی در بازار ایجاد کرد و مقدار تولید مرغ به نصف ظرفیت تولید کاهش پیدا کرد.

سرپرست وزارت جهادکشاورزی با بیان اینکه صادرات دام زنده ممنوع است، عنوان کرد: تا زمانی که بازار داخلی ثبات پیدا نکند، تحت هیچ شرایطی صادرات دام زنده نخواهیم داشت. اگر هر استانی مدعی شد که مازاد دام دارد، خریدار آن شرکت پشتیبانی امور دام است.

ایسنا/خراسان رضوی سرپرست وزارت جهاد کشاورزی گفت: تا زمانی که بازار داخلی ثبات پیدا نکند، تحت هیچ شرایطی صادرات دام زنده نخواهیم داشت.

وی عنوان کرد: حدود دو هفته در کشور کمبود مرغ داشتیم که در حال حاضر این مشکل برطرف شده و کمبود مرغ نداریم. سوال من از مرغداران، کشتارکن و کشتارگاه‌ها این است که چه اتفاقی در این مدت کوتاه افتاده که قیمت مرغ ۳۰ تا ۴۰ درصد افزایش داشت؟ این درحالی است که قیمت نهاده سقوط کرده و دستمزدها نیز نهایتا ۲۷ درصد افزایش پیدا کرده است.

سید محمد آقامیری امروز، ۲۵ اردیبهشت ماه در اختتامیه دومین نشست تخصصی مدیران کشتارگاه دام و طیور منطقه ۳ که در محل سالن اجتماعات شهید قاسم سلیمانی برج سپید مشهد برگزار شد، اظهار کرد: اینکه دولت جایگزین بخش خصوصی شود را قبول ندارم و در همین راستا صفر تا ۱۰۰ تامین و تنظیم بازار مرغ و تخم‌مرغ را به اتحادیه مربوطه واگذار کردیم.

وی اضافه کرد: به دو شرط تعیین قیمت را به اتحادیه واگذار کردیم. اول اینکه این عدد باید تا تاریخ ۳۱ فروردین سال ۱۴۰۳ ثابت باشد و دوما اینکه در صورت تغییر قیمت نهاده‌ها مگر افزایش بالای ۷ درصد، این قیمت ثابت بماند.

آقامیری ادامه داد: پس از تخلف چند کارخانه جوجه‌کشی اعلام کردیم که اگر گران‌فروشی انجام شد، شرکت متخلف به اندازه ظرفیت تولید جریمه شود. بر همین اساس یکی از این شرکت‌ها ۳۲۴ میلیارد تومان جریمه شد و این راه ادامه دارد.

سرپرست وزارت جهاد کشاورزی عنوان کرد: بعد از واگذاری تعیین قیمت به اتحادیه، قیمت‌ها تا ۸۵ هزار تومان نیز افزایش داشت که پس از آن با ابزار نظارتی به این موضوع ورود پیدا کردیم. با انجمن جوجه یک‌روزه به توافق رسیدیم و قیمت را ۱۵ هزار و ۹۰۰ تا ۱۶ هزار و ۹۰۰ اعلام کردند اما قیمت جوجه از فردای آن روز تا ۳۲ هزار تومان افزایش پیدا کرد.

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1402022516522/%D8%AA%D8%AD%D8%AA-%D9%87%DB%8C%DA%86-%D8%B4%D8%B1%D8%A7%DB%8C%D8%B7%DB%8C-%D8%B5%D8%A7%D8%AF%D8%B1%D8%A7%D8%AA-%D8%AF%D8%A7%D9%85-%D8%B2%D9%86%D8%AF%D9%87-%D9%86%D8%AE%D9%88%D8%A7%D9%87%DB%8C%D9%85-%D8%AF%D8%A7%D8%B4%D8%AA