تجارت چین با روسیه رکورد زد

تجارت چین با روسیه در سال ۲۰۲۲ به رکورد ۱۹۰ میلیارد دلار رسید.

بر اساس محاسبات رویترز بر اساس داده‌های گمرک چین در روز جمعه، تجارت چین با روسیه در ماه دسامبر از نظر دلاری به شدت کاهش  و صادرات ۸.۳ درصد نسبت به ماه مشابه سال گذشته افزایش یافت که نسبت به افزایش ۱۷.۹ درصدی ماه نوامبر کاهش داشت. واردات از روسیه ۸.۳ درصد افزایش یافت که نسبت به رشد ۲۸.۵ درصدی در ماه نوامبر کاهش یافت زیرا افزایش موارد ابتلا به کووید-۱۹ پس از پایان ناگهانی چین به محدودیت‌های شدید بر تقاضای داخلی تأثیر گذاشت.

به گزارش ایسنا، دولت چین روز جمعه اعلام کرد در حالی که واردات روسیه از اتحادیه اروپا به دلیل تحریم‌های مربوط به حمله مسکو به اوکراین کاهش یافت، تجارت چین با روسیه در سال گذشته به رکورد ۱.۲۸ تریلیون یوان (۱۹۰ میلیارد دلار) رسید.

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1401102315684/%D8%AA%D8%AC%D8%A7%D8%B1%D8%AA-%DA%86%DB%8C%D9%86-%D8%A8%D8%A7-%D8%B1%D9%88%D8%B3%DB%8C%D9%87-%D8%B1%DA%A9%D9%88%D8%B1%D8%AF-%D8%B2%D8%AFلیو دالیانگ، سخنگوی اداره کل گمرک چین در یک نشست خبری گفت: صادرات و واردات چین در سال ۲۰۲۲ به روسیه سه درصد از کل تجارت چین را تشکیل می‌دهد. صادرات کالاهای چینی به روسیه برای شش ماه متوالی رشد داشته است.

ژانگ هانهویی، سفیر چین در روسیه گفت: با پایان سیاست ضد کووید صفر پکن، روسیه و چین آماده هستند تا سفرهای دوجانبه را در اسرع وقت از سر بگیرند و همکاری استراتژیک خود را تعمیق بخشند.