تجارت با الجزایر باید از سر گرفته شود

وی افزود: در سال ۱۳۹۹ نزدیک به ۱۲ تن به ارزش ۲۵۲ هزار دلار، سال ۱۳۹۸ بیش از ۱۳۱ تن به ارزش دو میلیون و ۲۶۳ هزار دلار، سال ۱۳۹۷ فقط ۱۵ کیلوگرم به ارزش ۳۰۰ دلار، سال ۱۳۹۶ نزدیک به یک تن به ارزش ۲۷ هزار دلار و سال ۱۳۹۵، سه ونیم تن کالا به ارزش ۶۴ هزار و ۵۰۰ دلار،   از الجزایر وارد ایران شده که عمدتا ماشین آلات یا قطعات صنعتی و الکترونیکی بودند.

قائم مقام باشگاه تجار ایران و آفریقا گفت: در تلاش هستیم تا با اراده و  هماهنگی تشکل‌های تجاری دو کشور نه تنها تجارت بین ایران و الجزایر از سر گرفته شود، بلکه تجارت با این کشور نیز به عنوان دروازه ورود به شمال آفریقا به حد مطلوب و مناسب برسد.

قائم مقام باشگاه تجار ایران و آفریقا افزود: مجموع تجارت  الجزایر در سال گذشته میلادی ۸۴ میلیارد دلار بود که سهم  صادرات کالا از این کشور در سال ۲۰۲۱  حدود ۳۸ میلیارد دلار بوده  که۳۳ میلیارد دلار آن  مربوط به صادرات سوخت  بوده است و بیشترین صادرات این کشور نیز  به ترتیب به مقصد ایتالیا، اسپانیا، فرانسه، امریکا و کره جنوبی صورت گرفته است.

وی در خصوص میزان واردات الجزایر در سال ۲۰۲۱ گفت: مجموع ارزش کالاهای وارداتی به مقصد الجزایر در سال ۲۰۲۱ میلادی بالغ بر۳۵ میلیارد دلار بوده است که ۵ قلم اول لیست واردات این کشور را به ترتیب ماشین آلات مکانیکی، غلات، ماشین آلات الکترونیکی، پلاستیک و وسایل نقلیه به خود اختصاص داده است که پنج کشوراول  تامین کننده کالا برای الجزایر   به ترتیب چین، فرانسه، روسیه، اسپانیا و آلمان بودند.

لطیفی تاکید کرد: متاسفانه از ابتدای سال ۱۴۰۰ و در ماه‌های آخر دولت دوازدهم تا پایان مهر ماه امسال، هیچ کالایی بین ایران و الجزایر تبادل نشد که باید برای بازگشت تجارت اقدامات فوری انجام  شود.

سید روح اله لطیفی در گفت‌وگو با ایسنا، درباره آخرین وضعیت تجارت ایران و الجزایر اظهار کرد: جمهوری دموکراتیک خلق الجزایر با وسعت ۲.۴ میلیون متر مربعی در کنار مدیترانه در شمال آفریقا واقع شده که به دلیل اشتراکات دینی و فرهنگی و روابط نزدیک سال‌های گذشته و همسایگی با کشورهای مراکش، موریتانی، مالی، تونس، لیبی و نیجر می‌تواند شریک مناسبی برای تجار ایرانی باشد.

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1401091006679/%D8%AA%D8%AC%D8%A7%D8%B1%D8%AA-%D8%A8%D8%A7-%D8%A7%D9%84%D8%AC%D8%B2%D8%A7%DB%8C%D8%B1-%D8%A8%D8%A7%DB%8C%D8%AF-%D8%A7%D8%B2-%D8%B3%D8%B1-%DA%AF%D8%B1%D9%81%D8%AA%D9%87-%D8%B4%D9%88%D8%AF

لطیفی افزود:  مجموع صادرات خدمات از الجزایر  بیش از ۳ میلیارد دلار بوده و واردات خدمات به الجزایر نیز در همان سال به ۸ میلیارد دلار رسیده است.

قائم مقام باشگاه تجار ایران و آفریقا تاکید کرد: با وجود تجارت ۸۴ میلیارد دلاری الجزایر در سال، ایران و الجزایر از ابتدای سال ۱۴۰۰ سهمی از بازارهای هم نداشتند  در صورتی که با وجود همه گیری کرونا در سال ۱۳۹۹ نزدیک به ۲۴۸ هزار تن کالا به ارزش ۱۲۳ میلیون و ۵۹۱ هزار دلار انواع کالا که عمدتا محصولات فولادی، خشکبار و کشمش بود از ایران به الجزایر صادر شده که بالاترین میزان صادرات ایران در ۶ سال اخیر بوده است.

وی افزود: یکی از اقلام مهم وارداتی کشورمان در سال‌های اخیر نهاده‌های دامی و کالای اساسی بوده که الجزایر خود تولید کننده گندم و جو است از طرفی کشورمان تولیدات مناسبی از  مشتقات پترو پالایشگاهی، قیر و اوره دارد که متاسفانه با هدف گذاری مناسب و دقیق می‌توان در تجارت دو کشور از این ظرفیت ها استفاده کرد.

قائم مقام باشگاه تجار ایران و آفریقا  می‌گوید از ابتدای سال ۱۴۰۰ تاکنون هیچ تجارت غیر نفتی بین ایران و الجزایر انجام نشده، در صورتی که این کشور می تواند شریک مناسبی برای حضور کالاهای ایرانی در شمال آفریقا باشد.

لطیفی در خصوص صادرات  ایران به الجزایر توضیح داد: در سال ۱۳۹۸ نزدیک به ۳۵ هزار تن کالای ایرانی به ارزش ۱۸.۳ میلیون دلار، سال ۱۳۹۷ حدود ۶۱.۴ هزار تن کالا به ارزش ۲۹.۳ میلیون دلار، سال ۱۳۹۶،   ۳۳۶۱ تن کالا به ارزش هفت میلیون و ۱۰۸ هزار دلار و سال ۱۳۹۵ نیز  ۱۳.۳هزار تن کالا به ارزش ۲۳.۷ میلیون دلار، از ایران به الجزایر صادر شده است.