تبدیل برخی عشایر به بدهکارانی که دامشان را حراج می کنند

فرهمند یکی دیگر از عشایر خراسان شمالی است که می گوید کاهش قیمت دام زنده و آزادسازی قیمت نهاده ها، عشایر را ناتوان کرده است. الان عشایر نمی توانند ۴ راس گوسفند را پروار  و روانه بازار کنند، بره ای که باید پروار و با قیمت کیلویی ۸ هزار تومان برسد را با نرسیدن به وزن کافی وارد بازار کرده و با قیمت ۲۸ تا ۳۰ هزار تومان می فروشند.

با نگرانی به بره های تازه به دنیا آمده نگاهی می اندازد و یکی از آن را در بغل می گیرد و چشم هایش را به آسمان می دوزد و دعا می کند تا آن ها امسال زنده بمانند.

سید جواد ایلالی دادستان مرکز خراسان شمالی نیز وجود امنیت در مناطق عشایری را بسیار مهم می خواند و می گوید: مردم استان گلستان به‌ویژه مراوه‌تپه زیر سایه وحدت و همدلی در کنار عشایر زندگی مسالمت‌آمیز دارند.

وی با بیان اینکه در بستر ستاد اقتصاد مقاومتی و حقوق عامه مشکلات مناطق عشایری را بررسی خواهیم کرد، می افزاید: دادستان، مدافع حقوق عامه است لذا برای رفع مشکلات جامعه عشایری از هیچ تلاشی دریغ نخواهیم کرد.

با انگشت هایش اشاره به چند گوسفندی می کند که تازه بره هایشان به دنیا آمده و پاهایشان را بسته تا حرکت نکنند و بره هایشان بتوانند شیر بخورند و بعد از آن به چند گوسفند دیگر اشاره می کند که در یک محوطه محصور شده در حال نگهداری هستند و می گوید علوفه ای نیست که بخورد تا بتواند بره اش را شیر بدهد؛ بقیه گوسفندان نیز از گرسنگی در زیر آفتاب در حال چرت زدن هستند و این وضعیت این چند سال عشایر است.

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1401083021030/%D8%AA%D8%A8%D8%AF%DB%8C%D9%84-%D8%A8%D8%B1%D8%AE%DB%8C-%D8%B9%D8%B4%D8%A7%DB%8C%D8%B1-%D8%A8%D9%87-%D8%A8%D8%AF%D9%87%DA%A9%D8%A7%D8%B1%D8%A7%D9%86%DB%8C-%DA%A9%D9%87-%D8%AF%D8%A7%D9%85%D8%B4%D8%A7%D9%86-%D8%B1%D8%A7-%D8%AD%D8%B1%D8%A7%D8%AC-%D9%85%DB%8C-%DA%A9%D9%86%D9%86%D8%AF

ایلالی بر ضرورت تامین امنیت مناطق عشایری استان گلستان تاکید می کند و متذکر می شود: ترکمن‌ها نجیب، مهمان‌نواز و مهمان‌دوست هستند و با عشایر سال‌ها مسالمت‌آمیز کنار هم زندگی کردند و به طور قطع مشکلات موجود با اتخاذ تدابیر لازم قابل حل است.

درست می گویند؛ تا چشم کار می کند خاک نرم است و انگار با علوفه دستی که قیمت آن نیز خیلی بالاست تغذیه می شوند.

کوهستانی ادامه می دهد: خوراک دام مشکل اصلی عشایر خراسان شمالی است اما یکی دیگر از مشکلاتی که با آن سالهاست مواجه ایم تخریب دامداری های ما توسط بومی ها در مناطق قشلاقی در استان گلستان است که مجبور هستیم بعد از کوچ به این مناطق، دوباره آن ها را مرمت و یا بازسازی کنیم که هزینه زیادی بر دوش ما گذاشته می شود.

دادستان مرکز خراسان شمالی از اداره‌کل منابع طبیعی گلستان درخواست می کند با نگاه ارفاقی در خصوص عشایر اظهارنظر کند و می گوید: قانون، خشک و خط‌کشی شده است اما در مقام اجرا باید قانون را تلطیف کرد، عشایر تولیدگر و اشتغال‌آفرین هستند و باید با مساعدت اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری و هدایت و مدیریت کلان مدیران استان‌های خراسان شمالی و گلستان مشکلات جامعه عشایری برطرف شود.

وی وجود امنیت در مناطق عشایری را بسیار مهم می خواند و یادآور می شود: اتفاقاتی که سال گذشته در مناطق عشایری گلستان افتاده خوشایند نبوده و قطعا نگاه مردم بافرهنگ استان گلستان و شهرستان مراوه‌تپه این نیست که بخواهند به اموال خصوصی عشایر تعرض کنند.

وی می گوید: باید برای تمدید و امهال وام های عشایری چاره ای اندیشید چراکه برای تک تک آن ها اخطاریه صادر شده است.

به یکی دیگر از سیاه چادرهای همسایه سری زدم، دو آقا در حال انتقال گوسفندان به داخل کامیون بودند، تعداد دام هایشان را پرسیدم اما با ناراحتی گفتند از تعداد دام عشایری چیزی نپرس، قیمت علوفه عشایر را بیچاره کرده و اگر به همین شکل ادامه یابد، باید عشایر جمع شود.

ایسنا/خراسان شمالی به یکی از چادرهای عشایری در منطقه سملقان شهرستان مانه و سملقان که در حال آماده کردن وسایل برای کوچ است می رسم، زن و شوهر میانسالی داخل یک سیاه چادر هستند که در آن بره های تازه به دنیا آمده گوسفندان نگهداری می شود و آن ها را تر و خشک می کنند.

سابقه حضور ۴۰۰ ساله عشایر در استان گلستان و به جا آوردن حسن همسایگی برای آن ها

میزبان، معاون عمران و امور زیربنائی سازمان عشایری نیز در گفت و گو با ایسنا در ارتباط با تخریب دامداری های عشایر خراسان شمالی در استان گلستان اظهار می دارد: با استانداری، دستگاه های انتظامی و امنیتی این موضوع رصد می شود و به این نتیجه رسیده ایم که با صحبت مبنی بر اینکه آن عرصه و زیست بوم (مراتع استان گلستان) متعلق به هر دو طرف است، به عشایر واگذار شده است.

وی می افزاید: عشایر در مناطق قشلاقی استان گلستان سابقه حضور ۳۰۰ تا ۴۰۰ ساله را دارند و باید حسن هم جواری و همسایگی به جا آورده شود و به دنبال آن هستیم تا به تدریج شرایط باثبات کنار هم بودن و استفاده از آن عرصه ها به صورت مشترک را فراهم کنیم.

گوسفندانی که از گرسنگی چرت می زنند

قیمت علوفه عشایر را بیچاره کرده است

بابت خرید علوفه به بانک و مردم خیلی بدهکار بودند و از سوی دیگر نمی توانستند همه دام ها را سیر کنند؛ در نتیجه مجبور به فروش دام های خود حتی زیر قیمت و به صورت مدت دار شده اند.

کاهش قیمت دام زنده، عشایر را ناتوان کرده است

وی در ادامه با اشاره به افزایش قیمت نهاده های دامی تصریح می کند: قیمت نهاده های دامی تا ۶ برابر افزایش یافته و این در حالی است که قیمت دام زنده و گوشت قرمز حتی تا دو برابر نیز افزایش نیافته است و برای کمک به عشایر و حفظ دام های مولد، طرح های مختلفی همچون تحویل علوفه مدت دار و ارائه تسهیلات ارزان قیمت برای خرید نهاده های دامی از محل بند ب تبصره ۱۶ در حال اجراست.

تی

خود را رضا کوهستانی معرفی می کند و ادامه می دهد: ۵ خانوار هستیم و با یکدیگر این زمین کشاورزی را با قیمت ۲۰۰ میلیون تومان یعنی برای هر هکتار ۸۰۰ هزار تومان اجاره کردیم تا گوسفندها از ته چر گندم و جوی برداشت شده، استفاده کنند اما ته چر کجاست؟ هیچ چیزی نیست و این زبان بسته ها خاک می خوردند.

او که ۱۰۰ راس گوسفند در سال گذشته داشته اما به خاطر نبود علوفه و گرانی، این تعداد به ۵۰ راس رسیده، می گوید: امسال اگر وضعیت مراتع قشلاقی خوب نباشد، این ۵۰ گوسفند نیز به صفر خواهند رسید.

حمایت تمام‌ قد دادستانی از عشایر

م

معاون عمران و امور زیربنایی سازمان عشایری می گوید: به دنبال اخذ مجوز صادرات ۲۰۰۰ راس دام عشایری به کشورهای خلیج فارس هستیم که تاکنون ۱۰ هزار راس دام عشایری نیز صادرات شده است.

با وجود داشتن پروانه چرای دام، باز هم جریمه می شوند

پیرمرد با یک کلمن بزرگ پر از داروهای دامی از سیاه چادر بیرون می آید و آمپولی را آماده می کند تا دارو را به چند گوسفند تزریق کند و می گوید نمی دانم چرا سال گذشته بیشتر بره هایم زمانیکه به مراوه تپه رفتیم، مردند و امسال می ترسیم دوباره همین اتفاق تکرار شود. خشکسالی، نبود علوفه و گرانی قیمت آن از یک سو، از بین رفتن بره ها نیز از سوی دیگر باعث شده تا فشار مالی زیادی به ما وارد شود و امسال جز هزینه کردن، درآمدی نداشتیم.

وی در جلسه امور عشایری مشترک سه استان گلستان، خراسان‌شمالی و رضوی اظهار می کند: از بدو ورود به استان گلستان با معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی خراسان شمالی، فرماندار و دادستان مراوه‌تپه جلسه داشتیم و امیدوارم خروجی این نشست‌ها، آثار و برکات فراوان برای عشایر به همراه داشته باشد.

کمی دورتر را نگاه می کنم گله گوسفند در حال نزدیک شدن به سیاه چادر هستند اما انگار طوفانی پشت سر آن ها رخ داده و گرد و خاک خیلی زیادی بلند شده که نتیجه نبود پوشش گیاهی است؛ حتی یک بوته از علف هم به چشم نمی خورد و تا چشم کار می کند خاک نرم است.

نزدیک گله می شوم، گله خسته اما گرسنه تر از همیشه از پیاده روی روزانه باز می گردد، چوپان به امید پیدا کردن مقداری علوفه، گله را هنگام طلوع آفتاب به اطراف بُرده اما دریغ از یک ساقه خشکیده باقی مانده از گندم چیده شده.

ک

نزد پیرزن می روم با روی خوش سلام و احوال پرسی می کند، حالش را می پرسم اما با ناراحتی و نگرانی می گوید حالمان اصلا خوب نیست؛ وقتی حال گوسفندهای ما خوب نباشد حال ما هم خوب نیست.

از سوی دیگر عشایر برای چرای دام های خود در استان گلستان دارای پروانه از سوی اداره منابع طبیعی هستند اما بازهم ما را جریمه می کنند و پرونده های قضایی برای ما تشکیل می دهند.