بهره‌بردار معدن آسمینون در جنوب کرمان خلع‌ ید شدمنصور شکرالهی روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: با عنایت ویژه رییس جمهور موضوع خلع ید بهره‌بردار معدن آسمینون در دستور شورای عالی معادن کشور قرار گرفت.

وی ادامه داد: با اجماع نظر اعضای شورای عالی معادن کشور، خلع ید بهره بردار تصویب و به منظور طی سلسله مراتب اداری ابلاغ خواهد شد.

مالک بخش خصوصی این معدن از آنجا که پس از چندسال اعتراض کارگران و جلسات متعدد با حضور مسئولان، قراردادهای بیش از یکهزار و ۲۰۰ کارگر را طی امسال نیز به شکل محدود تنظیم کرد، کارگران حاضر به امضا نشدند و لذا مالک نیز از اول خرداد امسال تعطیلی معدن را اعلام کرد. مدیران استان کرمان گفته بودند که مالک در جلسات مختلف تعهد داده بود که مشکل کارگران را حل و قراردادها را به شکل مناسب تنظیم کند اما خلف وعده کرده بود.

عقبه مشکلات این معدن به چندسال قبل بر می گشت و تجمع کارگران نیز هربار خبرساز شده بود.

پیشتر خبرگزاری جمهوری اسلامی(ایرنا) گزارش کاملی درباره مشکلات این معدن و تصمیم ها برای خلع ید بهره بردار منتشر کرده بود که در قالب لینک زیر می توانید مطالعه کنید:

به گزارش ایرنا پس از آنکه مدیران استان کرمان مطمئن شدند مالک این معدن حاضر به تامین حقوق کارگران نیست و تصمیم بر خلع ید او گرفتند، برخی تلاش های مالک برای جلوگیری از خلع ید نمایان شد؛ از جمله نامه ای به مدیران متولی که نیروی جدید به کار خواهد گرفت اما این اقدامات دیگر کارساز نبود.

شکرالهی نماینده مردم شهرستان های کهنوج، فاریاب، منوجان، رودبارجنوب و قلعه گنج در مجلس در ادامه مصاحبه خود با خبرنگار ایرنا از عنایت ویژه رییس جمهور، رییس قوه قضاییه، وزیر صمت، اعضای شورای کارگری استان کرمان، رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت جنوب کرمان، مدیر کل تعاون، کار و رفاه استان و همچنین همراهی جامعه کارگری معدن آسمینون تشکر کرد.

نماینده پنج شهرستان جنوبی استان کرمان با بیان اینکه فعالیت معدن کرومیت آسمینون تعطیل شده بود، گفت: این تعطیلی سبب اعتراض کارگران این معدن شده بود.

وی افزود: مجتمع معدنی کرومیت آسمینون بزرگترین معدن خاورمیانه محسوب می‌شود که متاسفانه به دلیل سوء مدیریت هر ساله شاهد تجمع های کارگری و مشکلات امنیتی در شهرستان منوجان بودیم.

وی ادامه داد: به دنبال اعتراضات شدید کارگری موضوع خلع ید در دستور کار قرار گرفت.

شکرالهی اظهار داشت: تمامی مشکلات این معدن طی یک نامه به رییس جمهور گزارش و با عنایت وی مشکل معدن برطرف شد.

وی مطالبه خود را در نامه به رییس جمهور برای رسیدگی به تعطیلی و اعتراضات معیشتی، رفاهی و ایمنی بیش از یک هزار کارگر معدن آسمینون واقع در جنوب استان کرمان اعلام کرد.

این نماینده تصریح کرد: معدن کرومیت آسمینون به منظور استحصال سنگ های معدنی به شخصی واگذار شد که باوجود درآمدهای هنگفت از محل معدن در پرداخت حقوق قانونی کارگران زحمتکش و محروم خود خودداری می کرد.

وی رعایت نکردن مسائل ایمنی زیست محیطی و پرداخت نکردن موضوعات معیشتی را از جمله تخلفات این بهره بردار عنوان کرد و گفت: این سوء‌مدیریت ها منجر به تهدید شغلی بیش از یک هزار نفر از کارگران زحمتکش و خانواده آنان شده بود.

شکرالهی افزود: زیاده طلبی و سوء مدیریت این بهره بردار سبب اعتراض چندباره کارگران و مسدود شدن مسیر ترانزیتی استان هرمزگان به استان کرمان نیز شده بود.

وی اظهار داشت: بهره بردار متاسفانه با وجود تذکرهای مداوم و پیگیری های مکرر به وعده های خود در زمینه معیشت کارگران و رعایت موضوعات ایمنی در محیط کار عمل نکرد و با بی‌اعتنایی نسبت به تعطیلی معدن اقدام کرد.

شکرالهی به شعار سال مقام معظم رهبری به نام تولید، دانش بنیان، اشتغال آفرین اشاره کرد و گفت: فعالیت های بهره بردار برخلاف شعار رهبر معظم انقلاب بود که به لطف خدا خلع ید شد.


منبع: https://www.irna.ir/news/84828279/%D8%A8%D9%87%D8%B1%D9%87-%D8%A8%D8%B1%D8%AF%D8%A7%D8%B1-%D9%85%D8%B9%D8%AF%D9%86-%D8%A2%D8%B3%D9%85%DB%8C%D9%86%D9%88%D9%86-%D8%AF%D8%B1-%D8%AC%D9%86%D9%88%D8%A8-%DA%A9%D8%B1%D9%85%D8%A7%D9%86-%D8%AE%D9%84%D8%B9-%DB%8C%D8%AF-%D8%B4%D8%AF