ایران جزء پنج قدرت دنیا در فناوری توربین‌های گازیایسنا/همدان مدیرعامل شرکت توانیر کشور گفت: کشور ایران در بحث فناوری توربین‌های گازی جزء پنج قدرت دنیا قرار گرفته است و در منطقه هیچ رقیبی ندارد.

آرش کردی جمعه ۹ دی در جلسه شورای اداری مدیریت توزیع برق شهرستان نهاوند که در محل این اداره برگزار شد، اظهار کرد: کشور ما در بحث فناوری توربین‌های گازی جزء پنج قدرت دنیا قرار دارد و کشورهای صنعتی مثل روسیه متقاضی دریافت خدمات توربین‌های گازی ما هستند و ما در منطقه هیچ رقیبی نداریم.

وی با بیان اینکه اگر دشمنی‌ها و تحریم‌ها علیه کشور ما وجود نداشت، می‌توانستیم به سایر کشورهای دنیا خدمات فنی و مهندسی برق ارائه دهیم، افزود: رشد صنعت برق و سیر تحولی این صنعت در کشور باعث افتخار است و همه اینها به خاطر مجموعه نظام و تحولی بوده که در کشور اتفاق افتاده است.

کردی تصریح کرد: گستردگی خدمات در صنعت برق کشور و درصد مشمول مشترکانی که از خدمات برق بهره‌ می‌برند و رشد و توسعه صنعتی که در این حوزه اتفاق افتاده، از پیشرفت‌های قابل توجه در کشور است.

مدیرعامل شرکت توانیر کشور ادامه داد: در حال حاضر ظرفیت تولید برق در کشور به ۹۰ هزار مگاوات رسیده این در حالیست که ظرفیت تولید برق قبل از انقلاب ۷۰۰۰ مگاوات بود و یک این دستاورد بزرگ است و البته مصرف برق ما در کشور نسبت به قبل از انقلاب ۲۱ برابر شده است.

وی یادآور شد: خوشبختانه در زمینه بهره‌برداری، تعمیرات و ساخت تجهیزات نیروگاهی صنعت برق خودکفا شده‌ایم و همچنین در بخش دانش فنی متکی به نیروهای داخلی هستیم که با توجه به‌ اینکه صنعت برق در بروز و ظهور توسعه نقش ویژه‌ای دارد، این پیشرفت بسیار مهم است.

کردی خاطرنشان کرد: به خاطر نصب کنتورهای هوشمند برق بیش از ۴۵ درصد کل بار کشور را به صورت لحظه‌ای در تهران رصد می‌کنیم و سالیانه ۳۵۰ میلیارد کیلو وات برق تولید و به دست مشتریان می‌رسانیم.

وی اضافه کرد: تابستان سال جاری در شرایطی سپری شد که هیچ‌گونه قطعی برق در بخش خانگی اتفاق نیفتاد و تامین برق متناسب با نیاز بخش صنعت و کشاورزی زمینه رشد تولید در این دو بخش را فراهم کرد و پاداشی که برای مشترکان کم مصرف خانگی درنظر گرفتیم حدود سه تا چهار درصد مصرف برق خانگی در کشور را نسبت به سال گذشته کاهش داد.

مدیرعامل شرکت توانیر کشور در ادامه بیان کرد: اجرای برنامه ۱۰۰ اقدام وزارت نیرو با محوریت مدیریت مصرف، افزایش ظرفیت نیروگاهی و تکمیل تعمیرات واحدهای تولید برق سبب شد برق خانگی به طور کامل تامین شود و در بخش صنعت و کشاورزی نیز شاهد افزایش تولید نسبت به سال گذشته باشیم.

کشور امسال در زمینه تولید فولاد در دنیا رکورد زد

کردی افزود: امسال با افزایش تولید برق در بخش صنعت کشور ما در زمینه تولید فولاد در دنیا رکورد زد و همه ما اطلاع داریم که این صنعت به خاطر ارزآوری در کشور از اهمیت زیادی برخوردار است.

وی خاطرنشان کرد: موفقیتی که امسال در تولید برق در بخش صنعت داشتیم می‌تواند برای سایر بخش‌ها الگو باشد چراکه ظرفیت‌های اقتصادی، فنی و نیروی انسانی در کشور چنین قابلیتی را دارند.

مدیرعامل شرکت توانیر کشور در پایان تاکید کرد: با وجود همه مشکلاتی که در بحث مسائل اقتصادی، انرژی و موضاعات متعدد در کشور وجود دارد، باید تلاش کنیم و از دل تهدیدها فرصت‌ها را بیرون بکشیم.

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1401100904938/%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%AC%D8%B2%D8%A1-%D9%BE%D9%86%D8%AC-%D9%82%D8%AF%D8%B1%D8%AA-%D8%AF%D9%86%DB%8C%D8%A7-%D8%AF%D8%B1-%D9%81%D9%86%D8%A7%D9%88%D8%B1%DB%8C-%D8%AA%D9%88%D8%B1%D8%A8%DB%8C%D9%86-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%DA%AF%D8%A7%D8%B2%DB%8C